Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
🗺 mapa
📅 niedziela 19.05.2024 do niedziela 02.06.2024
Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu
Wystawa Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu zaprasza do wejścia w świat Utagawy Hiroshigego, jednego z najwybitniejszych mistrzów japońskiego drzeworytu ukiyo-e. W serii Sto słynnych widoków Edo Hiroshige zdołał uchwycić esencję życia i natury Edo, dzisiejszego Tokio, dając dowód swej niezrównanej precyzji i wrażliwości artystycznej. Wystawa, zorganizowana z myślą o ukazaniu zarówno technicznych aspektów tworzenia drzeworytów, jak i głębokiej poetyckiej narracji zawartej w pracach Hiroshigego, staje się mostem łączącym tradycję z nowoczesnością.

Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu to nie tylko pokazanie procesu powstawania drzeworytów, ale również interaktywna podróż przez epokę, w której artysta żył. Zwiedzający będą mieli okazję nauczyć się rysować w jego stylu, stworzyć własne odbitki, napisać haiku, a nawet zanurzyć się w codzienność Edo. Ponadto, współcześni artyści i artystki, zainspirowani twórczością Hiroshigego, prezentują swoje animacje, muzykę oraz specjalnie na tę wystawę stworzone parawany, oferując nowoczesną interpretację jego niezwykłych pejzaży.

W centrum wystawy stoi fascynacja ostatnią stworzoną przez artystę serią Stu słynnych widoków i tym, jak wpłynęła ona na europejskie malarstwo pejzażowe i jak nadal inspiruje artystów. Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu to nie tylko ekspozycja pozwalająca poznać proces powstawania drzeworytów ukiyo-e, ale przede wszystkim przestrzeń doświadczania i refleksji nad trwałością i zmiennością piękna, które przekracza granice czasu i przestrzeni. Zanurzając się w szczegółach życia Edo poprzez sztukę Hiroshigego, uczestnicy wystawy mogą odkryć uniwersalność i aktualność przekazów ukrytych w japońskim drzeworycie.

Nie przegapcie okazji do wejścia w kolorowy, dynamiczny świat Hiroshigego, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a sztuka staje się mostem łączącym różne kultury i epoki. Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu czeka, by podzielić się z Wami nieskończoną inspiracją i pięknem, które przetrwało próbę czasu.

WYSTAWA
Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu

Galeria Europa – Daleki Wschód
28.04.2024 – 03.11.2024

Wernisaż: 28.04.2024, 12.00

Idea i scenariusz: dr Natalia Buchta-Stochel
Aranżacja plastyczna wystawy: dr Natalia Buchta-Stochel, Klaudia Ptasińska-Wajda
Projekty parawanów: Kaja Mucha, Wiktor Wiater, dr Natalia Buchta Stochel
Identyfikacja wizualna: Kaja Mucha
Muzyka: Andrzej Trześniowski
Animacja: Klaudia Ptasińska-Wajda
Opieka naukowa: dr hab. Anna Król

525 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent