UD

Wróżka z gwiezdnego pyłu. Recenzja książki

wrozka-z-gwiezdnego-pylu Recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Baśniowa, poetycka, pełna metafor opowieść o sztuce życia. To właśnie Wróżka z gwiezdnego pyłu Leny Wolskiej. Książka ta porusza niezwykle ważne tematy i z pewnością może stać się książką, która zmieni niejedno dziecięce życie.

Niewielka powieść wydana przez Novae Res przyciągnie wzrok niejednej dziewczynki intrygującą okładką. Wewnątrz jednak nie ma już ilustracji, choć krótkie rozdziały sprawią, że z książką spokojnie poradzą sobie już ośmiolatki. Właśnie w takim wieku jest Hania, główna bohaterka, która dowiaduje się, że jest wróżką. Jednak tu nie ma brokatu, różu i czarodziejskich pałeczek.

Wróżka z gwiezdnego pyłu to powieść pełna metafor.

Hania rusza w drogę ze swoim wilczym nauczycielem ucząc się jak być dobrą wróżką. Ogląda piękne krajobrazy, poznaje nowe osoby, rozmyśla i rozmawia, by dowiedzieć się czym jest euforia, absolut i harmonia. Te trudne słowa autorka stara się wytłumaczyć w sposób zrozumiały dla dzieci. I tu pojawia się moja pierwsza wątpliwość. Sądzę, że nie każdy 8-10 latek będzie w stanie zrozumieć taką ilość metafor, definicji i poetyckich, wzniosłych opisów. Wydaje mi się, że dobrze byłoby przeczytać tę książkę razem z dziećmi.

Takie kwestie jak światopogląd, wiara, miłość i życie w zgodzie ze sobą to tematy, które warto poruszać w rozmowach z dziećmi, a Wróżka z gwiezdnego pyłu może być ku temu świetną sposobnością. Obawiam się, że przy samotnej lekturze dziecko może odczytać jedynie tę warstwę dosłowną. Wtedy jest to tylko lekka fantastyka. Opowieść o dziewczynce, która spotyka dzikie zwierzęta i baśniowe stwory, które mają sprawić, by stała się prawdziwą wróżką.

Nie do końca byłam przekonana czy poruszanie tak trudnych tematów w książce dla dzieci ma sens.

Jednak po zakończeniu lektury uznałam, że to na pewno nie zaszkodzi. Autorka ma wiele wyczucia i porusza się zwinnie po tych filozoficznych i duchowych kwestiach, tak by nie pojawiły się żadne kontrowersje czy wątpliwości. Myślę, że niejedno wrażliwe dziecko znajdzie wiele wsparcia w tej lekturze, bo podróż Hani wśród magicznych przyjaciół to przede wszystkim pełna spokoju opowieść o miłości.

Ewelina Zielińska

Wróżka z gwiezdnego pyłu
Lena Wolska
Format: 121×195
Liczba stron: 136
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo Novae Res

836 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent