7 sposobów wsparcia młodzieży z chorobami serca

Aż 14% Polaków uważa, że dziecko lub młoda osoba z chorobą serca nie może podejmować nawet lekkiego wysiłku fizycznego – wynika z raportu przygotowanego w ramach programu „Nadzieja dla serc” organizowanego przez polską firmę farmaceutyczną Adamed oraz Fundację Marka Kamińskiego. Tymczasem lekarze przekonują, że dorastający pacjenci, po przebytych w dzieciństwie operacjach wrodzonej wady serca, powinni być aktywni. Według nich, osoby te pod odpowiednią kontrolą mogą być aktywne tak jak ich rówieśnicy.

Eksperci programu „Nadzieja dla serc” przygotowali porady, które pomogą wesprzeć młodą osobę z chorobą serca lub po przebytej operacji wrodzonej wady serca we wkraczaniu w dorosłość.

1. Ustal z lekarzem plan aktywności dziecka
Zdaniem 14% społeczeństwa młoda osoba z chorobami serca w żadnym wypadku nie może podejmować nawet lekkiego wysiłku fizycznego. Tymczasem lekarze przekonują, że młoda osoba z chorobą serca powinna być aktywna i dbać o kontrolowany wysiłek fizyczny. Zadbaj o aktywność dziecka, skonsultuj się z lekarzem i ustal możliwości jego aktywności fizycznej.

2. Dbaj o regularne badania i wykonywanie próby wysiłkowej 
Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza oraz badaniach. Zadbaj o wykonywanie u dziecka próby wysiłkowej serca. Monitorowanie na bieżąco stanu zdrowia jest niezmiernie ważne w procesie leczenia. 

3. Zgłaszaj lekarzowi potrzebę kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej dziecka
Dbaj o kompleksową rehabilitację dziecka. Zgłoś lekarzowi potrzebę kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej nastolatka i ustal formy terapii jakie może wykonywać. 

4. Wesprzyj dziecko w odkrywaniu jego pasji
Życie młodej osoby z chorobą serca nie musi zasadniczo różnić się od życia ich zdrowych rówieśników. Zachęcaj nastolatka do działania i rozwoju. Wskaż mu miejsca gdzie może realizować różnorodne zainteresowania. Zachęcaj do udziału w zajęciach organizowanych przez domy kultury, organizacje pozarządowe. Wskazuj propozycje i możliwości, z których nastolatek będzie mógł wybrać coś dla siebie. 

5. Pomagaj w wyborze ścieżki zawodowej – zdiagnozuj możliwości wspólnie z psychologiem oraz doradcą zawodowym
Wybór zawodu, kierunku kształcenia jest dla młodej osoby zawsze trudny. Zbierz informacje, skorzystaj z porad specjalistów. Wybierz się z dzieckiem do poradni psychologiczno – pedagogicznej gdzie możesz zdiagnozować jego możliwości. W Polsce funkcjonuje ogółem 559 publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Korzystaj z organizowanych przez poradnie zajęć dla rodziców, wspierających w doradzaniu dziecku wybór zawodu. Sprawdź w najbliższej poradni kiedy odbywają się warsztaty zawodowe i zachęć nastolatka do udziału w nich.

6. Pomóż dziecku wybrać kierunek studiów
Ustal wspólnie z dzieckiem listę interesujących go kierunków studiów. Skonsultujcie wspólnie listę z psychologiem, lekarzem oraz szkolnym doradcą zawodowym. Porozmawiaj o alternatywnych sposobach kształcenia dla osób z chorobami serca oraz możliwościach prowadzenia toku studiów z wybraną uczelnią. 

7. Korzystaj z zajęć terapeutycznych opartych na pozytywnym myśleniu organizowanych przez specjalistów
Wzmocnienie układu odpornościowego i całego ciała następuje poprzez wiarę, pozytywne wyobrażenia, śmiech, radość, poczucie sensu, celu w życiu, zabawę. Harmonia jest kluczem do zdrowia. Stosowanie wizualizacji, zdrowej semantyki, wywoływanie pozytywnych emocji w celu kreowania zdrowia, sukcesu i harmonii znajduje swoje uzasadnienie także w założeniach fizyki kwantowej. Pozytywne myślenie przyczynia się do dobrego samopoczucia i stymuluje do działania.

W ramach programu „Nadzieja dla serc” organizowane są bezpłatne warsztaty dla młodych osób (w wieku 15 – 25 lat) z chorobami serca. Cały czas trwają zapisy dla osób zainteresowanych. Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.kaminski.pl i wypełniony przesłać do Fundacji Marka Kamińskiego. Formularz można przesłać na adres e-mail: fundacja@invena.pl, lub na adres Fundacji (ul. Grunwaldzka 212, 80-266 Gdańsk) lub na numer fax. (0-58) 552 33 15.

„Nadzieja dla serc” – program realizowany przez polską firmę farmaceutyczną Adamed wspólnie z Fundacją Marka Kamińskiego. Został podjęty z myślą o dorastających pacjentach z wrodzonymi wadami serca, po przebytych zabiegach operacyjnych w okresie dzieciństwa.. Swoją działalnością inicjatorzy przedsięwzięcia chcą poprawić jakość życia młodych osób oraz wesprzeć ich w okresie wkraczania w dorosłe życie. Dwudniowe warsztaty dla młodzieży są jednym z działań podjętych w ramach kampanii. Działania programu będą ukierunkowane także na informowanie rodziców i opinii publicznej, o sposobach pomocy młodym osobom w bezproblemowym wkraczaniu w dorosłość. 

Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.

  1. Ogólnopolskie badanie „Fakty i mity o chorobach serca u młodzieży” przeprowadzone przez PBS DGA w październiku 2008 r. na próbie 1.050 osób, reprezentatywnej dla dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano na zlecenie organizatorów programu edukacyjnego „Nadzieja dla Serc”: Fundacji Marka Kamińskiego oraz polskiej firmy farmaceutycznej Adamed.
  2. Ogólnopolskie badanie „Fakty i mity o chorobach serca u młodzieży” przeprowadzone przez PBS DGA w październiku 2008 r. na próbie 1.050 osób, reprezentatywnej dla dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano na zlecenie organizatorów programu edukacyjnego „Nadzieja dla Serc”: Fundacji Marka Kamińskiego oraz polskiej firmy farmaceutycznej Adamed.

Foto:  zdjęcie zrobione podczas I edycji programu "Nadzieja dla serc", mandala wykonana przez uczestników warsztatów „Nadzieja dla serc” w Warszawie

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:warsztaty
7 sposobów wsparcia młodzieży z chorobami serca