LiterObrazki – Festiwal Książki Obrazkowej Bydgoszcz, 11-17 czerwca 2012
Warsztaty plastyczne i literackie poprowadzą m.in. Iwona Chmielewska, Edward Lutczyn, Agnieszka Frączek, Katarzyna Bogucka, Ola Cieślak, Diana Karpowicz i Aleksandra Woldańska-Płocińska.
Pojawią się także goście specjalni – Edyta Jungowska opowie o swojej fascynacji Pippi Langstrumpf i przeczyta fragmenty opowieści o małej rudej dziewczynce, Sambor Dudziński zagra na niezwykłych instrumentach pochodzących z całego świata, a Ania Broda zaśpiewa piękne, liryczne i magiczne piosenki!
Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących – na dziedzińcu biblioteki zagości Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, zaś we współpracy z Ośrodkiem Działań Kulturowych LAS (odpowiedzialnym za stworzenie słynnych bydgoskich murali, m.in. Piotrusia Pana przy ul. 3 maja) w bibliotekach na Błoniu oraz Przylesiu powstaną najprawdziwsze murale!
LiterObrazki to antidotum dla łatwej rozrywki, jaką stanowią telewizja i komputery – wspaniały sposób na rodzinną zabawę w bibliotece! Weekendowe dni rozpoczniemy smacznym śniadaniem, porozmawiamy o roli książki obrazkowej w wychowaniu i rozwoju dziecka, zaprosimy Was do zabytkowej, XV-wiecznej Biblioteki Bernardynów, pokażemy najciekawsze zbiory – książki tak małe jak pudełko zapałek i te największe!
Wizytę w Bydgoszczy potwierdziły też najlepsze polskie wydawnictwa – Dwie Siostry, Muchomor, Tako, Zakamarki, Ezop, Hokus Pokus i wiele innych! Wspaniale wydane książki spodobają się dzieciom, specjalne festiwalowe ceny ucieszą rodziców.
LiterObrazki zagoszczą również w bibliotekach osiedlowych – piękne bajki czytać będą seniorzy, będziemy pisać współczesne baśnie i tworzyć własne książki obrazkowe. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie www.literobrazki.pl
Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.
Program festiwalu:
Biblioteka Główna WiMBP
11 czerwca, poniedziałek
11.00 – Warsztaty plastyczne z Aleksandrą Woldańską-Płocińską, autorką i ilustratorką książek.
Warsztaty na podstawie książki „Marchewka z groszkiem" poprowadzi absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorka plakatów, ilustracji oraz książek dla dzieci. Podczas spotkania opowie o ciekawej pracy ilustratora.
13.00 – Otwarcie wystaw:
– Salon Ilustratorów – Salon Ilustratorów towarzyszy corocznym Poznańskim Spotkaniom Targowym – Książka dla dzieci i młodzieży. Wystawa prezentuje polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej, zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia.
– Historia elementarzy – Wystawa zorganizowana przez Muzeum Książki Dziecięcej.
– Mistrzowie Ilustracji – Wystawa „Mistrzowie Ilustracji" przygotowana przez Wydawnictwo „Dwie Siostry" prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, reprezentantów polskiej grafiki książkowej z jej najlepszego okresu. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników.
Wystawy potrwają do końca czerwca.
12 czerwca, wtorek
12.00 – Bajki z rzutnika
W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!
13.00 – Warsztaty literacko-plastyczne z Aleksandrą Cieślak
Warsztaty literacko-plastyczne będą okazją do rozbudzenia wyobraźni podczas wspólnego tworzenia książki obrazkowej. Poprowadzi je Aleksandra Cieślak, absolwentka wydziału grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Projektowania Książki, wyróżniona nagrodą Polskiej Sekcji IBBY 2010. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych.
13 czerwca, środa
10.00 – Słuchowiska z płyt winylowych
W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy, znane sprzed lat, bajki-słuchowiska dla najmłodszych. Wspólnie przeniesiemy się w świat nieskrępowanej wyobraźni…
11.00 – Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej „Wszystko gra" i „Co tu jest grane" z niesamowitym humorem opowiadają o muzycznym świecie nut i instrumentów – podczas spotkania poznamy go bliżej!
14 czerwca, czwartek
10.00 – Bajki z rzutnika
W niezwykłej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy atmosferę dawnych wieczorów, podczas których rodziny wspólnie oglądały i czytały bajki z rzutnika. Przenieśmy się w czasie!
10.00 – Warsztaty muzyczno-teatralne
Kształtowanie kreatywności podczas zabawy w teatr. Ćwiczenia muzyczno-teatralne poprowadzą nauczyciele poloniści, absolwenci Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych – Bogumiła Musiał i Barbara Kośnikowska.
11.00 – Zabawy językowo-literkowe – spotkanie z Agnieszką Frączek
Nauka przez zabawę – językowe i literackie zagadki połączone z ogromną dawką humoru. Spotkanie dla najmłodszych poprowadzi Agnieszka Frączek – lingwista z Uniwersytetu Warszawskiego, leksykograf, autorka książek, opowiadań i wierszyków dla dzieci.
15 czerwca, piątek
10.00 – Słuchowiska z płyt winylowych
W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej przypomnimy, znane sprzed lat, bajki-słuchowiska dla najmłodszych. Wspólnie przeniesiemy się w świat nieskrępowanej wyobraźni…
11.00 – Warsztaty plastyczne z Katarzyna Bogucką
Spotkanie z ilustratorką, Katarzyna Bogucką. Na warsztatach, razem z dziećmi zmierzy się z przepisami na formy muzyczne w oparciu o książkę "Co tu jest grane?" Anny Czerwińskiej – Rydel.
16 czerwca, sobota
10.00 – Rodzinne śniadanie
Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowego weekendu.
10.00-16.00 – Gry i zabawy na dziedzińcu
Słoneczny dziedziniec tego dnia zamieni się w królestwo gier i zabaw sprzed lat.
10.00-13.00 – Bajki z rzutnika oraz słuchowiska z płyt winylowych
W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej wyświetlimy ciekawe bajki z rzutnika i posłuchamy znanych słuchowisk dla najmłodszych.
11.00-14.00 – Indywidualne zajęcia z logopedą – konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
11.00-15.00 – Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów
Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.
11.00 – Melobajki – warsztaty literacko muzyczne z Nutką Milutką
Wspólne ilustrowanie literatury dźwiękami za pośrednictwem Melobajek, muzyczna zabawa rozwijająca artystyczne zainteresowania dzieci. Zajęcia poprowadzi Mirosława Gawryłkiewicz, pedagog, animatorka kultury, autorka wielu spektakli, scenariuszy zabaw i książek dla dzieci.
11.00 – Warsztaty plastyczne z Dianą Karpowicz
Spotkanie z Dianą Karpowicz, ilustratorką, zajmującą się projektowaniem i ilustrowaniem, przede wszystkim książek dla dzieci. Warsztaty z eksperymentalnego tworzenia książki obrazkowej – dla dzieci od 7 lat.
11.00 – Jak powstaje książka
Warsztaty ukazujące proces powstawania książki będą wspaniałą okazją do poznania narzędzi pracy introligatora.
11.00-14.00 – Czerpanie papieru – Warsztaty prowadzone przez Dariusza Subocza z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
12.00-16.00 – Kiermasz książek – Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.
12.00 – Zuźka D. Zołzik w bibliotece – Znakomita interpretacja książki Barbary Park w wykonaniu uczennicy Warsztatowej Akademii Musicalowej Pawła Podgórskiego – Magdy Kusej, współpracującej ze studiami dubbingowymi, Teatrem Polskiego Radia, aktorki warszawskiego Teatru Roma. To właśnie Magda Kusa udzieliła głosu w wersji audio serii książek o Zuźce D. Zołzik, sympatycznej dziewczynce i jej przyjaciołach.
13.00 – Jak powstaje książka – Warsztaty ukazujące proces powstawania książki będą wspaniałą okazją do poznania narzędzi pracy introligatora.
13.00 – LiBeratura dla dzieci, warsztaty literacko-plastyczne – Liberatura to nowy kierunek literacki, w którym tekst i materialna forma książki stanowią nierozerwalną całość. Podczas warsztatów poszukamy nowych znaczeń słów, stworzymy kolaże poetyckie, razem znajdziemy drogę do stworzenia nowego dzieła literackiego z zastanych elementów, literki staną się obrazkami! Warsztaty poprowadzi Marcin Karnowski, pisarz, muzyk, miłośnik i promotor LiBeratury.
13.00 – Dyskusja na temat roli książki obrazkowej w rozwoju dziecka, cz. 1. – Podczas spotkania porozmawiamy na temat roli książki obrazkowej w rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dzieci oraz w kształtowaniu ich osobowości. Udział w dyskusji wezmą: dr Elżbieta Szefler (wieloletni pracownik Zakładu Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Edukacji Plastycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr Małgorzata Cackowska (Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego), dr hab. Grzegorz Leszczyński (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, historyk literatury, autor antologii baśni polskich), Olcha Sikorska (pomysłodawczyni i twórczyni Poznańskich Spotkań Targowych – Książki dla Dzieci i Młodzieży, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), dr Magdalena Sikorska (Katedra Filologii Angielskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).
14.00 – Spotkanie z Edwardem Lutczynem – Spotkanie z Edwardem Lutczynem, artystą plastykiem, ilustratorem, grafikiem, znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych.
14.30 – Dyskusja na temat roli książki obrazkowej w rozwoju dziecka, cz. 2.
16.00 – Mała Kinoteka – seans filmowy
16.00 – Prezentacja wydawnictw – prezentacja działalności poszczególnych wydawnictw biorących udział w Festiwalu
17 czerwca, niedziela
10.00 – Rodzinne śniadanie
Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie ostatniego dnia Festiwalu.
10.00-16.00 – Gry i zabawy na dziedzińcu
Słoneczny dziedziniec tego dnia zamieni się w królestwo gier i zabaw sprzed lat.
10.00-13.00 – Bajki z rzutnika oraz słuchowiska z płyt winylowych
W klimatycznej scenerii poddasza Biblioteki Głównej wyświetlimy ciekawe bajki z rzutnika i posłuchamy znanych słuchowisk dla najmłodszych.
11.00-14.00 – Indywidualne zajęcia z logopedą – konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.
11.00-15.00 – Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów
Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.
11.00 – Historia sztuki dla dzieci – warsztaty plastyczne z Mileną „Milak" Matyas
Szczypta historii i odrobina zabawy. Zainspirowani prehistorycznymi malowidłami naściennymi stworzymy własne, współczesne! Warsztaty łączące elementy historii sztuki z zajęciami plastycznymi poprowadzi Milena „Milak" Matyas, pedagog, ilustratorka, projektantka ozdób i biżuterii.
11.00 – Pod-Grzybek – spektakl teatralny
Zabawna historia oparta na tekście Marty Guśniowskiej w wykonaniu dziecięcego teatru Co Ty Na To?! z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy pod kierunkiem Justyny Superczyńskiej. Przedstawienie otrzymało Złotą Maskę podczas II. Powiatowego Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Maski 2012".
11.00 – Jak powstaje książka
Warsztaty ukazujące proces powstawania książki będą wspaniałą okazją do poznania narzędzi pracy introligatora.
12.00-16.00 – Kiermasz książek
Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.
12.00 – Spotkanie z Edytą Jungowską i Samborem Dudzińskim
Fragmenty opowieści o Pippi Langstrumpf w brawurowej interpretacji Edyty Jungowskiej, znanej aktorki, promotorki twórczości Astrid Lindgren w Polsce. Konkursy, zabawy i piosenki z muzyką autorstwa Sambora Dudzińskiego, który zaprezentuje nam niezwykłe instrumenty z całego świata!
13.00 – Jak powstaje książka
Warsztaty ukazujące proces powstawania książki będą wspaniałą okazją do poznania narzędzi pracy introligatora.
13.00 – Mała Kinoteka – seans filmowy
13.00 – Warsztaty plastyczne z Dianą Karpowicz
Uwalnianie wyobraźni, czyli wariacje na temat logo Festiwalu. Dla wszystkich lubiących rysować i fantazjować!
14.00 – Warsztaty literacko-plastyczne z Iwoną Chmielewską
Spotkanie z Iwoną Chmielewską, znakomitą ilustratorką książek dla dzieci, znaną i cenioną na całym świecie. Podczas warsztatów na podstawie książki „Kłopot" autorka pokaże dzieciom, że stworzenie ilustracji zależy jedynie od wyobraźni – inspiracją do artystycznych działań mogą stać się przedmioty codziennego użytku, kawałek kartki, ciekawy kształt.
15.00 – Ania Broda – koncert
Mini koncert i warsztaty muzyczno-literackie przygotowane w oparciu o teksty m.in. Danuty Wawiłow, Natalii Usenko i Doroty Gellner. Liryczna podróż w krainę kołysanek i nie tylko.
16.00 – Mała Kinoteka – seans filmowy
16.00 – Prezentacja wydawnictw – prezentacja działalności poszczególnych wydawnictw biorących udział w Festiwalu
LiterObrazki w bibliotekach osiedlowych
Zapraszamy także do bydgoskich bibliotek osiedlowych – podczas Festiwalu w wielu z nich organizowane są zajęcia edukacyjne i plastyczne, nie zabraknie głośnego czytania najciekawszych książek oraz literatury biblioterapeutycznej.
Czerwcowe popołudnia będą również okazją do spotkań z animatorami z Ośrodka Działań Kulturowych Las, który skupia pedagogów, artystów ulicy oraz plastyków. Przeprowadzone przez nich zajęcia zaowocują stworzeniem niezwykłego dzieła – muralu w jednej z bibliotek.
11 czerwca, poniedziałek
9.30 – Obrazkowe ABC, biblioteka przy ul. Bohaterów Kragujewca 11 (Wyżyny)
Zajęcia literacko-plastyczne.
11.00 – Seniorzy czytają dzieciom, biblioteka przy ul. Konopnickiej 28 (Szwederowo)
Głośne czytanie najciekawszych książek obrazkowych i biblioterapeutycznych.
11.00 – Książka obrazkowa – niezbędnik najmłodszego czytelnika, biblioteka przy ul. Konopnickiej 28 (Szwederowo)
Zajęcia plastyczne – wspólne tworzenie książki obrazkowej.
12 czerwca, wtorek
9.30 – Seniorzy czytają dzieciom, biblioteka przy ul. Ujejskiego 58 (Wzgórze Wolności)
Głośne czytanie najciekawszych książek obrazkowych i biblioterapeutycznych.
11.00 – Leśna bajeczka, biblioteka przy ul. Czerkaskiej 11 (Leśne)
Zajęcia literacko-plastyczne.
11.00 – Tworzenie książki obrazkowej, biblioteka przy ul. Konopnickiej 28 (Szwederowo)
Zajęcia literacko-plastyczne.
11.40 – Tworzenie książki obrazkowej, biblioteka przy ul. Noakowskiego 4 (Kapuściska)
Zajęcia literacko-plastyczne.
12.00 – Myślimy obrazem, biblioteka przy ul. Połczyńska 3 (Bartodzieje)
Tworzenie książki obrazkowej z wykorzystaniem literackiej mapy – wydarzeń z wybranej książki.
15.30 – Motyl, biblioteka przy ul. Broniewskiego 1 (Błonie)
Tworzenie kolorowego kolażu ilustrującego wiersz Doroty Gellner pt. „Motyl".
13 czerwca, środa
9.00 – Mój ulubiony bohater literacki, biblioteka przy ul. Noakowskiego 4 (Kapuściska)
Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem techniki kolażu.
10.00 – Abecadło z książki wypadło, biblioteka przy ul. Brzęczkowskiego 2 (Fordon – Przylesie)
Iluminatorstwo – sztuka zdobienia książek – zajęcia edukacyjne.
11.30 – Na łące koncert, biblioteka przy ul. Brzęczkowskiego 2 (Fordon – Przylesie)
Interpretacja hasła „LiterObrazki" – ekspresja plastyczno-muzyczna.
14 czerwca, czwartek
10.00 – Seniorzy czytają dzieciom, biblioteka przy ul. Broniewskiego 1 (Błonie)
Głośne czytanie najciekawszych książek obrazkowych i biblioterapeutycznych.
10.00 – Seniorzy czytają dzieciom, biblioteka przy ul. Brzęczkowskiego 2 (Fordon – Przylesie)
Głośne czytanie najciekawszych książek obrazkowych i biblioterapeutycznych.
10.00 – Głośne czytanie, biblioteka przy ul. Gawędy 1 (Fordon – Bajka)
Spotkanie z książką J. Kozierackiej pt. „Dzieci taty Abecadła" – zajęcia dla przedszkolaków.
10.00 – Tworzenie książki obrazkowej, biblioteka przy al. Powstańców Wielkopolskich 26 (Bielawy)
Ilustrowanie baśni „Królowa Bałtyku" Lucjana Siemińskiego – zajęcia literacko-plastyczne.
10.30 – Seniorzy czytają dzieciom, biblioteka przy ul. Łanowej 2 (Czyżkówko)
Głośne czytanie najciekawszych książek obrazkowych i biblioterapeutycznych.
11.00 – Mali ilustratorzy, biblioteka przy ul. Czerkaskiej 11 (Leśne)
Zajęcia plastyczne.
11.00 – Żywe obrazki, biblioteka przy ul. Połczyńskiej 3 (Bartodzieje)
Twórcze przedstawienie wybranych literackich przygód w formie żywych obrazów.
15.30 – Zabawa w autora, biblioteka przy ul. Broniewskiego 1 (Błonie)
Wspólne rysowanie najdłuższej bajki świata na podstawie opowiadania Agnieszki Frączek pt. „Myszka Klementynka".
18.00 – Mała Kinoteka, biblioteka przy ul. Broniewskiego 1 (Błonie)
Seans filmowy dla najmłodszych.
15 czerwca, piątek
9.30 – Pippi, jakiej nie znamy, biblioteka przy ul. Bohaterów Kragujewca 11 (Wyżyny)
Tworzenie książki obrazkowej opartej na przygodach Pippi Langstrumpf.
10.00 – Tworzenie książki obrazkowej, biblioteka przy al. Powstańców Wielkopolskich 26 (Bielawy)
Zajęcia literacko-plastyczne na podstawie baśni „Bursztynowa korona" Hanny Zdzitowieckiej.
10.00 – Piszemy współczesną baśń, biblioteka przy ul. Broniewskiego 1 (Błonie)
Warsztaty literackie.
11.00 – Chochliki książkowe, biblioteka przy ul. Noakowskiego 4 (Kapuściska)
Literacki recykling, kolaż i modyfikacja, zmiany i przeróbki, plastyczne poprawki i wariacje na temat – tworzenie książek obrazkowych na podstawie książek starych, niechcianych i zapomnianych.
12.00 – Niezbędnik małego czytelnika, biblioteka przy ul. Połczyńskiej 3 (Bartodzieje)
Tworzenie książki obrazkowej.
17.00 – Mała Kinoteka, biblioteka przy ul. Dworcowej 49 (Śródmieście)
Seans filmowy dla najmłodszych.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy
ul. Długa 39, 85-034 Bydgoszcz
LiterObrazki – Festiwal Ksiązki Obrazkowej dla Dzieci
http://www.literobrazki.pl
www.facebook.com/literobrazki