Wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
W określonych grupach znajdują się stroje wykonane z tkanin samodziałowych lnianych, wełnianych oraz z tkanin samodziałowych i fabrycznych. Dużą rolę w kształtowaniu plastycznego wizerunku stroju odgrywało zdobnictwo-kompozycyjnie zgrane z całością, różniące się między regionami.
Na wystawie podkreślono różnorodność i bogactwo zdobin poszczególnych elementów stroju – wielorakość haftu, biżuterii, stroju obrzędowego. Współcześnie strój kojarzony jest przede wszystkim z barwnością i zespołami folklorystycznymi, nie jest to jednak jednoznaczne z jego znajomością. Stroje regionalne należą do jednych z cenniejszych zabytków etnograficznych i historycznych, mają swoją własna tradycję oraz styl wyrażający się w formie, kolorystyce i zdobieniach.
Każdy z prezentowanych zestawów stroju ma charakter niepowtarzalny, gdyż tworzony był indywidualnie, a noszony w rodzinie przez pokolenia stanowił element jej tożsamości. Szeroka gama surowcowa, bogata paleta kolorystyczna i dekoracyjna prezentowanych ubiorów, nadaje wystawie niezwykłego, różnorodnego a spójnego charakteru. Wiele z prezentowanych elementów stroju należy do rzadkości – część z nich udostępniana jest po raz pierwszy. Wystawa jest bogato ilustrowana fotografiami pochodzącymi z muzealnego archiwum etnograficznego.
Wystawa czynna: 26.05.2010 r. – 17.10.2010 r.
Bilety: ulgowy 4 zł, normalny 8 zł
Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Etnografii Spichlerz Opacki
Oddział Etnografii przy ówczesnym Muzeum Pomorskim w Gdańsku powstał w 1958 r. Głównym obszarem zainteresowań Oddziału Etnografii jest region Pomorza Gdańskiego. Zgromadzone z tego terenu przedmioty zapewniają możliwość prowadzenia badań nad kulturą ludności autochtonicznej, społeczności …
(+48) 0 58 552 12 71 do 75 / 0
http://mng.gda.pl/oddzial-etnografii/