Weleda
Weleda Baby

Depresja u dzieci i młodzieży. Recenzja książki Anny Duman

Depresja u dzieci i młodzieży. Recenzja książki Anny Duman
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

„Depresja to choroba, tak samo jak angina, cukrzyca i Hashimoto. Nie lekceważ jej, ponieważ nieleczona, może okazać się śmiertelna”, to cytat z pierwszych stron poradnika Anny Duman skierowanego do rodziców i opiekunów Depresja u dzieci i młodzieży. Jak chronić i pomóc. Autorka jest lekarzem, który regularnie spotyka osoby w kryzysie psychicznym i w swojej książce nie pozostawia złudzeń. To dobrze. My, rodzice, nie możemy się dłużej łudzić. Musimy mieć narzędzia i wiedzę, by dbać o nasze dzieci. Ta książka, to jedno z takich narzędzi.

Depresja u dzieci i młodzieży Anny Duman to książka, która została wydana przez wydawnictwo RM. Cieszę się, że coraz więcej pojawia się na polskim rynku książek o zdrowiu psychicznym autorstwa naszych rodzimych specjalistów. To ważne, bo informacje dotyczące leczenia, sposobu szukania pomocy i inne wskazówki praktyczne odnoszą się do realiów naszego kraju. A autorka porusza w swoim poradniku wiele praktycznych tematów (oczywiście, nie brakuje też teorii). Według mnie to książka, która porusza temat depresji z każdej niemal strony. To kompendium idealne dla tych, którzy po raz pierwszy próbują poznać bliżej temat depresji. Przyda się jednak także tym, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę, szukają wskazówek i wsparcia.

Dzięki lekturze tej książki dowiecie się skąd się bierze depresja, jak zauważyć jej pierwsze objawy, a także czego można spodziewać się po diagnozie. Terapia, leczenie farmakologiczne, hospitalizacja – autorka rozpatruje wszystkie możliwości. Najbardziej boimy się tego, co nieznane. Dlatego uważam, że taka książka to lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, bo pozwoli oswoić się z tą chorobą, zrozumieć jak ważne jest, by nie wstydzić się jej. Największą zaletą tej książki jest jednak duży nacisk, który autorka kładzie na relacje rodzinne i profilaktykę. To nie jest poradnik dla rodzica, który ma chore dziecko. To poradnik dla rodzica, który chce dbać o zdrowie psychiczne swojego dziecka. Od tego rozpoczyna się ta książka – jak rozpoznawać emocje dzieci, jakie zachowania są niepokojące oraz gdzie szukać pomocy, gdy stan psychiczny dziecka nas niepokoi. Wielokrotnie depresji można zapobiec, można ją uprzedzić. I choć w książce wiele razy wspomniane są próby samobójcze i duża jej część poświęcona jest leczeniu depresji, to jednak profilaktyka stanowi jej sedno.

Rodzicu, opiekunie, wychowawco! Zajrzyj do tej książki, spójrz na dzieci w Twoim otoczeniu i pomyśl, czy o ich zdrowie psychiczne dbasz równie gorliwie, jak o te fizyczne?

Depresja u dzieci i młodzieży. Opinie o książce Ewelina ZielińskaDepresja u dzieci i młodzieży. Jak chronić i pomóc

Autor: Anna Duman
Stron: 240
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

 

199 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent