z dzieckiem na plażę w Gdańsku

📅 czwartek 22.07.2010 do wtorek 31.08.2010


Numer telefonu Zintegrowanego Systemu Ratownictwa Wodnego – 601-100-100        601-100-100     

Kąpieliska w Gdańsku

MOSiR planuje uruchomić weekendowe dwuosobowe patrole ratownicze. Działać będą wyłącznie w słoneczne dni na kąpieliskach w Brzeźnie i na Stogach. W okresie od 14 czerwca do 31 sierpnia MOSiR będzie prowadził pięć kąpielisk strzeżonych o łącznej długości 1500 metrów linii brzegowej strzeżonej:

  • Molo Gdańsk Brzeźno
  • Stogi
  • Sobieszewo – ul. Falowa
  • Sobieszewo Orle – ul. Lazurowa
  • Jelitkowo

Kąpieliska strzeżone będą działały codziennie od godziny 9:30 do godziny 17:30.

 

MOSiR przygotował także:

  • wypożyczalnie tzw. "rożków plażowych", czyli indywidualnych pojemników na drobne odpadki – dostępne na kąpieliskach Molo Gdańsk Brzeźno i Stogi
  • wypożyczalnie sprzętu plażowego – leżaków, parasoli i parawanów
  • przebieralnie
  • prysznice
  • zjeżdżalnie wodne, poduszki powietrzne oraz zamki i trampoliny do skakania dla dzieci
  • plażowe przedszkola
  • gabloty i liczne tablice informacyjne

Plażowicze będą mogli korzysać także z:

  • hotspot przy molo w Brzeźnie oraz na Stogach – strefa bezprzewodowego i bezpłatnego dostępu do Internetu
  • stojaki na rowery ustawione przy wejściach na kąpieliska – umożliwiające przypięcie i bezpieczne zaparkowanie roweru
  • akcja "Mamo tu jestem" – polegająca na rozdawaniu darmowych opasek z numerem telefonu do rodzica i ratowników, przypinanych na rękę dziecka
  • Kajak Patrol" – polegający na patrolowaniu niestrzeżonych akwenów Gdańska przy użyciu specjalistycznych kajaków ratowniczych
  • "Power Paraglide Rescue System", czyli patrol plaż przy użyciu paralotni
  • Letnia Szkoła Ratownictwa, w której kożdy może uczestniczyć za darmo
  • akcja „Bliżej wody" polegająca na darmowym udostępnieniu niepełnosprawnym wózka amfibii, za pomocą będą mogli zażywać bezpiecznej kąpieli
  • E-kąpieliska – strona internetowa: www.kapieliskagdansk.pl z informacjami dotyczącymi Kąpielisk Morskich w Gdańsku. Odwiedzający portal będą mogli zapoznać się z warunkami panującymi na danym odcinku plaży, sprawdzić obowiązujący na kąpielisku kolor flagi, a także obejrzeć codzienny zapis z przelotu paralotni
  • Dekalog plażowicza, dostępny dla każdego, stworzony przez plażowiczów i dla plażowiczów – zbiór zasad jakie powinny obowiązywać na kąpieliskach

 

WIĘCEJ O AKCJACH ZWIĄZANYCH Z BEZPIECZEŃSTWEM

Program Ekobyn:
Na kąpieliskach morskich w Brzeźnie oraz na Stogach będzie można przez cały sezon wypożyczać małe pojemniki na śmieci. Kaucja za wypożyczenie rożka Ekobyn wynosi 2 zł.

Plażowe przedszkole:
Dla dzieci i młodzieży przygotowano zajęcia sportowe i turystyczno-rekreacyjne. Na plaży przy kąpielisku strzeżonym MOLO Gdańsk Brzeźno w ogródku GOKF uczniowie będą mogli wziąć udział w grach i zabawach.

Akcja "Mamo tu jestem":
Akcja polega na na rozdawaniu darmowych opasek z numerem telefonu do rodzica i ratowników, przypinanych na rękę dziecka. Ideą programu jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym plażowiczom, a także ograniczenie kosztów związanych z poszukiwaniem zagubionych pociech. W takie poszukiwania często angażowani są ratownicy oraz jednostki Straży Miejskiej i Policji. Wdrożenie programu umożliwi ratownikom szybkie odnalezienie rodzica zagubionego dziecka. Koncepcja akcji „Mamo tu jestem" zakłada zakup i rozdawanie opasek w trakcie całego sezonu letniego.
Opaski będą nieprzemakalne, jednorazowego użytku. Dziecko samo nie zdejmie opaski z ręki. Darmowe rozdawanie opasek dotyczy dzieci w wieku do 7 lat.

Kajak patrol:
Akcja polegająca na patrolowaniu niestrzeżonych akwenów Gdańska przy użyciu specjalistycznych kajaków ratowniczych. Zadaniem patrolu jest dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów poza obszarem kąpielisk. Dwuosobowe ekipy będą również poszukiwać zagubionych dzieci. Mimo to należy pamietać, że zażywać kąpieli można wyłącznie w miejscach do tego wskazanych.

Powietrzny patrol "Power Paraglide":
MOSiR w Gdańsku planuje wdrożenie programu patrolowania wybrzeża Gdańska przy użyciu paralotni. Pilot będzie wyposażony w system łączności z ratownikami pracującymi na morskich kąpieliskach strzeżonych w Gdańsku. Dodatkowo będzie posiadał przy sobie pneumatyczną kamizelkę służącą do ratowania osób. Projekt zakłada wykonywanie patroli lotniczych oraz zdjęć i sporządzanie filmów z przelotu. Materiały te na bieżąco będą ukazywały się na stronie internetowej MOSiR w Gdańsku. Dzięki temu osoby zainteresowane będą miały dostęp do najświeższych zdjęć i filmów z rejonu wybrzeża, na który chcą się w danym dniu udać.

Letnia Szkoła Ratownictwa:
Od 25 czerwca, w każdy piątek o godzinie 10:30 na Kąpielisku Morskim w Gdańsku Stogach działać będzie Letnia Szkoła Ratownictwa MOSiR. Każdy będzie miał okazję zapoznać się z podstawowymi technikami ratownictwa oraz udzielania pierwszej pomocy, a także metodami pracy gdańskich ratowników. Zadaniem szkoły jest przygotowanie wszystkich chętnych do odbycia kursów ratowniczych współorganizowanych przez MOSiR, ale również przybliżenie idei ratownictwa i bezpiecznej kąpieli wszystkim zainteresowanym. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych ratowników oraz kadrę instruktorów WOPR. Spotkania będą bezpłatne.

Bliżej wody:
MOSiR w Gdańsku planuje w sezonie 2010 r. zakup specjalnego wózka, amfibii, za pomocą którego osoby niepełnosprawne będą mogły zażywać bezpiecznej kąpieli. Pojazd dostępny będzie na kąpielisku na Stogach, a wypożyczenie będzie bezpłatne. W obsłudze pomogą specjalnie przeszkoleni ratownicy.

E-kąpieliska:
W tym sezonie powstanie strona internetowa: www.kapieliskagdansk.pl z informacjami dotyczącymi Kąpielisk Morskich w Gdańsku. Informacje będą umieszczane przez ratowników, aktualizacja strony będzie prowadzona na bieżąco.

 

Dbajmy o czystość plaż

Sprzątanie odbywa się nad ranem oraz w ciągu dnia, do godziny 20:00. W czasie sezonu letniego w bezpośrednim sąsiedztwie kąpielisk zostanie ustawianych kilkadziesiąt pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. MOSiR zachęca plażowiczów do korzystania z nich i zwraca się z prośbą o zgłaszanie wszelkich zauważonych przypadków zaśmiecania gdańskich plaż.

Na każdym kąpielisku morskim codziennie funkcjonować będą patrole plażowe zajmujące się opróżnianiem koszy oraz zbieraniem odpadków z piasku. Każde zanieczyszczenie plaży wystarczy zgłosić w punkcie ratowników na kąpieliskach, a z pewnością patrol "Czyste plaże" się tym zajmie.

Uwagi można przekazywać pod numerem tel. 58 524-18-51 begin_of_the_skype_highlighting              58 524-18-51      end_of_the_skype_highlighting.

W terminie od 1 maja do 30 września każdego roku obowiązuje "zakaz wprowadzania zwierząt na plaże". Wejścia na plaże oznaczone są stosownymi tablicami informującymi o wspomnianym zakazie, jak również o "zakazie kąpieli" w miejscach niedopuszczonych przez SANEPiD.

Od 26 lipca obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych na obszarze strzeżonych kąpielisk Miasta Gdańska. Zakaz nie dotyczy posadowionych na plażach i kąpieliskach obiektów gastronomicznych, posiadających wyznaczone pomieszczenie, w których palenie tytoniu jest dozwolone oraz miejsc wyznaczonych przy wejściach na plaże strzeżone. Za złamanie zakazu palenia grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

 

źródło: BP UM Gdańsk; www.wrzeszcz.info.pl 


512 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent