Nowocześni po katastrofie.
4 listopada 2010 (czwartek)
Filia Nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, godz. 10.00 – dla młodzieży
Filia Nr 2, ul. Jana Hempla 5, godz. 17.00- dla słuchaczy dorosłych
Wstęp wolny.
Wykład odbędzie się w ramach całorocznej edycji otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowanych "Aktualność sztuki", zorganizowanych przez Instytut Historii Sztuki KUL, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych.
Prelekcja poparta prezentacją multimedialną będzie dotyczyła wybranych zagadnień związanych z doświadczeniem wojny, okupacji i Holocaustu w twórczości artystów związanych ze środowiskiem nowoczesnych. Zaraz po drugiej wojnie nastąpiła integracja artystów eksperymentujących w obszarze sztuki abstrakcyjnej w wielu ośrodkach artystycznych w Polsce. Rozmaite poszukiwania swoją kulminację osiągnęły podczas I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948), przedwcześnie zamkniętej przez władze promujące formułę socrealizmu. Kilkuletni okres eksperymentów artystycznych określił ciekawy i intrygujący obszar przekształceń przedwojennego modernizmu, naznaczonych doświadczeniami wojennymi oraz konfrontacją z coraz wyraźniej dominującą powojenną polityczną ideologią.
Szczegóły dostępne na stronach: www.mbp.lublin.pl oraz www.zacheta.lublin.pl
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie liczy 31 filii. Obejmuje 27 placówek ogólnych, 3 szpitalne i 1 ze zbiorami fonicznymi.
Przy 16 filiach funkcjonują oddziały dla dzieci, w 2 filiach oddziały ze …
20-007 Lublin
81 466 62 00
mbp@mbp.lublin.pl
http://www.mbp.lublin.pl