XII Bałtycki Festiwal Nauki

📅 wtorek 20.05.2014 do niedziela 25.05.2014
XII Bałtycki Festiwal Nauki

Udział w festiwalu zadeklarowało 40 (40 również w roku ubiegłym) instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg). Zgłosiły one blisko 890 (940) imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastko, Malborka, Będomina, gm. Nowa Karczma, Borucina, gm. Stężyca, pow. kartuski, Helu, Kwidzyna, Pelplina, Pucka, Rzucewa, gm. Puck, oraz Wąglikowic k. Kościerzyny.

 

W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 4 630 osób(!) – oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu i nie tylko).

 

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych.  Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!

 

W ramach festiwalu m.in. odbędzie się 25 maja br. w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim XV Piknik Naukowy w Gdyni, a więc stoiska w miasteczku namiotowym (blisko 70 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00). W Gdyni w niedzielę dostępny będzie do zwiedzania również statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2". Formę pikniku będzie miał również VII Sopocki Dzień Nauki (sobota, 24 maja br. od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym przed molo).

 

Zapraszamy też do słuchania we wtorek, 20 maja br. od godz. 10:05 na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z debaty na Wydziale Ekonomicznym UG pod tytułem "Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Biznes a nauka".
Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel (Uniwersytet Gdański). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej (79. odsłona) BFN 22 maja 2013 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3).

Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/XIIBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.
Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.
Gazeta Wyborcza Trójmiasto dołączy w sobotę, 17 maja br. do lokalnego wydania "Gazetę na Festiwal Nauki". 

Bałtycki Festiwal Nauki został wyróżniony nagrodą "Popularyzator Nauki 2009" w kategorii "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Była to piąta edycja tego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

www.festiwal.gda.pl
www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154

287 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent