Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Wychowanie w duchu prostoty. Recenzja książki

Wychowanie w duchu prostoty opinie o książce dla rodziców, recenzja
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Słyszeliście o kobiecie, która wyprodukowane przez siebie w ciągu roku śmieci zmieściła w jednym słoiku? Nie ma co ukrywać, że taki minimalizm jest dla większości z nas nieosiągalny i nawet nie mamy ochoty tego próbować. Z drugiej strony marzymy o tym, by życie naszych rodzin  było prostsze, spokojniejsze i zwyczajnie szczęśliwe. Z książką Wychowanie w duchu prostoty uda Wam się poczynić pierwszy krok w kierunku wychowawczego minimalizmu.

Wychowanie w duchu prostoty to książka, która ukazała się w Polsce dzięki wydawnictwu Samo Sedno. Lekturę tego poradnika polecam każdemu rodzicowi, a szczególnie tym osobom, które mają poczucie, że dają z siebie wszystko, a mimo to ich życie rodzinne dalekie jest od sielanki, a dom nie kojarzy się z bezpieczną, cichą przystanią.

Autorem książki jest światowej sławy pedagog i edukator, który na konkretnych przykładach przedstawia czytelnikom jak wychować spokojniejsze i szczęśliwsze dzieci robiąc mniej. Wiele problemów codziennego życia bierze się właśnie z nadmiaru – nadmiaru bodźców, obowiązków, wydarzeń czy przedmiotów. Autor pokazuje jak wprowadzić zasady minimalizmu w każdy obszar rodzinnego życia i nie są to sztywne reguły czy rygorystyczne przepisy. Każdy z nas może te wskazówki dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

Jak mądrze uporządkować pokój dziecka przeładowany zabawkami? Jak zaplanować plan dnia, by nawet w najburzliwszym czasie dziecko miało poczucie bezpieczeństwa? Jak zdrowo podejść do tematu dodatkowych zajęć, szkolnych obowiązków i spędzania czasu razem? To tylko niektóre wątki poruszone w tej książce. Znajdzie tu wskazówki odnoszące się również do wszechobecnych mediów, a nawet planowania posiłków! I choć może się to wydawać przesadą, to wszystkie są naprawdę rozsądne.

Największą zaletą tego poradnika jest to, że sama lektura sprawia, że wszystko wokół wydaje się być mnie skomplikowane. Aż trudno uwierzyć, że kilka prostych kroków może sprawić, że poranki staną się spokojniejsze albo, że naszym dzieciom będzie wieczorem łatwiej zasnąć. A wszystkie te kroki sprawią też, że i nam, rodzicom, będzie łatwiej odnaleźć w codziennym rodzinnym życiu spokój i poczucie spełnienia.

Ewelina Zielińska

Wychowanie w duchu prostoty
Jak wykorzystać reguły minimalizmu, by wychować spokojniejsze i szczęśliwsze dzieci

Kim John Payne, Lisa M. Ross
Format: 16,5 x 23,5 cm
Liczba stron: 280
Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2020

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent