Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
12-20 grudnia 2008
Poznań

Większość z nich będzie miała na Festiwalu swoje polskie premiery. Impreza odbędzie się w czterech obiektach: dwóch poznańskich Multikinach, Centrum Kultury Zamek oraz w Słodowni (Stary Browar).

W programie Festiwalu obok KONKURSU znajdzie się wiele nowości, między innymi pokazy tematyczne: ALE KINO! STRASZY (filmy nawiązujące od poetyki horroru), KLIMATYCZNE ALE KINO! (ekologia), ALE KINO! ALE HISTORIA! (historia i współczesne problemy społeczno-polityczne), ALE KINO! Z PIŁKĄ (futbol na ekranie). Najmłodsi uczestnicy Festiwalu, w wieku od 2 do 4 lat, będą mogli obejrzeć filmy animowane na specjalnie przygotowanych pokazach ALE KINO! NAJNAJMŁODSZEGO WIDZA. W tym roku organizatorzy Festiwalu po raz pierwszy zrealizują pilotażowy projekt pod nazwą "ALE AUTOBUS!". Pragniemy umożliwić kontakt z atrakcyjnym i wartościowym kinem oraz jego wspaniałymi twórcami również dzieciom spoza Poznania, które nie maja do niego dostępu, bądź z przyczyn finansowych, bądź z powodu ograniczonego repertuaru filmowego. W ramach projektu organizatorzy dofinansują dojazd kilkunastu zorganizowanych grup z Wielkopolski (informacje Centrum Sztuki Dziecka, tel. 061 646 44 79).

Stałym punktem Festiwalu jest międzynarodowy KONKURS. W tym roku obejmie ponad 50 filmów aktorskich i animowanych (długo i krótkometrażowych). Filmy zostaną nagradzane Złotymi Koziołkami w kategoriach aktorskiego i animowanego filmu dziecięcego oraz młodzieżowego. W międzynarodowym jury Festiwalu zasiądzie między innymi Katarzyna Adamik. Jej film pt. „Boisko bezdomnych" zostanie zaprezentowany w ramach pokazów ALE KINO! Z PIŁKĄ. Podobnie, jak w ubiegłym roku, filmy będą prezentowane również w PANORAMIE DZIECI, PANORAMIE MŁODYCH oraz PANORAMIE W STRONĘ DZIECIŃSTWA. W przeciwieństwie do konkursu, który ma charakter autorski, panorama prezentuje szeroki przegląd kina dla dzieci i o dzieciach.

Wydarzeniem towarzyszącym 26. edycji MFF Młodego Widza Ale Kino!, będzie projekt związany z obchodami 60-lecia polskiej animacji: Wczoraj – dzisiaj – jutro. Sześćdziesiąt lat twórczości dla dzieci w polskim filmie animowanym. W jego skład wejdą pokazy Zapomniane bajki i Bajki mistrzów oraz FORUM DYSKUSYJNE twórców filmów animowanych i pedagogów: Pomiędzy Uszatkiem a Shrekiem. Jakie kino animowane dla dzieci? (zgłoszenia uczestników forum przyjmowane są mailowo forum@alekino.com do 1 grudnia).
Któż nie zna Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Reksia czy Zaczarowanego ołówka? Ulubionych bohaterów animowanych bajek, pamiętają nie tylko ich dorośli równolatkowie, ale także wszystkie dzieci. Filmy te są nieustannie przypominane przez kolejne emisje w telewizji czy wydania płytowe. Ale polskie kino animowane dla najmłodszych to nie tylko te kultowe przeboje. To także wiele innych, równie wspaniałych obrazów, o których dzisiaj mało kto pamięta. Te właśnie bajki organizatorzy Festiwalu przedstawią współczesnym widzom na pokazie Zapomniane bajki (krótkometrażowe filmy dla małych dzieci w wieku od 3 do 7 lat). Projekcja połączona będzie z zabawami edukacyjnymi wprowadzającymi najmłodszych widzów w świat filmu animowanego.

Przemiany ekonomiczne, jakie zaszły w Polsce od końca lat 80. w istotny sposób wpłynęły na sytuację filmu animowanego. Konieczność obniżania kosztów produkcji szła w parze z rewolucją technologiczną, pozwalającą ułatwić i przyspieszyć produkcję filmu. Niestety, na ogół kosztem wartości artystycznej. Szczególnie mogło się to odbić na kinie animowanym dla dzieci. Chociaż przystosowanie do praw wolnego rynku zmusiło wielu do produkcji komercyjnej, większość studiów nie zrezygnowała z ambicji twórczych. Dzięki takiej postawie nawet w najtrudniejszych chwilach polscy animatorzy mogli realizować filmy znakomite artystycznie. Takie obrazy, powstałe w latach 1989-2008, widzowie zobaczą na pokazach Bajki mistrzów.

Film animowany dla dzieci niejednokrotnie przysparza wielu kłopotów rodzicom i wychowawcom. Czy filmy realizowane w „dawnej" stylistyce są bardziej wartościowe od dzisiejszych i wciąż mogą podobać się współczesnym dzieciom? Czy estetyka amerykańskich produkcji stanowi jedyny wzorzec współczesnej animacji? Czy taki właśnie świat chcemy im pokazywać? Co z problematyką przemocy w filmie animowanym? A przede wszystkim gdzie w świecie współczesnego kina jest miejsce dla polskiej animacji dla najmłodszych i jaką chcielibyśmy ją widzieć? O tych problemach chcemy rozmawiać otwarcie i bez uprzedzeń. Sześćdziesięcioletnia tradycja polskiego filmu animowanego oraz rola, jaką film ten może odgrywać w wychowaniu najmłodszych sprawiają, że taka dyskusja jest konieczna. Forum Między Uszatkiem a Shrekiem. Jakie kino animowane dla dzieci? jest kontynuacją spotkań organizowanych przez Festiwal Ale Kino! wokół współczesnego świata filmu dla młodej widowni. Wezmą w nim udział twórcy filmu animowanego, producenci, pedagodzy, rodzice, psychologowie oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się edukacją medialną młodych. Program Forum obejmie podsumowanie tradycji i dorobku animacji polskiej dla młodych widzów, jej perspektywy oraz konteksty edukacyjne. Chcielibyśmy zastanowić się wspólnie nad znaczeniem i możliwościami wykorzystania animacji w edukacji i wychowaniu dzieci. Dorobek polskiej artystycznej animacji wpleciony zostanie w doświadczenia krajowe i zagraniczne dotyczące edukacji kulturalnej i ogólnej.

Informacje o Festiwalu www.alekino.com, tel. 061 646 44 81, 061 646 44 79
26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Informacje o FORUM DYSKUSYJNYM forum@alekino.com; tel. 061 646 44 78

325 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent