5 dobrych wieczornych nawyków, którego pomogą Twojemu dziecku zasnąć

5 dobrych wieczornych nawyków, którego pomogą Twojemu dziecku zasnąć
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Trudności z zasypianiem u dzieci to problem, z którym boryka się niejeden rodzic. Bywa, że pociecha, pomimo silnego zmęczenia, nie potrafi zasnąć przez kolejnych kilkadziesiąt minut. Jak wspomóc zdrowy sen dziecka? Oto 5 dobrych, wieczornych nawyków.

5 nawyków, które warto wdrożyć u dziecka przed snem

Największe trudności z zasypianiem mają nadmiernie pobudzone dzieci. Dostęp do telewizji, telefonu komórkowego czy radia przed snem to jedno z najgorszych rozwiązań. Nadmiar bodźców nie służy uspokojeniu się i zrelaksowaniu, a te są niezbędne, aby zasnąć. Ponadto maluchy nie powinny spożywać obfitego posiłku przed snem ani tym bardziej wypijać zbyt dużej ilości płynów. Przeciążony żołądek nie pozwoli zasnąć, a dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Oto 5 pozostałych nawyków, które warto wdrożyć przed snem:

  • kolację podajemy najpóźniej 2 godziny przed zaśnięciem (powinna być lekkostrawna, bez dodatku produktów słodkich czy przetworzonych),
  • wieczorem dziecko nie powinno bawić się zabawkami interaktywnymi, wydającymi głośne dźwięki,
  • kąpiel powinna odbywać się w spokojnych warunkach, bez nadmiernych bodźców,
  • do poduszki warto wybrać spokojną książkę,
  • wieczorem można włączyć dziecku cichą muzykę relaksacyjną.

Wprowadzenie w życie powyższych zasad nie powinno stanowić większego problemu, choć dla niektórych rodziców może oznaczać rewolucję. Zdrowe nawyki wykluczają bowiem możliwość włączenia dziecku bajki przed snem czy pozostawienie w jego zasięgu wszystkich zabawek, z których chce korzystać. Chodzi jednak o to, aby nie przeciążać organizmu wieczorową porą, ograniczając tym samym ilość bodźców.

5-nawykow-ktore-warto-wdrozyc-u-dziecka-przed-snem

Jak ułatwić dziecku zaśnięcie?

Zasypianie to złożony proces, do którego dziecko przygotowuje się tak naprawdę przez cały wieczór. Dużą rolę odgrywa również przygotowanie pokoju malucha. Warto zakupić wysokiej jakości materac, dzięki któremu dziecko chętnie położy się do łóżka – odpowiednie dla najmłodszych modele można znaleźć w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/, który jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding. Dla dziecka najczęściej wybieramy materac 100×200, który można zakupić tutaj https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200. Wieczorem przewietrzmy pokój, pozostawiając w nim temperaturę około 20 stopni. Pidżama powinna natomiast zapewnić swobodną wymianę powietrza, co zapobiegnie przegrzaniu dziecka. Pamiętajmy, że duże znaczenie ma również pora, o jakiej maluch kładzie się spać. Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinno zasypiać między 20 a 21. Ważne, aby u takich dzieci ograniczyć drzemki w ciągu dnia, które mogą powodować trudności z wieczornym zaśnięciem.

Co zrobić, gdy dziecko nie potrafi zasnąć?

Incydentalne problemy z zaśnięciem mogą wynikać z zaistniałych w ciągu dnia sytuacji. Impreza urodzinowa, odwiedziny babci czy pobyt w parku rozrywki z pewnością nie sprzyjają wyciszeniu emocji. Niemniej jednak tego typu sytuacje nie są niczym nadzwyczajnym, a dziecko powinno normalnie zasnąć już następnego wieczora. Problem pojawia się w sytuacji, gdy maluch niemal każdego dnia przewraca się z boku na bok, nie mogą zapaść w sen. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim należy poszukać przyczyny. Może być nią drzemka, którą dziecko odbywa w godzinach popołudniowych, przez co nie jest zmęczone wieczorem. Czasami za problemy z zasypianiem odpowiadają wieczorne rozmowy z rodzicami. Dialog jest oczywiście bardzo istotny, ale bezpośrednio przed pójściem spać dziecko powinno się wyciszyć zamiast opowiadać, co wydarzyło się dziś w przedszkolu. Dużym problemem okazuje się również ilość cukru, jaką maluch spożywa w ciągu dnia. Dzieci nie powinny jeść słodyczy ani nawet owoców po godzinie 16, gdyż dostarczają one sporej dawki glukozy. Ta natomiast może okazać się problematyczna w kontekście zasypiania. Ważne zatem, aby słodkich produktów nie podawać nie tylko na kolację, ale nawet późnym popołudniem. Problemy z zasypianiem pojawiają się także wskutek zmiany czasu, ale w takiej sytuacji nie powinny trwać dłużej, niż 1-2 tygodnie. Dzieci muszą przestawić się na czas letni bądź zimowy także pod kątem godzin odpoczynku. Pamiętajmy, że duże znaczenie w kontekście zasypiania ma także postawa rodziców. Jeśli chcemy jak najszybciej uśpić dziecko, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. O wiele lepiej uspokoić emocje, odkładając na bok inne tematy. Maluchy wyczuwają niepokój, dzieląc go razem z nami. Nic więc dziwnego, że choć rodzic nie pokazuje po sobie emocji, a już tym bardziej stresu czy zdenerwowania, dziecku trudno spokojnie zasnąć.

co-zrobic-gdy-dziecko-nie-potrafi-zasnac

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:sen