Zielona Sowa
Zielona Sowa

Wigilia pewnego dysydenta – Szczecin

📅 poniedziałek 03.12.2012 do niedziela 06.01.2013
Wigilia pewnego dysydenta – Szczecin

Tworzącemu oryginalne instalacje autorowi nieobce były podobne przeżycia związane z życiem pod dyktatem ustroju totalitarnego. Zabka otrzymał zakaz przekraczania granic, dlatego też swoje podróże odbywał we własnej wyobraźni i w snach. A sny i marzenia zaczęły się z czasem przeradzać w realne obiekty, które jeszcze dziś dowodzą o sile i o nieposkromionej twórczej fantazji w obliczu cenzury.  

Na wystawie, którą odczytywać można jako wspomnienie i karykaturę życia w NRD, opowiada o swoim wigilijnym czuwaniu, będącym w szerszym kontekście oczekiwaniem na czasy bez cenzury, bez muru, bez ograniczeń w codziennym życiu, planach, marzeniach. Dysydentem jest zaś sam artysta – uwikłany w system, z którym się nie zgadza, pozornie zniewolony – a jednakże udowadniający, iż to, czego żadne władze   w człowieku zniewolić nie zdołają, to jego serce, jego marzenia i nadzieje.  

I tak ponure Drzewko Bożonarodzeniowe z 1989 r – "Tylko raz używane” – sąsiaduje tutaj z barwnymi kolażami z podróży, które nigdy się nie odbyły. Zadziwiające instalacje tworzone ze wszystkiego, co tylko artysta znalazł pod ręką, pozwalają na wielość interpretacji. Wystawa przyciąga barwami i dźwiękami, poprzez pozorną wesołość  w zawoalowany sposób wyśmiewa realia życia w kraju znajdującym się pod radziecką okupacją, ale także podkreśla tragizm codziennych zmagań jego mieszkańców, niewidzących dla siebie żadnych perspektyw w swoim własnym kraju.

Wigilia pewnego dysydenta pozwala spojrzeć na wydarzenia lat 80. okiem artysty, który w bezpośredni sposób został dotknięty przez chorobliwy ustrój. Pokazuje, iż bez względu na kraj, w którym przyszło żyć, cierpienia spętanych przez wrogi system mieszkańców są zawsze podobne. Odbiorca odnajdzie tutaj chociażby analogię do minionego systemu, jaki panował w Polsce do 1989 roku. Wystawa jest też zachętą do poznawania historii, a lekka forma prezentacji przyciągnąć może odbiorców w każdym wieku.  

Wystawę zwiedzać można codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10.00 -18.00 do dnia 6 stycznia 2013.  Bilety w cenie 6 zł normalny, 4 zł ulgowy możliwe są do nabycia w kasie Zamku (tel. 91 434 73 91) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (tel. 91 489 16 30).

ZAPRASZAMY!

816 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent