Bajka o piosence i nutkach. Recenzja książki

bajka o piosence i nutkach recenzja książki Lidii Bajkowskiej
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

25 lat temu na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Bajka o Piosence i Nutkach która dla wielu nauczycieli muzyki stała się podstawowym podręcznikiem pomagającym w nauczaniu najmłodszych. Okazuje się, że książka wciąż cieszy się popularnością wśród osób zainteresowanych muzyką, dlatego z okazji  jej 25 jubileuszu ukazało się nowe, czwarte już wydanie.

Gdy sześć lat temu syn próbował swoich sił w grze na fortepianie nauczycielka poprosiła nas o zakupienie Bajki o Piosence i Nutkach. Opowiadała nam, że to świetne połączenie podręcznika z baśniową opowieścią, która bardzo podoba się dzieciom. Niestety, wtedy książka ta była właściwie białym krukiem i poza kilkoma aukcjami (gdzie książki można było kupić za niemałe kwoty), nie umieliśmy jej nigdzie znaleźć. Przygoda syna z fortepianem dawno się zakończyła, jednak pamiętając tę historię, z ogromną radością otworzyłam Bajkę o Piosence i Nutkach.

Każdemu (nawet jeśli nie zamierza uczyć swoich dzieci muzyki) polecam zajrzeć do Bajki o Piosenkach i Nutce. To książka stworzona z pasją, w której autorka Lidia Bajkowska, w niezwykle kreatywny, metaforyczny sposób przybliża dzieciom świat muzyki.

Tu Piosenka to śliczna dziewczynka, która mieszka z kotkiem Zwrotkiem i pieskiem Refrenem. Pamiętam, że mój przedszkolak w mig zrozumiał, gdzie na klawiaturze szukać niskich dźwięków mruczących niedźwiedzi, a gdzie wysokich głosików leśnych ptaszków. Bez trudu nazywał melodie durowe i molowe, wiedział czym różni się klucz wiolinowy od basowego. A to wszystko dzięki opowieściom, które sprawiły, że abstrakcyjny świat muzyki stał się baśniowym światem pełnym przygód, a czarne kropeczki nutek na pięciolini stały się dziećmi wchodzącymi na drabinkę.  Całość jest uzupełniona ślicznymi, klasycznymi ilustracjami. Nie brakuje też zadań dla czytelników. Dużo tu kolorowania i rysowania, które utrwala zdobytą wiedzę o życiu mieszkańców Królestwa Muzyki.

Wciąż jestem po ogromnym wrażeniem pomysłowości Lidii Bajkowskiej, która w formie bajki przekazała dzieciom wszystkie podstawy teorii muzyki. Choć pomysł liczy sobie już 25 lat, to nie ma mowy o jakiejkolwiek dezaktualizacji. Baśniowy charakter książki sprawia, że jest to podręcznik ponadczasowy.

Ewelina Zielińska

Lidia Bajkowska
Bajka o piosence i nutkach
Wyd. czwarte
Wydawca: Fundacja Eduakcja z Wartościami

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent