Wystawa ukazuje całokształt wytworów ludowej twórczości przeznaczonej dla najmłodszego odbiorcy. Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych naszego muzeum, które tworzyło kolekcję zabawki ludowej od lat 70. XX wieku także w ramach konkursu na zabawkę ludową zorganizowaną w 1966 r.
Największą część kolekcji stanowi zabawka jarmarczno-odpustowa wytwarzana masowo przez zabawkarzy z okolic Żywca. Tam w XIX wieku działał prężnie największy w tej okolicy ośrodek zabawkarski, którego wyroby sprzedawane były na jarmarkach w całym regionie. Drewniane konie, karety, kolybki, karuzele, taczki, oraz barwne stryszawskie ptaszki zachowały swój pierwotny wygląd dzięki tradycyjnym metodom wyrobu, które dziedziczyły kolejne pokolenia zabawkarzy.
Oprócz tego zaprezentowano także zabawki wytwarzane przez samych rodziców m. in. ciekawy rower zjazdowy, figurki zwierząt i ludzi, lalki z gałganków i różnorodne bawidełka. A także miniatury świata dorosłych – naczynia i sprzęty gospodarskie.
Osobną grupę stanowią zabawki wytwarzane na potrzeby wsi przez zdolnych konstruktorów, którzy potrafili wyczarować z drewna ruchome, nieraz bardzo rozbudowane formy. Przodowali w tym twórcy ludowi z Poręby Wielkiej oraz Łopusznej.
Trzecią część wystawy stanowią zabawki tzw. samoróbki – wykonywane przez same dzieci w ramach wolnego czasu np. podczas pasienia. Zwykle były to zabawki wykonane z części roślin: piszczałki z wierzby, pistolety z bzu, łuki, świstawki z trawy, liści, wiatraczki ze słomy, proce z kija, panny z maku, itp.
Do aranżacji wystawy wykorzystano elementy scenografii należące do Teatru Lalek Rabcio. Podczas organizacji wystawy starałyśmy się działać zgodnie z zasadą recyklingu (maksymalizacją ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów).
Kuratorki wystawy: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.
Plakat opracowano na podstawie archiwalnego plakatu autorstwa artysty plastyka Andrzeja Głuszyńskiego z 1977r.
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy
Zabawki ludowe ze zbiorów własnych Muzeum
📅 piątek 28.06.2013 do piątek 30.08.2013
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie