Czy unikniesz pułapek i znajdziesz wyjście? – recenzja serii Escape Book

escapebook recenzja
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Krzyżówki, łamigłówki czy zagadki logiczne cieszą się dużą popularnością, zyskując tym samym rzesze fanów wśród dorosłych i dzieci. Nic więc dziwnego, że escape roomy tak szybko odniosły sukces. Zamknięcie w pokoju, w którym do rozwiązania jest całkiem spora liczba zagadek, okazała się fantastycznym pomysłem na spędzenie popołudnia poza domem. Jednak co w sytuacji, kiedy dzieci nie mają możliwości wybrać się do escape roomu, albo chcą się przygotować na tę zabawę w domowym zaciszu? Dobrą alternatywą będzie seria Escape Book wydawnictwa Bookolika.

Mark i Fatima to dwójka przyjaciół przeżywająca nie lada przygody, do których chcą zaprosić również uczniów szkół podstawowych. Na chwilę obecną w ofercie wydawnictwa znajdują się dwie pozycje: „Klątwa Faraona” oraz „Zaginiona wyspa skarbów”. W tej pierwszej dwójka bohaterów odnajduje wejście do starożytnej piramidy Tutanchamona i trafia do środka grobowca. Niestety pomieszczenie zaczyna zalewać woda, a dzieci nie mają czasu do stracenia. Muszą znaleźć drogę powrotną! Czy im się uda?

W kolejnej części Mark i Fatima trafiają na zaginioną wyspę, na której ukryty jest piracki skarb. Chcąc podążyć jego śladem, pakują się w niespodziewane tarapaty. Dodatkowo leżący na wyspie wulkan budzi się do życia, a lawa odcina dalsze drogi ucieczki. Kolejny raz czas nie sprzyja dzieciom. Co teraz?

„Klątwa Faraona” oraz „Zaginiona wyspa skarbów” to dydaktyczne książki z serii Escape Book, które oparte są na działaniu znanych Escape Roomów i gier logicznych tego typu. Opatrzone historią o dwójce przyjaciół, zachęcają czytelnika do aktywnego włączenia się w lekturę, efektowniełącząc umiejętności humanistyczne (czytanie i rozumienie historii, pomysłowość) z matematycznymi (logiczne myślenie, działania na liczbach). Wszystko po to, by pomóc Markowi i Fatimie wydostać się z pułapki.

Publikacje wydawnictwa Bookolika to zeszyty ćwiczeń wielkości A4, których nie da się rozwiązać ponownie. Wbrew pozorom to jednak atut pozycji, ponieważ zabawa wymaga od czytelnika korzystania z naklejek, elementów do wycięcia i złożenia, rysowania oraz kreślenia. Na każdej stronie na czytelnika czekają też wskazówki, szyfr, zagadki, łamigłówki, quizy, zadania logiczne i wiele innych niespodzianek, które utrudniają wydostanie się z pułapki. Wszystko opatrzone wciągającym opowiadaniem. W razie trudności, na końcu znajdują się odpowiedzi, ułatwiające samokontrolę.

Podobnie jak escape roomy, zeszyty z zadaniami zasługują na dużą grupę odbiorców.

Wydawca sugeruje, by do zabawy dołączyły dzieci powyżej ósmego roku życia. Dla dzieci zdolnych escape booki będą ciekawym rozwiązaniem na pogłębianie swojej wiedzy, natomiast uczniowie mający trudności z matematyką, polubią je za możliwość doskonalenia umiejętności matematycznych w zupełnie innej formie niż dotychczas. Skorzystają z nich również dzieci młodsze, pod warunkiem posiadania dużej wiedzy matematycznej, ponieważ zadania odwołują się do umiejętności korzystania z kątomierza, liczenia obwodów i pól, znajomości figur geometrycznych, dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia.

Osobiście nie przepadam za kartami pracy, ale publikacje wydawnictwa Bookolika polubiłam od razu.

Połączenie zagadek matematyczno-logicznych z historią doskonalącą czytanie to ciekawy pomysł dla wszystkich dzieci szkoły podstawowej. Dodatkowo różnorodność zadań i aktywności, w których dzieci ćwiczą pamięć, spostrzegawczość, małą motorykę, logiczne myślenie i rachunki, zasługuje na uznanie.

„Klątwa Faraona” oraz „Zaginiona wyspa skarbów” to pozycje na piątkę z plusem, ponieważ doskonalą wiele umiejętności szkolnych za przystępną cenę. Wciągnijcie wasze dzieci w przygodę Fatimy i Marka. Oprócz kilku chwil dobrej zabawy, zapewnicie im także sporą dawkę wiedzy, a ukończenie zadania przyniesie masę radości i samozadowolenia, co z pewnością zmotywuje dzieci do dalszej pracy i rozwinie inwencję twórczą.

Eliza Idczak

Escape Book Klątwa Faraona