Saga Jesionu. Recenzja książki

Saga jesionu - powieść dla dzieci i młodzieży
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Saga Jesionu to druga powieść Magdaleny Zawadzkiej-Sołtysek, pasjonatki średniowiecza i rekonstrukcji historycznej. Akcja książki rozgrywa się na północy Europy, w Skandynawii i, mimo że tłem opowieści jest świat pełen Wikingów i drzewo Yggdrasill, to w rzeczywistości jest lektura o przyjaźni i przełamywaniu własnych słabości.

Autorka przedstawia przygody Niklasa, nastolatka, którego marzenia przyćmiewa jeden, szczególnie trudny problem – jąkanie.

Aby uniknąć kontaktu z rówieśnikami, chłopiec bawi się z mamą lub samotnie spędza czas w lesie. Do czasu, gdy na jego drodze pojawia się kotka bogini Frei – Lotna. Wyruszając w długą wędrówkę ze swoją nową przyjaciółką, Niklas dorasta i stara się zapobiec grożącej ludzkości zagładzie. Jak przebiegną spotkania z olbrzymami, wężami, smokami i innymi napotkanymi bohaterami oraz w jaki sposób zakończy się przygoda chłopca, musicie doczytać już sami.

Saga Jesionu to historia przedstawiona w sposób przystępny dla dzieci,  a czyta się ją lekko i przyjemnie.

Chociaż początkowo akcja rozwija się powoli, w pewnym momencie napięcie zaczyna narastać, powodując, że nie można już oderwać się od książki. Wydarzenia zaczynają układać się w spójną całość, a bohaterowie, w których autorka tchnęła życie, budzą emocje i zyskują naszą uwagę.

Magdalena Zawadzka-Sołtysek doskonale przemyślała fabułę książki.

Silnie zarysowany problem odrzucenia przez rówieśników i docenienia siebie, jako wartościowej jednostki, ostatecznie stawia głównego bohatera w obliczu sytuacji, w której będzie musiał zmężnieć i uwierzyć w siebie, żeby doprowadzić swoją misję do końca, co jest niejako morałem historii.

Całość zamyka piękne wydanie, do którego rękę dołożyła Anna Maria Bielecka, uzupełniając lekturę o staranne, nawiązujące do starej szkoły ilustratorskiej, rysunki.

Podsumowując, Saga Jesionu to pouczająca, a zarazem urzekająca publikacja, przypominająca, że każdy z nas ma wytyczoną swoją drogę i posiada zdolności, które może ofiarować innym. Doskonale sprawdzi się na szare wieczory, gdy wiatr za oknem dodaje nastroju przygodom zamkniętym w książce.

Eliza Idczak

Więcej informacji o książce na stronie Europejskiego Centrum Bajki.

540 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent