Ostrów Lednicki
Magiczna majówka 1-3 maj, piknik rodzinny, który poprzez zabawę pozwoli uczestnikom przenieść się w magiczny świat „Starej Baśni", połączony z jarmarkiem, zabawami edukacyjnymi i wykładami.
Piknik rodzinny, który dzięki zabawie pozwoli uczestnikom przenieść się w magiczny świat Starej Baśni. Połączony z jarmarkiem, zabawami edukacyjnymi i wykładami. Piknik, na jakim będzie można zarówno zapoznać się z pracą archeologa, jak i poczuć klimat X w., ucząc się zielarstwa.
Plan imprezy:
Majowa przygoda z archeologiem – (Mały Skansen) przybyłe do nas dzieci będą mogły poczuć się jak mali archeolodzy, poznać, czym jest praca w zainscenizowanym wykopie, szukając „pamiątek przeszłości".
Oprowadzenie po wystawie „Chram boga Nii na Ostrowie Lednickimi. Świat wierzeń w Starej Baśni J. I. Kraszewskiego".Przez kustoszy wystawy (godz. 15:00)
Szlakiem Starej Baśni. Bezpłatne oprowadzenie po Ostrowie Lednickim przez pracownika Muzeum (godz. 12:00, 14:00)
Cykl wykładów kierowanych do różnych grup odbiorczych.
M. Olejniczak – Wróżki kapłanki, zielarki – jednym słowem czarownice (młodzież licealna, Mały Skansen godz. 11:00)
D. Banaszak, A. Tabaka – Czym się zajmuje archeolog? (młodzież gimnazjalna i licealna, Mały Skansen 13:00)
Poza tym na terenie Ostrowa Lednickiego będzie można poznać i poczuć smak obozowego życia średniowiecznego. Pokazy i warsztaty przygotowane przez Towarzystwo Żywej Archeologii.
· Pokaz dziegciarstwa
· Kulinaria średniowieczne – wędzarnia: pokaz wędzenia ryb, wędlin i twarogów z możliwością degustacji przez zwiedzających
· Kram z tradycyjnymi napitkami: kwas chlebowy oraz oskoła (sok brzozowy)
· Pokaz pieczenia podpłomyków na kamieniach oraz innych wypieków pod kloszem w ognisku z możliwością degustacji przez zwiedzających
· Wystawa zrekonstruowanych barci kłodowych, pokaz dziania barci, kram z wyrobami pszczelarskimi
· Kram zielarki/znachorki
· Warsztaty garncarskie metodą wałeczkową
· Pokazy i warsztaty z tradycyjnego tkactwa bartkowego i tabliczkowego i wiele innych. W zabawowy i niecodzienny sposób chcemy skłonić dzieci wraz z rodzicami do oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia się w świat pełen podań, legend i mitów.
Całości imprezy będzie towarzyszył mini jarmark!
Serdecznie zapraszamy!!!
Wielkopolski Park Etnograficzny
Wielkopolski Park Etnograficzny, Majówka nad Lednicą, 1-3 maja 2012 r.
Majówka jest corocznym spotkaniem z wielkopolską twórczością rękodzielniczą i rzemieślniczą. Jej nieliczni już przedstawiciele przybliżą techniki swojej pracy oraz zaprezentują swoje wyroby.
1 maja:
Otwarcie wystawy czasowej: LUDOWE PASJE. Ze zbiorów Stanisława Pasiciela – godz. 12.00, Lamus z Mikołajewic
Targ wiejski – LGD Stowarzyszenie Światowid
2 maja:
Gry i zabawy: nasze i naszych sąsiadów: prowadzić je będą studenci AWF pod opieka pani dr Małogorzaty Bronikowskiej. Gry i zabawy z różnych regionów Polski: kapele, szekla, pierścieniówka, kulanie felgi, chodzenie na szczudłach, rzut podkową oraz kubb. Prezentowane będą: na nawsiu – kubb, kapele, rzut podkową; okólnik z Goździnem – pierścieniówka; plac za Rochem – kulanie felgi, chodzenie na szczudłach; droga zastodolna – szekla
3 maja:
Warsztaty rękodzielnicze:
o kwiaty z bibuły – Ewa Malinowska,
o tkanie – Barbara Jackowiak
o haft klockowy – Regina Brzezińska
o koszyczki z „papierowej" wikliny – Henryka Giwer
Zespół „Swojacy" z Raszkowa będzie chodził od zagrody do zagrody z „nowym lotkiem" niosąc wieść o wiośnie
jarmark