Czy oglądać z dziećmi olimpiadę w telewizji

Każda olimpiada to wielkie wydarzenie medialne. Mówi się o niej w prasie, telewizji, internecie. Wybrani sportowcy zdobywają medale – inni ponoszą porażki.
Może to właściwy moment aby odpowiedzieć sobie na kilka pytań…
1. Czy rodzinne oglądanie olimpiady może być lekcją?
Czy możemy na nim skorzystać? Na pewno patrząc na sukcesy zwycięzców – możemy pokazać naszym dzieciom, że wytrwałość się opłaca, że dawanie z siebie maksimum na treningu w końcu przyniesie efekt, że praca zespołowa może zbudować zwycięską drużynę. Sukcesy innych mogą pokazać dziecku, że ciężka praca się opłaca 🙂
2. Sport jak to sport – często niesie ze sobą kontrowersje.
I tak jest na każdej imprezie sportowej. Oglądając zawody sportowe trzeba pamiętać, że sędziowie to nie roboty i mogą się mylić. Nie unikniemy kontrowersji i trudnych pytań. Trzeba być przygotowanym na to, że nie wszyscy zawodnicy grają wg zasad fair play. Trzeba być przygotowanym na to, że niektórzy zawodnicy oszukują. A skoro musimy byś na to przygotowani – to ważne abyśmy mieli przygotowane odpowiedzi na „trudne” pytanie jakie może nam postawić dziecko (np: dlaczego ten zawodnik mimo, że oszukiwał, dostał medal?)

Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc online
w wychowaniu dzieci. Sprawdź!
3. Przygotuj się z historii.
Często się tak zdarza, że legendy sportu osiągają swoje sukcesy przez kilka lat z rzędu. Tak było z Michaelem Jordanem (6 krotnym mistrzem NBA, Luisem Armstrongiem, czy Robertem Korzeniowskim). Na szczęście często komentatorzy sportowi są doskonale przygotowani z historii każdej dyscypliny i mogą oni wspomóc naszą (rodziców) wiedzę w temacie nieco mniej znanych dyscyplin.:)
4. Rozmowa o pracy grupowej.
Oglądanie dyscyplin drużynowych może stworzyć doskonałą okazję do rozmów o współpracy w drużynie. Można wyjść od współpracy w drużynie sportowej, poprzez współpracę (rodziców) z kolegami w pracy, aż do współpracy (dzieci) w szkole. Ważnym elementem gier zespołowych jest to że cała drużyna wygrywa lub cała drużyna przegrywa (jeden hokeista nie jest w stanie sam wygrać z całą drużyną przeciwną). I tylko drużyna zgrana, lubiąca się i dobrze ze sobą współpracująca może wygrać mecz – podobnie jak w życiu…
5. Słodycz zwycięstwa – Gorycz porażki.
Zwycięstwa i przegrane zawodników, którym kibicujemy, mogą być okazją do przekazania cennych uwag na temat życia. Myślę, że zarówno w sporcie jak i w życiu są chwile lepsze (zwycięstwa) i trudniejsze (przegrane) – ważne aby nasze dzieci wiedziały, że życie składa się z chwil pięknych i smutnych. Ważne aby nauczyć dzieci, aby w chwilach wspaniałych nie popadały w zbytnią euforię, a w chwilach ciężkich – nie załamywały się.
6. Olimpiada to doskonała okazja do poznania świata.
Każda Olimpiada zbiera ludzi z całego świata – to doskonały moment, aby zapoznać dzieci z różnymi krajami, różnymi kulturami. Aby wyjaśniać im gdzie dany kraj leży, jaką ma flagę i jaką kulturę. To wspaniała okazja do poznania naszej planety i żyjących na niej ludzi.
Rafał Chechelski – Polonia Kraków
Zapraszamy do działu sportowych kolorowanek Miasta Dzieci!
wybierz eBook dla siebie