Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start? Recenzja książki

Jak zapewnić dziecku dobry start recenzja książki dla rodziców
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Jako mama i nauczyciel przedszkola mam okazję obserwować potrzeby dziecka w wieku przedszkolnym z dwóch punktów widzenia. Nie zawsze teoria pracy nauczyciela pokrywa się z tym, czego oczekują rodzice i czego potrzebują dzieci. Choćby dlatego bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkiego typu poradników opartych na subiektywnej ocenie różnych potrzeb.

Tę książkę przeczytałam uważnie. Za największy jej atut uważam uwzględnienie wielu punktów widzenia i czynników, mogących mieć wpływ na zapewnienie dobrego startu w życie. Jako nauczyciel skłaniam się do teorii, że im wcześniej dziecko trafi do przedszkola, tym łatwiej wprowadzić go w świat edukacji, ale gotowości przedszkolnej nie mierzy się wiekiem, więc warto przeczytać, na co zwrócić uwagę, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to już. Z poradnika dowiemy się, w jaki sposób budować porozumienie z przedszkolem, jak wspomóc adaptację w pierwszym okresie uczęszczania do placówki oraz jakie trudności mogą stanąć na drodze przedszkolaka, rodziców i kadry. Za szczególnie cenne uważam rozważania na temat rozwoju dziecka, potrzeby zabawy, komunikacji bez przemocy oraz różnic między dyscypliną a karaniem. Autorzy poruszają też kontrowersyjny temat obecności nowych mediów w życiu przedszkolaka, pokazując zarówno negatywne, jak i pozytywne strony technologii a przede wszystkim nie walczą z faktem, że piaskownicę zastąpiła technologia. Przedstawiają też alternatywę dla tradycyjnego przedszkola oraz źródła, z których można czerpać wiedzę na temat rozwoju dzieci.

Jak zapewnić swojemu dziecku dobry start? nie stanowi konkretnego drogowskazu, ale pokazuje wielość możliwych dróg, którym kierunek powinny nadawać indywidualne predyspozycje i potrzeby dziecka oraz jego rodziny. Choćby dlatego warto się z nią zapoznać by nie próbować na siłę wciskać dzieci w szablon, do którego ono nie pasuje. Pozwala pogodzić się z tym, że nie ma dzieci i rodziców idealnych, nie ma prostych rozwiązań dla każdego a niepowodzenia są wpisane w rodzicielstwo.

Jak zapewnić swojemu dziecku dobry start?
Autor: Mikołaj Marcela, Anita Janeczek-Romanowska
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 304
Format: 14 x 20,3 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa MUZA

665 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent