Weekend z MNK – Święto ulic Krupniczej i Kanoniczej

📅 sobota 16.09.2017 do niedziela 17.09.2017
Wstęp bezpłatny
Weekend z MNK - Święto ul. Krupniczej i ul. Kanoniczej

Święto Dzielnicy Pierwszej to współorganizowane przez krakowskie instytucje kultury i Radę Dzielnicy I – Stare Miasto wydarzenie, na które w tym roku składają się Święto ul. Krupniczej (16.09), Święto Ulicy Kanoniczej (17.09) oraz Święto Placu Wolnica (23.09).

Podczas każdej z imprez będzie można zapoznać się z historią tych miejsc i instytucji, mieszczących się we wspomnianych lokalizacjach, skorzystać z wielu propozycji muzycznych, teatralnych, tanecznych oraz wielu atrakcji, przygotowanych przez organizatorów i partnerów Święta Dzielnicy I.

PROGRAM WYDARZEŃ W MNK:

Sobota, 16 września 2017 – ŚWIĘTO UL. KRUPNICZEJ – Dom Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26)
Galeria w tym dniu czynna będzie do godz. 20.00, wstęp bezpłatny.

• godz. 11.00-12.00 – Joga w muzeum – otwarte zajęcia prowadzą nasi sąsiedzi – trenerzy z szkoły Jogi MAYURA
  • godz. 13.00-14.00 – zwiedzanie Domu Józefa Mehoffera z przewodnikiem
  • godz. 14.30-16.00 – warsztaty plastyczne poświęcone twórczości Jerzego Nowosielskiego (warsztaty będą poprzedzone specjalnym pokazem slajdów w Kinie Paradox przy ul. Krupniczej 38 – start o godz. 14.00)
    Warsztaty twórcze dla dzieci nawiążą do prac malarskich Jerzego Nowosielskiego. Prowadząca wprowadzi dzieci i młodzież w stosowane przez artystę uproszczenia abstrakcyjne. Będziemy tworzyli pejzaż ulicy za pomocą kwadratów, trójkątów i kół. Powstaną prace techniką mieszaną. Dzieci zabiorą stworzone na warsztatach dzieła do domu.
    Prowadzenie: Ewa Kokot w ramach projektu Future Artist – twórcza kontynuacja 7. Projekt jest organizowany przez instytucję Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek przy wsparciu MKiDN.
  • godz. 16.00-17.00 – koncert kameralny Sarah WÜRSTEN – fortepian – w programie: Bloch, Chopin, Gershwin, Magin, Airis Quartet Aleksandra CZAJOR – I skrzypce, Grażyna ZUBIK – II skrzypce, Natalia WARZECHA-KARKUS – altówka, Julia KOTARBA – wiolonczela – w programie: Haydn, Szymanowski, Tansman
  • godz. 18.00-19.00 – „Franciszek Wyspiański, krakowski rzeźbiarz” – kilka słów o nowej wystawie w Domu Józefa Mehoffera oraz wspólne zwiedzanie stałej ekspozycji, prowadzenie Beata Studziżba-Kubalska – kurator wystawy „Franciszek Wyspiański, krakowski rzeźbiarz”, kustosz MNK
  • godz. 15.00-20.00 – Bulgotanie ogrodu – akcja artystyczna przed Domem Józefa Mehoffera – prowadzenie Dominika Tokarska

Sobota, 16 września 2017 – ŚWIĘTO UL. KRUPNICZEJ – EUROPEUM (Pl. Sikorskiego 6)
Galeria w tym dniu czynna będzie do godz. 18.00, wstęp bezpłatny

• godz. 11.00-18.00 – Tropiciele sztuki – konkurs z nagrodami oraz zabawy plastyczne i muzyczne wokół EUROPEUM dla dzieci młodszych i starszych
  • godz. 12.00-14.00 – Wyklejamy obrazy – warsztaty z elementami sensoplastyki – prowadzenie Dominika Tokarska – certyfikowany trener sensoplastyki® 1st, absolwentka ASP w Krakowie
    Uczestnicy pracują w ubraniu przeznaczonym do ubrudzenia. Mile widziany strój na zmianę.
  • godz. 15.00-18.00 – Sięgamy po sztukę – spotkania przy obrazach – prowadzenie Joanna ŚwitałaPrzewodniczka będzie opowiadała o obrazach z kolekcji EUROPEUM, wybranych przez widzów.

Niedziela, 17 września 2017 – ŚWIĘTO UL. KANONICZEJ

• godz. 11:30 – 12:30, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17 – spektakl „Zapraszamy do Centrum Szkolenia Kusicieli” na podstawie „Żywotów Świętych” wg Piotra Skargi oraz „Listów Starego Diabła do Młodego” C.S. Lewis’a w interpretacji aktorskiej: Pauliny Puślednik, Mai Luxenberg oraz Sebastiana Grygo . Spektakl dla widzów od lat 15. Liczba miejsc ograniczona. Konieczność rezerwacji miejsc pod adresem rezerwacja@mnk.pl.
  • godz. 13:00 – 14:00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – tylny dziedziniec, ul. Kanonicza 17 – Spotkanie z Anną Grochowską wokół książki „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. O Domu Literatów”, prowadzenie: Kamil Reichel – Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
  • godz. 15:00 – 16:00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – główny dziedziniec, ul. Kanonicza 17 – „Love Stories”, koncert Chóru Ars Cameralis
  • godz. 16:30 – 17:30 – Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17 – spektakl „Zapraszamy do Centrum Szkolenia Kusicieli” na podstawie „Żywotów Świętych” wg Piotra Skargi oraz „Listów Starego Diabła do Młodego” C.S. Lewis’a w interpretacji aktorskiej: Pauliny Puślednik, Mai Luxenberg oraz Sebastiana Grygo . Spektakl dla widzów od lat 15. Liczba miejsc ograniczona. Konieczność rezerwacji miejsc pod adresem rezerwacja@mnk.pl.