Fotografia a la Canaletto

Fotografia-a-la-Canaletto
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Maluchy uczęszczające do ogniska "Praga" im. K. Lisieckiego "Dziadka", przy ul. Środkowej 9 będą pokazywać jak można robić zdjęcia tą niesamowitą metodą.
Warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00 i potrwają do godz. 18.00. O godz. 14.30 odbędzie się prezentacja młodych artystów oraz spotkanie z fotografikiem Tomaszem Sikorą.

Camera obscura
Każdy chętny wykona własny aparat – camera obscura. Na stronie www.akademiapstryk.pl znajduje się instrukcja: jak zrobić aparat fotograficzny z kartonowego pudełka po butach! Jest to jednostronicowy komiks z rysunkami wykonanymi przez dzieci. Instrukcja, która w prosty sposób pokazuje jak zrobić własny aparat otworkowy: pudełko pomalowane od wewnątrz na czarno, zamiast obiektywu – sreberko z wieczka po jogurcie, w którym koniuszkiem szpilki nakłuwa się okrągłą dziurkę. Tak oto własnoręcznie wykonane urządzenie – zamienia się w najprostszy aparat fotograficzny do fotografii otworkowej.

Dzieci chcą przypomnieć warszawiakom metodę rejestracji obrazu z powodzeniem stosowaną przez Bernardo Bellotto, zwanego Canaletto, który wykorzystywał camere obscurę do tworzenia swoich obrazów XVIII-wiecznej Warszawy. Malarz stosował skrzynkę z ciemnymi ścianami, do której światło wpadało przez otwór w ściance zewnętrznej, a na ściance przeciwległej odtwarzały się odwrócone obrazy budynków. Podkładając kartkę malarz mógł je przerysować. Camera obscura umożliwiała artyście bezbłędne ustalanie proporcji budynków oraz perspektywy. Po II wojnie światowej według Bellotta odtworzono w stolicy wygląd wielu zniszczonych pałaców.

Licytacja prac i koncert
Sobotnie warsztaty uświetni występ artystki Lady Aarp grającej na harfie celtyckiej – jak sama określa: "dream music, senne łaskotki, transowe słodziki, szumy i ordealnienia, chillout". Koncert rozpocznie się o godz.13.00.

Prace powstałe podczas warsztatów zostaną zlicytowane na internetowej aukcji, która potrwa od 30 czerwca do 14 lipca. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na kolejny projekt realizowany dla dzieci z ogniska "Praga" -"Akademia Pstryk po angielsku". Warsztaty są organizowane dzięki wsparciu i zaangażowaniu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych SA.

"Wars i Sawa"
W styczniu tego roku Akademia Pstryk zorganizowała warsztaty fotograficzne połączone z wykonaniem ilustracji do znanej warszawskiej legendy "Wars i Sawa". W projekcie Akademii Pstryk wzięło udział 11 dzieci w wieku 8-15 lat. Prace powstałe w ramach projektu "Wars i Sawa" można oglądać do 15 lipca w Galerii Intercity na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Słynny polski fotografik Tomek Sikora doceniając walory artystyczne prac wykonanych przez dzieci oraz ze względu na wartość społeczną działań Akademii Pstryk udzielił swojego patronatu nad działaniami Akademii. Swego wsparcia dla przygotowywanych wydarzeń Akademii Pstryk udzielili już m.in.: stołeczne Biuro Promocji Miasta, PKP Intercity, Program Promocji Kultury "pociąg do sztuki", Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Aukcje.24, Agencja Interaktywna Artivo, Lamart oraz Optimum PR. Patronat medialny: TVP Kultura, AMS SA, The Warsaw Voice, Onet.pl

Plan wydarzeń organizowanych przez Akademię Pstryk w Warszawie:

30 czerwca 2006 – 14 lipca 2006 – Internetowa aukcja prac powstałych podczas warsztatów na Dworcu Centralnym

16 lipca 2006 – 25 sierpnia 2006 – Wystawa prac "Wars & Sawa" na stacji Metro Świętokrzyska

1 września 2006 – 15 września 2006 – Wystawa prac "Wars & Sawa" na stacji Metro Wilanowska

Dodatkowe informacje i zdjęcia:

www.akademiapstryk.pl

www.optimumpr.pl

 

Dariusz Dąbrowski
Optimum Public Relations
dariusz.dabrowski@optimumpr.pl
www.optimumpr.pl

Polecamy również Wrasztaty fotograficzne dla mam- kurs przyspieszony  oraz Klub Mam na Mokotowie – Pogawędki o fotografii dziecięcej

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent