Wybór prezentu robi się znacznie łatwiejszy jeśli nasz nastolatek ma jakąś pasję. Tutaj sprawdzą się gadżety związane z ulubioną dyscypliną sportu, rodzajem słuchanej muzyki czy zdolnościami artystycznymi. Co jednak zrobić, jeśli młody człowiek nie ma ulubionych czynności? Może właśnie czasem warto podsunąć coś nowego, zamiast standardowej koperty z pieniędzmi albo kolejnego modelu smartfona?
Jako mamy nastolatków przygotowałyśmy garść pomysłów na uniwersalny prezent.
Może któryś z nich spodoba się i Waszym dzieciom? Prezentów nie dzielimy na te dla chłopców i dziewcząt. To po prostu zbiór, który powstał na podstawie burzy mózgów.
1. Worek treningowy i rękawica, które przydadzą się nie tylko do ćwiczeń, ale wyładowania złości i innych negatywnych emocji.
2. Mapa Polski do powieszenia na ścianie w formie zdrapki, na której dziecko odsłania miejsca, w których było. Są też oczywiście wersje z mapami Europy i świata dla zapalonych podróżników.
3. Zestaw do kaligrafii dla dzieci, które lubią zabawy związane ze skrupulatnością i ćwiczeniem cierpliwości, a jednocześnie lubią dodawać swojemu pismu nieco artystycznej wymowy.
4. Pióro lub dobry długopis także sprawdzi się u nastolatków, którzy preferują odręczne pismo. W zestawie może znaleźć się też, na przykład, pamiętnik.
5. Karty tarota i przewodnik po astrologii – istnieje spora grupa nastolatków, których interesuje wszystko co niezbadane, tajemnicze, magiczne.
6. Maskotka w zestawie z kocem dla wszystkich, którzy lubią przytulankowe klimaty. Sprawdzi się też termofor leniwiec czy inny zwierzak.
7. Koc elektryczny albo obciążeniowy dla zmarzlaków.
8. Koc z kapturem to idealny „strój” na zimowe wieczory. Hoodie blanket przypomina obszerną bluzę, szlafrok albo po prostu koc z rękawami. Nastolatki go pokochają!
9. Etui na telefon nawiązujące do ulubionego motywu dziecka albo personalizowane, gdzie sami stworzymy projekt obudowy. Sportowym duszom przyda się opaska treningowa na telefon.
10. Zestaw do samodzielnego robienia biżuterii – taki prezent zapewni wszystkim kobietom w rodzinie osobiste i niepowtarzalne bransoletki i wisiorki na następne Boże Narodzenie.
11. Kalendarz adwentowy z kosmetykami, świecami, albo herbatą czy słodyczami. Kalendarz możemy też zrobić samemu – do ozdobnych ponumerowanych pudełeczek powkładajmy drobiazgi – słodycze, vouchery (np. na śniadanie do łóżka, albo dzień bez rozpakowywania zmywarki), spinki do włosów, błyszczyki, świece zapachowe, małą maskotkę czy kulę śnieżną itp.
12. Buty, bo – wbrew pozorom – nie tylko kobiety je kochają.
13. Portfel, torebka – listonoszka lub nerka (duża saszetka do noszenia przy pasku). To tego rodzaju prezenty, które przydadzą się wcześniej czy później.
14. Dron albo zdalnie sterowane auto. No cóż… Podobno mężczyźni to chłopcy zamknięci w ciele dorosłego. Dlatego kochają zabawki. W wieku nastoletnim także.
15. Mata do ćwiczeń, obciążniki czy gumy do ćwiczenia dolnych czy górnych partii ciała. Idealnie gdyby udało się nabyć dwa zestawy i ćwiczyć razem z dzieckiem.
16. Kurs online – do wyboru, do koloru! Może być florystyka, ceramika albo makijaż. Może być też grafika, programowanie, gra na gitarze albo trening funkcjonalny.
17. Piżama albo skarpety. Motyw koci, psi, bajkowy… im śmieszniejsze tym lepiej.
18. Karta upominkowa do ulubionego sklepu – Empik, Decathlon, Rossman czy Zara. Z takiego prezentu ucieszy się i nastolatek, i dorosły.
19. Biżuteria. Nie musi być droga. Piękne bransoletki i kolczyki robi się nie tylko ze złota! Sznurki, koraliki, kolorowe kamyki też mogą zrobić efekt „wow”.
20. Obraz do własnoręcznego namalowania. Spokojnie – nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia ani wybitnego artystycznego talentu. Wystarczy trochę cierpliwości i staranność. Obraz do malowania po numerach to nasze ostatnie odkrycie!
21. Haft diamentowy to alternatywa dla tradycyjnego obrazu. Polega na przyklejaniu kolorowych kryształków w wyznaczone miejsca rysunku. Powstaje wielobarwne, błyszczące „dzieło sztuki”.
22. Świąteczny zestaw upominkowy z kulami do kąpieli, maseczkami do twarzy, perfumami czy kadzidełkami.
23. Ramka elektroniczna do zdjęć. Interesujący gadżet, dzięki któremu będzie można wracać do wspomnień dzięki zmieniającym się co kilka minut/godzin zdjęciom.
24. Zestaw herbat owocowych wraz z jakimś zabawnym zaparzaczem. Kto wie, może nawet zostaniemy zaproszeni na popołudniową herbatę…
25. Klocki LEGO. Bo z tej fascynacji też nie wyrasta się latami. U nastolatka sprawdzą się na przykład klocki z serii Lego Architect albo takie, z których można budować programowane roboty – tylko to już naprawdę znaczący wydatek.
26. Gadżety z ulubionym bohaterem książki, komiksu, filmu czy serialu. Nieważne czy kubek, notes, poduszka, plecak czy kapcie. To zawsze działa.
27. Karnet na basen. Dwuosobowy – dla nas i dla dziecka. Teraz tylko wystarczy czekać aż pływalnie znów będą funkcjonować.
28. Gadżet z czekolady. Smartfon, czekoladowe sardynki w puszce (!) albo pad do gier. Będzie sporo śmiechu!
29. Kalendarz z aukcji charytatywnej na przykład na rzecz schroniska dla zwierząt. Mogą to być też puzzle, fototapeta albo breloczek. Dla młodego społecznika najważniejsze będzie wsparcie, które okazaliśmy tym zakupem.
30. Zestaw do robienia paznokci hybrydowych albo żelowych. Są też zestawy do przedłużania paznokci.
31. Książka albo czytnik ebooków. Oczywiście – to nie są prezenty, które ucieszą każdego nastolatka, ale jeśli młody człowiek choćby trochę flirtuje z czytaniem, to taki upominek będzie strzałem w dziesiątkę.
32. Abonament do audioteki czy innych serwisów z audiobookami, które coraz odważniej wkradają się w obszar zainteresowań ludzi, lubiących literaturę, ale nie mających czasu/serca na jej czytanie.
33. Dobre słuchawki. Na przykład bezprzewodowe. To tak w nawiązaniu do audiobooków, ale nie tylko. W dobie zdalnego nauczania to naprawdę przydatny gadżet.
34. T-shirt z nadrukiem. Tutaj trzeba tylko uważać, żeby – śmieszny dla nas napis – nie był dla dziecka siermiężny. Bezpieczniej nie wybierać wzoru czy napisu samemu, a zdać się w tym temacie na sklepy z tego rodzaju odzieżą, które są na bieżąco w młodzieżowych trendach.
35. Gra sportowa np. taneczna na X-boksa. Ruchu nigdy za wiele. Szczególnie gdy dzieci spędzają tyle godzin dziennie przed monitorami komputerów. Oczywiście, że lepiej byłoby gdyby wyszły poćwiczyć na świeżym powietrzu, ale lepszy taki ruch niż żaden!
36. Zestaw do karaoke może być pomysłem na prezent nie tylko dla rozśpiewanych nastolatków. Jeśli do zestawu dorzucimy mikrofon bezprzewodowy i trochę dystansu do siebie – może wyjść z tego całkiem niezła, rodzinna zabawa.
37. Kurtyna z lampek, świecący napis do pokoju albo neonowe, ledowe podświetlenie szafki czy biurka. Niby mała rzecz, a pokój nastolatka stanie się przytulniejszy i jeszcze bardziej jego.
38. Galaxy Light Projector czyli projektor gwiazd to kolejny pomysł na rozświetlenie pokoju nastolatka i stworzenie tam pełnego magii klimatu.
39. Soniczna szczoteczka do zębów. To nie tylko nowoczesny gadżet, ale „przy okazji” dbanie o zdrowie i wygląd – a ten ostatni jest dla nastolatków bardzo ważny.
40. Mikroskop, teleskop albo inny sprzęt do badań naukowych w temacie zainteresowań nastolatka.
41. Elektroniczna tarcza z rzutkami. Oczywiście można kupić wersję tradycyjną, ale nastolatki już tak mają, że wolą wszystko co samo podlicza wyniki, świeci i zmienia tryby.
42. Tablet graficzny to z kolei coś dla tych, którzy lubią rysowanie, ale wolą jego mniej tradycyjne formy.
43. Gra planszowa lub karciana. Jeśli dziecko w wieku 5 czy 7 lat odkryło magię gier planszowych, to już nigdy z tej fascynacji nie wyrośnie. Dlatego planszówka to dobry pomysł na prezent. Słyszałam, że tradycyjne Monopoly wychodzi już z mody, ale od czego Dixit, 7 Cudów Świata, Abalone, Minerały czy Wsiąść do pociągu Europa.
44. Kostka Rubika albo szachy, bo pewne prezenty nigdy się nie starzeją.
45. Worek sako czyli miękka pufa do siedzenia, leżakowania i leniuchowania. A co jak co, ale leniuchować to nastolatki bardzo lubią!
46. Butelka z filtrem, termos lub dobry kubek termiczny przyda się w domu i poza nim. Picie wody to jeden z podstawowych elementów zdrowego trybu życia.
47. Aparat typu Polaroid. Podobno lata 80-te poprzedniego wieku wracają do łask. Aparaty z kliszą i od razu funkcją drukowania zdjęcia to taki ukłon w stronę przeszłości, który może być interesujący dla – ciekawego świata – młodego człowieka.
48. Obiektyw i statyw do smartfona. W XXI wieku nie trzeba kupować drogiej lustrzanki, żeby robić naprawdę dobre zdjęcia. Telefon nastolatka warto jednak wspomóc dodatkowym sprzętem.
49. Kendama to ostatni hit pośród gier zręcznościowych. Tradycyjna japońska zabawka wykonana z drewna. Z pozoru prosta. Ale tylko z pozoru!
50. Toaletka do pokoju to marzenie wielu nastolatek. Oczywiście najłatwiej kupić gotową, ale przy odrobinie zaangażowania – można też zrobić swoją wersję. Na pewno mniejszym kosztem. Montujemy blat i lustro na ścianie, które ozdabiamy czymś świecącym. Do tego futrzany taboret i segregatory na kosmetyki.
51. Myszka komputerowa lub podkładka pod nią. Nowa kamerka, bateria do laptopa albo głośnik czyli prezenty dla maniaków komputerowych.
52. Profesjonalny program graficzny (najlepiej razem z kursem), którzy przyda się chociażby do obróbki zdjęć.
53. Krzesło do komputera, najlepiej gamingowe biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką nastolatek będzie na nim spędzał.
54. Składany stolik pod laptopa będzie idealnym prezentem dla tych nastolatków, którzy biorą udział w lekcjach zdalnych wprost ze swojego łóżka.
55. Piłkarzyki to prezent, który zawsze się sprawdza, bo kto nie lubi w nie grać? Jest tu jednak mały haczyk. Życie towarzyskie nastolatka może znacznie przyspieszyć, bo nagle wielu jego kolegów zacznie was częściej odwiedzać.
56. Mini koszykówka na drzwi. Jeśli nastolatek dysponuje dużym pokojem, to taki prezent będzie strzałem (albo rzutem) za 3 punkty!
57. Ubranie. Rodzicom nieco mniejszych dzieci trudno uwierzyć, że za kilka lat ich dziecko będzie marzyło o tym, by dostać bluzę czy kurtkę. A jednak! Myślę, że sporo nastolatków ucieszy się też z szalika czy skarpet wydzierganych na drutach przez babcię lub mamę…
58. Rękawiczki do ekranów dotykowych. Czy wasz nastolatek też wraca z zimowych spacerów z lodowatymi dłońmi? Wiadomo – trzeba cały czas używać telefonu, a w rękawiczkach się nie da. Teraz już można!
59. Przenośny głośnik. To nie jest wielki wydatek, a można wybierać w różnych kształtach, kolorach i – oczywiście – mocach takiego sprzętu. Przydatna rzecz.
60. Smartwatch czy inny Fitness Tracker czyli zegarek monitorujący sen, aktywność fizyczną (np. ilość kroków) i łączący ze światem online. Może taki gadżet zachęci nastolatka do ruchu.
61. Torba sportowa albo plecak – na przykład taki z ładowarką usb. Tego rodzaju prezenty przydadzą się wielokrotnie przez następnych kilka lat.
62. Deskorolka albo rolki czyli sprzęty, które tak bardzo kojarzą się z wiekiem nastoletnim, że aż dziwne, że nasz nastolatek/nastolatka jeszcze ich nie posiadają!
Mamy także mnóstwo pomysłów na niematerialne prezenty dla nastolatków. Przeczytacie o nich TUTAJ.