Królik i Misia
Królik i Misia

Warsztaty teatralne dla młodzieży

📅 środa 28.03.2012 do czwartek 29.03.2012
Warsztaty teatralne dla młodzieży

Warsztaty dramaturgiczne poprowadzą dramatopisarze: Michał Walczak i Małgorzata Sikorska-Miszczuk; warsztaty choreograficzno-dramaturgiczne przygotują: choreografka Dominika Knapik i dramaturżka Iga Gańczarczyk. Część uczestników spotka się z Norą Hoch i Jörgenem Schwahlenem, pedagogami teatru z niemieckiej grupy Grips Theater. Ciekawostką są warsztaty teatralne w przestrzeni muzealnej Łazienek Królewskich, na które zapraszają animatorki Agata Pietrzyk i Agnieszka Doniec.

Dzień zakończy się wyjątkowym spotkaniem z ekspertami w dziedzinie edukacji kulturalnej, które odbędzie się w Instytucie Teatralnym. Eksperci opowiedzą o współpracy z młodzieżą oraz głównych założeniach programów edukacyjnych. Forma spotkania umożliwia bezpośrednią wymianę doświadczeń pomiędzy jego uczestnikami. W dyskusji udział wezmą uczestnicy, prowadzący warsztaty oraz zaproszeni goście, wśród których znajdą się m.in.:

Pernille Welent Sørsensen – koordynator do spraw edukacji w Teatercentrum w Kopenhadze; zajmuje się rozwijaniem najważniejszych skandynawskich projektów dotyczących edukacji artystycznej: CulturCrew, Cultural Packages and Cultural Backpack.
Nora Hoch i Jörg Schwahlen – pedagodzy teatru z Grips Theater z Berlina, który specjalizuje się w produkcjach dla dzieci i młodzieży;
Zbigniew Rudziński – instruktor i animator kultury, kształtuje działalność teatralną Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu;
Katarzyna Kalinowska – socjolog; w ramach badań magisterskich prowadziła obserwację uczestniczącą w jednym z warszawskich gimnazjów;
Maciej Jakubczyk – członkiem Zarządu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, odpowiedzialny za projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – ogólnopolski program prowadzony w kinach studyjnych.
 

szczegółowe informacje na: www.malewarszawskie.org

 

JAKICH BOHATERÓW POTRZEBUJEMY?

Kim są nasi bohaterowie? Jaki mają na nas wpływ? Czy mamy wspólnych bohaterów? Czy można nauczyć się, jak być bohaterem? Czy warto nim być? Czy bohaterowie
mają problemy? Jakie pozy przyjmują? Jakich bohaterów potrzebujemy i do czego? Jak prezentuje się bohater na scenie? Te pytania staną podstawą do zabawy, improwizacji i budowania teatralnych sytuacji.

WARSZTATY TEATRALNE | 28.03 (młodzież w wieku 12-16 lat) godz. 9.00-12.30 | Muzeum Łazienki Królewskie, Teatr Stanisławowski | 29.03 (dorośli) godz. 9.00-12.30 | Muzeum Łazienki Królewskie, Ermitaż
prowadzenie: Nora Hoch i Jörg Schwahlen Grips Theater

 

POPIEŁUSZKO VS BATMAN. OSTATECZNE STARCIE. WARSZTAT BOHATERSKI.
Jacy bohaterowie nas kręcą? Zmyśleni, czy realni? Bohaterowie wyobraźni czy literatury faktu? Jak polski dramat współczesny szuka bohaterów? Poprzez ćwiczenia i improwizacje chcemy na koniec warsztatów stworzyć bohatera i antybohatera przyszłości.

WARSZTATY DRAMATURGICZNE | 28.03 (młodzież w wieku 12-16 lat), 29.03 (dorośli) godz. 9.00-12.30 | Muzeum Łazienki Królewskie, Stara Kordegarda
prowadzenie: Michał Walczak, Małgorzata Sikorska-MiszczukDESIGN MYSELF – KOLEKTYWNY BLOG CHOREOGRAFICZNY

Warsztat będzie laboratorium kreatywnej pracy z ciałem. Jego głównym celem jest rozwijanie kinetycznej wyobraźni za pomocą emocji, obrazów i dźwięków. Zajęcia rozpocznie rozgrzewka zawierająca elementy jogi, baletu, tańca współczesnego i teatru fizycznego. Kolejnym etapem będzie praca w parach i grupach.

Druga część zajęć poświęcona zostanie ćwiczeniom teatralnym. Inspiracją do niej będą krótkie teksty, zdjęcia i dźwięki, które staną się podstawą dla stworzenia fraz ruchowych. Uczestnicy warsztatów zostaną także wprowadzeni w proces kompozycji struktur teatralnych z użyciem wymyślonych etiud.

Ten dramaturgiczno-choreograficzny eksperyment ma na celu ukazanie znaczenia konsekwencji konkretnych wyborów i uczulenia na bardziej świadomy i krytyczny sposób praktyki teatralnej.

Uwaga: należy zabrać strój na zmianę!

 

WARSZTATY CHOREOGRAFICZNO-DRAMATURGICZNE | 28.03 (młodzież w wieku 12-16 lat), 29.03 (dorośli) godz. 9.00-12.30 | Instytut Teatralny
prowadzenie: Dominika Knapik, Iga GańczarczykBÓG, HEROS, KRÓL – WARSZTATY ODWAŻNEGO ZWIEDZANIA MUZEUM

Czy teatr daje nam supermoc i pozwala pokonać każdą, nawet pełną zakazów i ograniczeń przestrzeń? Jak można odkryć superbohatera, jeżeli jest tylko abstrakcyjną ideą lub nieruchomą rzeźbą.

 

WARSZTATY TEATRALNE W SYTUACJI MUZEALNEJ | 28.03 (młodzież w wieku 12-16 lat), 29.03 (dorośli) godz. 9.00-10.30 | Muzeum Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie
prowadzenia: Agata Pietrzyk, Agnieszka Doniec

 

na każdy z warsztatów: wstęp wolny
zapisy: dotknijteatru@instytut-teatralny.pl

 

SZTUKA DLA MŁODZIEŻY POSZUKIWANA! | 29.03 godz. 13.00-15.00 | Instytut Teatralny

Przy pięciu stolikach rozmieszczonych w przestrzeni Instytutu Teatralnego będzie można porozmawiać z czołowych specjalistów z zakresu edukacji kulturalnej. W kameralnym gronie opowiedzą o prowadzonych projektach skierowanych do młodzieży. Gośćmi będą: Pernille Welent Sørensen, Nora Hoch, Jörg Schwahlen, Katarzyna Kalinowska, Zbigniew Rudziński i Maciej Jakubczyk.

 

ACH, TA DZISIEJSZA MŁODZIEŻ! | 29.03 godz. 16.00-18.00 | Instytut Teatralny

Panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości z Polski, Niemiec i Danii poświęcony zostanie tematom, które podejmuje i powinna podejmować sztuka dla młodzieży. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobczyk z Instytutu Teatralnego.

wstęp wolny
zapisy: dotknijteatru@instytut-teatralny.pl

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dotknij teatru to ogólnopolska akcja kulturalna zorganizowana z okazji przypadającego 27. marca Międzynarodowego Dnia Teatru.

Dotknij teatru to różnorodne, specjalnie na tę okoliczność przygotowane działania: spektakle, spotkania, warsztaty, czytania, próby otwarte, wystawy, zwiedzanie kulis, czy projekcje, dzięki którym widzowie mają wyjątkową okazję poznania teatru „od kuchni". Artystom i animatorom kultury zaś akcja daje możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, zaprezentowania dotychczasowych projektów oraz poznania potrzeb i wrażliwości widowni.

W tegorocznej edycji Dotknij teatru weźmie udział ponad 100 podmiotów: teatrów instytucjonalnych, muzeów, ośrodków kultury, a także fundacji, stowarzyszeń, teatrów i artystów niezależnych z Górnego Śląska, Łodzi, Mazowsza i Wielkopolski.

 

Szczegółowy program Dotknij teatru dostępny jest na www.dotknij-teatru.pl
Dotknij teatru na FB: www.facebook.com/dotknijteatru

 

823 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent