Regulamin rezerwacji:
http://mnk.pl/artykul/regulamin-rezerwacji-muzeum-narodowego-w-krakowie
Rezerwacji proszę dokonywać za pośrednictwem Centrum Informacji i Rezerwacji telefonicznie, w dni powszechnie od 9:00 do 15:00, pod numerem telefonu + 48 12 433 54 44, lub mailowo pod adresem: rezerwacja@mnk.pl.
10+sztuka
Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do „dorosłych” już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia.
Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzymy w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał. Zapraszamy na cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10–13 lat.
Wybrane soboty, godzina 10:30-12:15
Cykl 1
Punkty na mapie świata
Cykl poświęcony podróżom artystów i śladom, jakie te podróże pozostawiły w ich twórczości. W ramach czterech spotkań warsztatowych odwiedzimy galerie i wystawy poświęcone kilku szczególnym przedstawicielom polskiej kultury i sztuki. I choć wszyscy oni związani byli z Krakowem, to jednak tym razem staną się naszymi przewodnikami do miejsc bardzo odległych. Będziemy wędrować śladem artystycznych wspomnień i opowieści, a pomoże nam wspólnie konstruowana mapa niezwykłych miejsc, których historia przeplata się z historią eksponatów prezentowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Prowadzenie: Anna Pichura – artystka wizualna, pedagog, studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizatorka wystaw i wydarzeń artystycznych. Interesuje się sztuką współczesną, z naciskiem na działania w przestrzeni publicznej, wideo, performance i malarstwo.
Terminy:
– 01.10.2016, Punkty na mapie świata – śladami Szymborskiej
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego / wystawa „Szuflada Szymborskiej”
– 19.11.2016, Punkty na mapie świata – śladami Matejki
Dom Jana Matejki
Jak z rozproszonych skrawków historii zbudować przekonujący obraz wydarzeń? Jak podróżować nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie? W trakcie warsztatów zajmiemy się malarstwem historycznym Jana Matejki, jego metodami pracy, sposobem gromadzenia materiałów i dokumentacji. Będziemy szukać w domu na Floriańskiej rekwizytów z obrazów, zastanowimy się też, ile prawdy i ile fantazji się w nich kryje.
– 07.01.2017, Punkty na mapie świata – śladami Czapskiego
Pawilon Józefa Czapskiego
Tym razem zajęcia odbędą się w jednej z najnowszych części Muzeum Narodowego w Krakowie – w Pawilonie Józefa Czapskiego. Nasza mapa zostanie uzupełniona o kolejne obszary – śladami młodych artystów z Komitetu Paryskiego udamy się wprost do Paryża. Co rozpalało ich wyobraźnię w tych latach? Jaką lekcję wynieśli ze studiów nad dawnym malarstwem i spotkania z najnowszymi tendencjami w sztuce europejskiej? Jak to się stało, że niektórzy z nich po wojnie osiedli na stałe w stolicy Francji? Porozmawiamy o malarstwie, o wspomnieniach i o tym, jak twórczość artystyczna i literacka może się przenikać i uzupełniać. Zastanowimy się też nad tym, jak dziś tworzyć nietypowe dzienniki, z użyciem różnych materiałów.
Cykl 2
Szukając harmonii
Harmonia? Czym jest? W czym się wyraża? Słychać ją czy widać? Czy harmonię można poczuć? Gdzie jej szukać w dzisiejszym świecie, w którym na wszystko jest tak mało czasu? Na pytania te spróbujemy sobie odpowiedzieć, poznając prace wybranych artystów. Naszymi przewodnikami będą Olga Boznańska, malarka duszy, Józef Mehoffer i jego obrazy inspirowane przyrodą, oraz dwaj słynni rzeźbiarze – Rodin i Dunikowski. Poszukamy harmonii także u dawnych rzemieślników, podglądając ich warsztat i pracując w glinie.
Prowadzenie: Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.
– 22.10.2016, Szukając harmonii w sobie
Gmach Główny / Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
Czy sztuka może sprawić, że dowiemy się czegoś więcej o sobie? I przejrzymy się w niej jak w zwierciadle? Czym jest portret i czy chodzi w nim tylko o podobieństwo? Zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy intuicyjny autoportret, używając wybranych przez siebie materiałów plastycznych.
– 26.11.2016, Szukając harmonii w prostej formie
Gmach Główny / Galeria Rzemiosła Artystycznego
Doświadczenie, cierpliwość, poczucie piękna, zaufanie do własnych rąk to cechy mogące charakteryzować dawnych rzemieślników. Z ich warsztatów pochodzą przedmioty, które będziemy mogli zobaczyć podczas naszych zajęć. Stosując tradycyjną, wypracowaną przez ceramików, metodę, spróbujemy sami uformować naczynia z jednego z najstarszych materiałów – gliny.
– 17.12.2016, Szukając harmonii w ruchu
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego / wystawa „Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia”
Ruch, dynamika i emocje kryją się w pozornie nieruchomych dziełach sztuki – rzeźbach. Odkryjemy je. Odnajdziemy też piękno proporcji i poszukamy balansu. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których zamienimy się w konstruktorów – rzeźbiarzy, i będziemy pracować nad formą przestrzenną, starając się równoważyć jej elementy.
– 21.01.2017, Szukając harmonii w naturze
Dom Józefa Mehoffera
Jakie jest zimowe światło? Chłodne czy ciepłe? Kolory monochromatyczne, a mimo to kontrastowe. Jak pokazać styczeń? Potem wiosnę i lato. Każdą porę roku ze swoją paletą barw, zapachem i rytmem. Jak przedstawiał naturę Mehoffer? Czy w akwareli „Wisła pod Niepołomicami” widać zachwyt malarza? Styczniową porą zapraszamy na warsztaty z przyrodą w roli głównej.
Informacje dodatkowe:
– Warsztaty odbywają się w soboty w godzinach 10.30–12.00.
– Warsztaty odbywają się w wybranych oddziałach Muzeum.
– Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć; 20 zł – za jednorazowy udział w warsztatach.
– Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
– Warsztaty wymagają wcześniejszej rezerwacji: rezerwacja@mnk.pl (czynne w dni powszednie w godz 9.00 – 15.00) W tytule maila prosimy wpisać: Rezerwacja 10+SZTUKA + tytuł cyklu lub konkretnego warsztatu. W treści maila prosimy podać terminy warsztatów, imię i nazwisko oraz wiek dziecka. Regulamin rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie
Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje najstarsze muzeum narodowe w Polsce liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez MNK. Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka …
al. 3 Maja 1
30 - 062 Kraków
012/ 295 55 95
edukacja@muzeum.krakow.pl
http://www.muzeum.krakow.pl