Wystawa będzie stawiać pytania: po co jest muzeum? Czy zabawka w muzeum służy do zabawy? Co zwiedzający wiedzą o codziennej pracy muzealników? Dlaczego eksponatów nie wolno dotykać? Czy przyszłość muzeum to budowanie zamków na piasku? – Chcemy przybliżyć widzom nasze dylematy i problemy. Codzienność muzealnika jest niewidoczna dla naszych zwiedzających. Opisujemy, badamy eksponaty, zdobywamy wiedzę, czytamy, dbamy o eksponaty, sprawdzamy, czy nie ulegają uszkodzeniom. Bez tej pracy nie powstanie żadna wystawa – jest najważniejsza, od niej wszystko się zaczyna. – wyjaśnia Magda Górecka.
– Chcemy wybić zwiedzających z tradycyjnego „oglądającego” trybu zwiedzania. Damy możliwość dotykania zabawek, pisania po tablicy i budowania zamków z piasku, tropienia tajemnic zabawek. Efekty zabaw zwiedzających będziemy dokumentować, robiąc zdjęcia, spisując je. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe doświadczenie zarówno dla nas, jak i dla naszych zwiedzających – opowiada kuratorka.
Wystawa przejściowa będzie dostępna od 5 października do początku grudnia.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Jesteśmy największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Na 631 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentujemy kilka tysięcy eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Dokładamy wszelkich …
Plac Wolności 2
41 34 33 700
poczta@muzeumzabawek.eu
http://www.muzeumzabawek.eu
facebook