Dodo i smocze miasto – recenzja książki

Dodo i smocze miasto recenzja
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Literatura dziecięca to szeroki temat. Popularnością cieszą się bajki i opowiadania popularnych serii, książki spotykane w mediach. Jednak obok tych znanych, są i takie, o których słyszy się mniej, mimo że ich treść to inspirująca lekcja. Jedną z takich historii jest „Dodo i smocze miasto” Eweliny Mazurek. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res, promującego publikacje polskich autorek i autorów.

Mały ptaszek dodo – Jogi Rarytas – przychodzi na świat w wyjątkowy dzień. Zaciekawiony otaczającym go światem, od razu wyrusza na wyprawę. Z czasem, podążając za marzeniami, poznaje przyjaciół, niezbadane zakątki wyspy i nowe perspektywy, a każde spotkanie uczy go czegoś innego. Nowe doświadczenia prowadzą na odległą wyspę zamieszkałą przez mądre smoki, które udzielają odpowiedzi na trudne pytania. Jednak jak przebiegnie spotkanie z tajemniczymi stworzeniami i czy historia skończy się pozytywnie, musicie doczytać już sami.

Dodo i smocze miasto to mądra, kojąca opowieść o dążeniu do celu i zmienianiu świata na lepsze.

Na niecałych dwustu stronach autorka łagodnym językiem opisuje przygody nieustraszonego ptaszka, który uczy czytelnika czym jest zaufanie, pogoda ducha, szacunek i poczucie własnej wartości. Nie zabraknie ciekawych zdarzeń i szczegółowych opisów przyrody, postaci i sytuacji. Tekst, niekiedy wymagający i złożony, adekwatny będzie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zbitą i obszerną treść łatwiej będzie jednak czytać z dorosłymi, niż samodzielnie.

Atutem książki są bohaterowie, szczególnie główna postać – dodo Jogi Rarytas. Dzielny, ciekawy świata ptaszek zdobędzie serca dorosłych i dzieci swoją otwartością i niezłomnością. Co istotne, w książce nie ma czarnych charakterów. Postaci o różnych cechach ukazane są w sposób wyrozumiały.

W pamięci czytelnika zostanie na długo nie tylko przesłanie książki, ale i jej wydanie. Ilustracje Wioletty Melerskiej wykonane kredkami ołówkowymi odznaczają się na tle innych książek dziecięcych, przykuwając uwagę. Dodatkowo mali czytelnicy zaproszeni zostają do współtworzenia książki. Na jedenastu stronach przygotowano ramki, w których dzieci mogą wykonać własne ilustracje dotyczące przeczytanej treści.

Podsumowując, książka Eweliny Mazurek to urzekająca propozycja na spędzenie czasu z dzieckiem. Niewielki ptaszek o wielkim sercu przygotował dla czytelników cenne lekcje, o których warto rozmawiać od wczesnych lat.

Eliza Idczak

Dodo i smocze miasto