UD

10 uczuć. Wyprawa do świata emocji. Recenzja

10 uczuć recenzja opinie o książce
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Temat dziecięcych emocji w mojej pracy przewija się nieustannie, a mimo to nadal szukam materiałów, które pozwolą dzieciom oswoić ich uczucia. Przełożyć naszą wiedzę teoretyczną na praktyczne działanie. Zazwyczaj dzieci nie lubią rozmawiać o swoich problemach, a emocje często tym dla nich są. “Porozmawiajmy o tym, co czujesz” – niekoniecznie. Bajki dla starszych dzieci – nie traktuj mnie jak dziecko. I tak źle i tak nie dobrze.

Jako nauczyciel przedszkola i matka córek z lękami szkolnymi, przerobiłam wiele publikacji, warsztatów i innych pomocy wspierających terapię, z różnym skutkiem. Lubię styl Marcina Przewoźniaka, który pisze dla dzieci w taki sposób, by dorosły czytelnik miał z tego frajdę. Współpraca z psycholożką – Dominiką Drużką – okazała się strzałem w dziesiątkę.

Postanowiłam przetestować książkę w różnych sytuacjach i z każdej wyszła obronną ręką. Zastępstwo za koleżankę, dzieci mnie nie znają, więc czytam bajkę o zaskoczeniu i już wiemy, że będzie ok. W swojej grupie pozwoliłam książkę dotknąć, obejrzeć, a potem dzień po dniu, wybierać jaką emocję dziś chcą poznać. Domowa ośmiolatka lubi pracę z psychologiem, więc do opowiadań wraca za każdym razem, gdy czuje niepewność, lub wręcz przeciwnie, gdy chce potwierdzić swoją teorię na temat przeżywanych emocji.

Z dwunastolatką sprawa była prosta: mam książkę o uczuciach – przeczytaj i sprawdź, czy ma sens. Wiecie, dlaczego ma? Bo nie podaje złotej recepty jak pokonać emocje. Przyznaje prawo do ich odczuwania, a nawet tłumaczy, jak są ważne i potrzebne. Tu nikt nie rzuca haseł: nie płacz, nie bój się, przestań się smucić, nie wolno zazdrościć czy czuć odrazy. Proste? Niby tak, ale jakoś się utarło, że zazwyczaj lepiej wiemy, w jaki sposób dziecko powinno odbierać świat, podczas gdy ono chce być zrozumiane.

Olek i Mela podróżują po świecie emocji w towarzystwie, a właściwie pod opieką Pana Kota Mruciego. Dzieci obserwują mieszkańców nowych miasteczek, dziwią się ich zachowaniom, a Pan Kot czasem zadaje pytania, czasem współodczuwa, wyjaśnia, nawet ratuje z opresji, ale nigdy nie ocenia, nie moralizuje. Trudno oprzeć się wrażeniu, że traktuje je bardzo poważnie, jak czuły przewodnik pozwalający na własne odkrywanie świata.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Każde z opowiadań jest świetne, z przekazem i nikt tu nie nabiera czytelnika. Ma mówić o uczuciach i to robi. Postacie są autentyczne w swym zachowaniu, czują to, co my i reagują tak, jak my byśmy zareagowali w takiej sytuacji. Dodatkowy, obszerny komentarz psychologa dla rodzica pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości co do interpretacji i postępowania z dzieckiem daje pewność, że pokierujemy rozmową we właściwy sposób. Podczas lektury tworzy się więź między dzieckiem, bohaterami i osobą, która towarzyszy młodemu czytelnikowi, według mnie niezbędna, przy tej tematyce. Już nie wyobrażam sobie mojej biblioteczki bez tej książki, a ponieważ ciągle pokonuje ze mną trasę praca – dom, chyba pora sprawić sobie jej siostrę bliźniaczkę.

10 uczuć. Wyprawa do świata emocji.
Autorzy: Marcin Przewoźniak, Dominika Drużka
Ilustracje: Marcin Piwowarski, Agnieszka Matz
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 64
Oprawa: twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Bookolika

260 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent