7 sposobów wsparcia młodzieży z chorobami serca

7-sposobów-wsparcia-młodzieży-z-chorobami-serca
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Eksperci programu „Nadzieja dla serc” przygotowali porady, które pomogą wesprzeć młodą osobę z chorobą serca lub po przebytej operacji wrodzonej wady serca we wkraczaniu w dorosłość.

1. Ustal z lekarzem plan aktywności dziecka
Zdaniem 14% społeczeństwa młoda osoba z chorobami serca w żadnym wypadku nie może podejmować nawet lekkiego wysiłku fizycznego. Tymczasem lekarze przekonują, że młoda osoba z chorobą serca powinna być aktywna i dbać o kontrolowany wysiłek fizyczny. Zadbaj o aktywność dziecka, skonsultuj się z lekarzem i ustal możliwości jego aktywności fizycznej.

2. Dbaj o regularne badania i wykonywanie próby wysiłkowej 
Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza oraz badaniach. Zadbaj o wykonywanie u dziecka próby wysiłkowej serca. Monitorowanie na bieżąco stanu zdrowia jest niezmiernie ważne w procesie leczenia. 

3. Zgłaszaj lekarzowi potrzebę kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej dziecka
Dbaj o kompleksową rehabilitację dziecka. Zgłoś lekarzowi potrzebę kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej nastolatka i ustal formy terapii jakie może wykonywać. 

4. Wesprzyj dziecko w odkrywaniu jego pasji
Życie młodej osoby z chorobą serca nie musi zasadniczo różnić się od życia ich zdrowych rówieśników. Zachęcaj nastolatka do działania i rozwoju. Wskaż mu miejsca gdzie może realizować różnorodne zainteresowania. Zachęcaj do udziału w zajęciach organizowanych przez domy kultury, organizacje pozarządowe. Wskazuj propozycje i możliwości, z których nastolatek będzie mógł wybrać coś dla siebie. 

5. Pomagaj w wyborze ścieżki zawodowej – zdiagnozuj możliwości wspólnie z psychologiem oraz doradcą zawodowym
Wybór zawodu, kierunku kształcenia jest dla młodej osoby zawsze trudny. Zbierz informacje, skorzystaj z porad specjalistów. Wybierz się z dzieckiem do poradni psychologiczno – pedagogicznej gdzie możesz zdiagnozować jego możliwości. W Polsce funkcjonuje ogółem 559 publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Korzystaj z organizowanych przez poradnie zajęć dla rodziców, wspierających w doradzaniu dziecku wybór zawodu. Sprawdź w najbliższej poradni kiedy odbywają się warsztaty zawodowe i zachęć nastolatka do udziału w nich.

6. Pomóż dziecku wybrać kierunek studiów
Ustal wspólnie z dzieckiem listę interesujących go kierunków studiów. Skonsultujcie wspólnie listę z psychologiem, lekarzem oraz szkolnym doradcą zawodowym. Porozmawiaj o alternatywnych sposobach kształcenia dla osób z chorobami serca oraz możliwościach prowadzenia toku studiów z wybraną uczelnią. 

7. Korzystaj z zajęć terapeutycznych opartych na pozytywnym myśleniu organizowanych przez specjalistów
Wzmocnienie układu odpornościowego i całego ciała następuje poprzez wiarę, pozytywne wyobrażenia, śmiech, radość, poczucie sensu, celu w życiu, zabawę. Harmonia jest kluczem do zdrowia. Stosowanie wizualizacji, zdrowej semantyki, wywoływanie pozytywnych emocji w celu kreowania zdrowia, sukcesu i harmonii znajduje swoje uzasadnienie także w założeniach fizyki kwantowej. Pozytywne myślenie przyczynia się do dobrego samopoczucia i stymuluje do działania.

W ramach programu „Nadzieja dla serc” organizowane są bezpłatne warsztaty dla młodych osób (w wieku 15 – 25 lat) z chorobami serca. Cały czas trwają zapisy dla osób zainteresowanych. Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.kaminski.pl i wypełniony przesłać do Fundacji Marka Kamińskiego. Formularz można przesłać na adres e-mail: fundacja@invena.pl, lub na adres Fundacji (ul. Grunwaldzka 212, 80-266 Gdańsk) lub na numer fax. (0-58) 552 33 15.

„Nadzieja dla serc” – program realizowany przez polską firmę farmaceutyczną Adamed wspólnie z Fundacją Marka Kamińskiego. Został podjęty z myślą o dorastających pacjentach z wrodzonymi wadami serca, po przebytych zabiegach operacyjnych w okresie dzieciństwa.. Swoją działalnością inicjatorzy przedsięwzięcia chcą poprawić jakość życia młodych osób oraz wesprzeć ich w okresie wkraczania w dorosłe życie. Dwudniowe warsztaty dla młodzieży są jednym z działań podjętych w ramach kampanii. Działania programu będą ukierunkowane także na informowanie rodziców i opinii publicznej, o sposobach pomocy młodym osobom w bezproblemowym wkraczaniu w dorosłość. 

Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.

  1. Ogólnopolskie badanie „Fakty i mity o chorobach serca u młodzieży” przeprowadzone przez PBS DGA w październiku 2008 r. na próbie 1.050 osób, reprezentatywnej dla dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano na zlecenie organizatorów programu edukacyjnego „Nadzieja dla Serc”: Fundacji Marka Kamińskiego oraz polskiej firmy farmaceutycznej Adamed.
  2. Ogólnopolskie badanie „Fakty i mity o chorobach serca u młodzieży” przeprowadzone przez PBS DGA w październiku 2008 r. na próbie 1.050 osób, reprezentatywnej dla dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano na zlecenie organizatorów programu edukacyjnego „Nadzieja dla Serc”: Fundacji Marka Kamińskiego oraz polskiej firmy farmaceutycznej Adamed.

Foto:  zdjęcie zrobione podczas I edycji programu "Nadzieja dla serc", mandala wykonana przez uczestników warsztatów „Nadzieja dla serc” w Warszawie

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent