Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn 2014:

📅 środa 05.02.2014 do niedziela 02.03.2014
Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn 2014:

Na czym to będzie polegać? 

W tym projekcie przywiązujemy szczególną wagę do rozwoju umiejętności współpracy w grupie, uwzględniania perspektywy i potrzeb innych osób oraz wspólnego podejmowania decyzji. Okres przygotowawczy do wyjazdu będzie okazją do rozwijania zdolności organizatorskich oraz często, być może pierwszych, prób zorganizowania czegoś dla siebie i innych. Sam wyjazd będzie sporym wyzwaniem ale i wielką przygodą. Zależy nam na wspólnotowej atmosferze oraz przeżywaniu rytuałów codzienności. Podczas wyprawy chcemy wspierać rozwój umiejętności społecznych naszych nastolatków.

  

Przed rozpoczęciem projektu na spotkanie zaprosimy Was, czyli rodziców nastolatków, aby:

  • spotkać się w gronie bullerbynowej społeczności,

  • porozmawiać o obawach i oczekiwaniach,

  • ustalić zasady współpracy,

  • podjąć wspólnie decyzje co do granic planowania (no co się wspólnie zgadzamy, a na co nie: jakie aktywności, sposoby podróżowania, zakwaterowania, regiony).

Faza projektowa to czas na poznawanie się uczestników wyprawy i wychowawców. Spotkania przed wyjazdem umożliwiają nawiązanie relacji, stworzenie grupy oraz ustalenie zasad jeszcze przed samym wakacyjnym wyjazdem. Sprawia to, że o wiele przyjemniej jest nam razem, gdy wspólnie podróżujemy. W części przygotowawczej sporą część czasu przeznaczamy na "buszowanie po temacie". Wzajemnie podzielimy się pasją podróżowania, ciekawymi miejscami, które odwiedziliśmy lub chcielibyśmy odwiedzić, a także poznajemy ciekawe miejsca, spotykamy podróżników i o podróżach rozmawiamy. Ta część projektu jest też momentem na zaplanowanie naszego wyjazdu. Wspólnie zastanawiamy się jakie miejsca nas interesują i wybieramy te, które odwiedzimy. Rozważamy różne możliwości odnośnie tego jak będziemy się przemieszczać, co będziemy jeść, gdzie będziemy spać i co będziemy robić. Jest to okazja do nauki pracy w grupie, podejmowania decyzji, wyszukiwania informacji, przedstawiania swojego punktu widzenia oraz negocjowania.

 

Sama Wyprawa jest przyjemnym momentem, w którym realizujemy plany poczynione w fazie projektowej. Podczas podróżowania ważna jest dla nas atmosfera panująca w grupie, zaufanie do siebie nawzajem, udzielanie sobie wsparcia i wspólne przeżywania przygód. Ważne są dla nas rytuały, codzienne rozmowy oraz wieczory spędzone na grach, ogniskach i spotkaniach przy gitarze. Każdego ranka rozmawiamy o swoich potrzebach, a wieczorami podsumowujemy to co wydarzyło się przez cały dzień. Odwiedzamy miejsca mało uczęszczane i często nieznane, spotykamy wielu ludzi i jesteśmy gotowi zmieniać nasze plany jeśli podróż przyniesie nam coś nowego – ciekawego. Jesteśmy otwarci na siebie, kontakt z innymi.. Spędzamy razem dużo czasu i jesteśmy razem, wspólnie przeżywając wszystkie przyjemne i trudne momenty.

 

Rolą wychowawców jest inspirować, wspierać i towarzyszyć dzieciom najpierw podczas planowania, a następnie w trakcie podróżowania. Wychowawcy dbają o przestrzeganie zasad, bezpieczeństwo i atmosferę w grupie. W fazie projektowej dzielą się z dziećmi swoimi podróżniczymi doświadczeniami, wskazują interesujące kierunki poszukiwań oraz dbają o przepływ informacji. Decydują jakie decyzje podejmujemy wspólnie, co można przekazać w całości dzieciom, a w czym potrzebują większego wsparcia. To od wspólnej decyzji wychowawców i dzieci zależy, czy Wyprawa się odbędzie i jak będzie wyglądała. Podczas wyjazdu wychowawcy opiekują się dziećmi, są przewodnikami zarówno jeśli chodzi o kolejne działania jak i bezpieczeństwo i kontakt z innymi uczestnikami. Zadaniem wychowawców jest wspierać grupę i towarzyszyć jej we wspólnie dokonanych wyborach.

Więcej informacji na bullerbyn.pl

http://bullerbyn.org.pl/977-2/

617 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent