Zielona Sowa
Zielona Sowa

Warsztaty muzealne dla dzieci – Rzeszów

📅 niedziela 01.07.2012 do piątek 31.08.2012
Warsztaty muzealne dla dzieci – Rzeszów

Zaczynamy 1 lipca 2012

„Nie święci garnki lepią … Garncarstwo w pradziejach"
Lekcja warsztatowa przeznaczona dla wszystkich, którzy interesują się jednym z najstarszych rzemiosł – garncarstwem i chcą spróbować swoich sił w ręcznym lepieniu oraz w toczeniu na kole. Dzieci mogą zapoznać się z najciekawszymi faktami z dziedziny garncarstwa pradziejowego (kiedy pojawiają się naczynia ceramiczne, kim byli pradziejowi garncarze, kto był twórcą koła garncarskiego oraz jak wyglądały pradziejowe piece garncarskie); w drugiej części zajęć dzieci mają okazję wcielić się w rolę prahistorycznych garncarzy. Na pierwszych zajęciach proponujemy wykonanie własnych naczyń, figurek, grzechotek, ozdób oraz ozdobienie ich za pomocą stempelków. Na kolejnych zajęciach – malowanie i szkliwienie prac. Wszystkie prace zabierane są do domu. Istnieje możliwość wypalenia prac, odbiór po około dwóch tygodniach.

Cena: 9 zł
Liczba osób: min. 3; max 25
Wiek uczestników: 4-15 lat
Czas zajęć: 2-3 godz. (w zależności od liczby osób)
Terminy zajęć: poniedziałek – piątek oraz każda pierwsza niedziela miesiąca (lipiec, sierpień, poza 6-20.08)
Prowadzący: Katarzyna Maźnicka

Homo zawsze sapiens. Życie człowieka w epoce kamienia
Zajęcia mają za zadanie ukazanie kultury i stylu życia człowieka w epoce kamienia. Uzmysławiają również, jak wytwarzano pierwsze narzędzia i w jaki sposób – na przestrzeni upływającego czasu – je udoskonalano. Pierwsza część zajęć ma charakter teoretyczny, natomiast w drugiej części spotkania dzieci mają możliwość samodzielnego wypróbowania narzędzi krzemiennych i sprawdzenia ich użyteczności oraz sposobność wczucia się w rolę „jaskiniowych" artystów; dodatkowo łamigłówki, rebusy, krzyżówki

Cena: 5 zł
Liczba osób: min. 3; max 30
Wiek uczestników: 6-12 lat
Czas zajęć: ok. 1,5 godz.
Terminy zajęć: poniedziałek – piątek (lipiec, 2. połowa sierpnia)
Prowadzący: Katarzyna Maźnicka, Joanna Ligoda

Szpile, zapinki, paciorki. O biżuterii w pradziejach
Lekcja warsztatowa, mająca na celu zapoznanie się z różnego rodzaju ozdobami, wykorzystywanymi przez ludzi w pradziejach; w drugiej części spotkania dzieci mogą samodzielnie wykonać z modeliny koraliki, z których stworzyć można niepowtarzalną bransoletkę, naszyjnik lub inną ozdobę.

Cena: 9 zł
Liczba osób: min. 3; max 30
Wiek uczestników: 8-12 lat
Czas zajęć: około 1 – 1,5 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (lipiec, 2. połowa sierpnia)
Prowadzący: Joanna Ligoda

Praprabajki, czyli pradzieje Polski południowo-wschodniej w pigułce
Zajęcia ukazujące życie codzienne ludzi, zamieszkujących tereny Polski południowo-wschodniej w epoce kamienia, brązu i żelaza oraz we wczesnym średniowieczu. Pierwsza część zajęć ma charakter teoretyczny, natomiast w drugiej części zajęć dzieci mogą utrwalić pozyskaną wiedzę w postaci gry planszowej (wspólna zabawa), rebusów i łamigłówek.

Cena: 5 zł
Liczba osób: min. 3; max 26
Wiek uczestników: 8-12 lat
Czas zajęć: około 1- 1,5 godz. (w zależności od wieku i dotychczasowej wiedzy dzieci)
Terminy zajęć: wtorek – piątek (lipiec, 2. połowa sierpnia)
Prowadzący: Joanna Ligoda

W cieniu Rzymskiego Imperium
Lekcja warsztatowa, która podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich ma charakter teoretyczny – uczestnicy zapoznani zostają z sytuacją polityczno-kulturową Cesarstwa Rzymskiego i terenów barbarzyńskiej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem ziem Polski południowo-wschodniej. Natomiast druga część spotkania prowadzona jest technikami aktywizującymi uczniów (wspólne „czytanie" monet, rekonstrukcja stroju rzymskiego, wykonywanie „rzymskiej mozaiki", etc.).

Cena: 5 zł
Liczba osób: min. 3; max 25
Wiek uczestników: 10-12 lat
Czas zajęć: ok. 1,5 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (lipiec – sierpień)
Prowadzący: Joanna Podgórska-Czopek


Poszukiwacze zaginionych skarbów.

Jerzy Sebastian Lubomirski, marszałek wielki koronny i hetman polny, dumny magnat, pogromca Szwedów, a jednocześnie jeden z najbardziej światłych i wykształconych ludzi XVII w., sprowadził do Rzeszowa zakon Pijarów.
Okazało się, że Pijarzy z Rzeszowa, nie tylko świetnie kształcili młodzież, ale potrafili też prowadzić wzorowe gospodarstwo, które zapewniło im bogactwo. Do dziś żywa jest legenda o ogromnym skarbie, który mieli ukryć podczas wojny północnej.
Podczas wizyty w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa postaramy się, zapoznać dzieci i młodzież z podstawowymi informacjami dotyczącymi zakonu Pijarów oraz życia Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, niezbędnymi dla odkrycia skarbu w budynkach poklasztornych czyli w Muzeum Okręgowym.
Następnie poszukamy zaginionej mapy, odszyfrujemy ją, aby wreszcie podjąć się niezwykle odpowiedzialnego zadania, odnalezienia ukrytego skarbu zakonników.
Ciężka praca grup prowadzących poszukiwania zostanie na koniec lekcji sowicie wynagrodzona.

Cena: 5 zł
Liczba osób: min. 5; max.30
Wiek uczestników: 10-15 lat.
Czas zajęć: 2 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od połowy lipca do końca sierpnia)
Prowadzący: Ewelina Zatorska – Kocoł

 

Mali muzealnicy – zajęcia warsztatowe (zajęcia prowadzone są w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa)
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa serdecznie zaprasza przedszkolaki i uczniów klas I-III, na zajęcia podczas których odkryjemy tajniki naszej pracy.
Młodzi „archeolodzy" poszukają „skarbów ziemi", „historycy" opiszą „eksponaty muzealne", a „konserwatorzy" odnowią „stare obrazy".
Dzieci podczas zajęć będą mogły „odnowić ramę starego obrazu", którą po zakończonej lekcji zabiorą do domu.
Gwarantujemy: ogrom wiedzy i przyjemną zabawę oraz zapewniamy niespodzianki.

Cena: 3 zł
Liczba osób: min 5, max 30 osób
Wiek uczestników: 5-10 lat.
Czas zajęć: 1 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od połowy lipca do końca sierpnia)
Prowadzący: Ewelina Zatorska – Kocoł

Legendy rzeszowskie (zajęcia prowadzone są w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa)
Przeszłość Rzeszowa jest niezwykle tajemnicza i wiąże się z nią wiele legend. Chcesz je poznać? Wiesz kim był Diabeł łańcucki i dlaczego walczył z Mikołajem Spytkiem Ligęzą, dlaczego mieszczanin Ado w swoim ogrodzie przy gruszy wystawił kapliczkę, skąd wziął się tatarski kopiec w Rzeszowie? Przyjdź i odkryj te tajemnice.
A ponadto weźmiesz udział w jarmarku rzeszowskim, na którym będziesz mógł zdobyć „strawę dla duszy i ciała" ułożysz puzzle skrywające tajemnice historii Rzeszowa, pokolorujesz swój własny obraz. Zapraszamy.

Cena: 3 zł
Liczba osób: min 5, max 30 osób
Wiek uczestników: 5-15 lat.
Czas zajęć: 1 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od połowy lipca do końca sierpnia)
Prowadzący: Ewelina Zatorska – Kocoł

Jak powstał Rzeszów? (zajęcia prowadzone są w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa)
Specjalnie z myślą o naszych najmłodszych zwiedzających przygotowaliśmy lekcję poświęconą początkom naszego miasta. Podczas zajęć przedszkolaki nie tylko poznają przeszłość miasta, ale podejmują się też niezwykle ważnego zadania, tworzą makietę ze „starym" Rzeszowem, kolorują go, zaludniają, poznają pierwszych właścicieli miasta oraz zawody mieszkańców. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem metod aktywizujących.

Cena: 3 zł
Liczba osób: min 5, max 30
Wiek uczestników: przedszkolny
Czas zajęć: 1 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od połowy lipca do końca sierpnia)
Prowadzący: Ewelina Zatorska – Kocoł
 

I Ty możesz zostać architektem – „budujemy" dawny Rzeszów (zajęcia prowadzone są w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa)
Jest to lekcja skierowana do dzieci z klas I- III szkoły podstawowej. Poznając przeszłość Rzeszowa, jego mieszkańców, właścicieli, dzieci budują przestrzenną makietę miasta, kolorują kamieniczki, zaludniają miasto, tworzą wały obronne, słowem dzięki ich wysiłkowi powstaje Rzeszów Jana Pakosławica i Mikołaja Spytka Ligęzy. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem metod aktywizujących.

Cena: 3 zł
Liczba osób: min 5, max 30
Wiek uczestników: I-III klasa szkoły podstawowej .
Czas zajęć: 1 godz.
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od połowy lipca do końca sierpnia)
Prowadzący: Ewelina Zatorska-Kocoł

Historia fotografii
Zanim w 1839 r. Francuz Louis Jacques Daguerre ogłosił światu nowy wynalazek – fotografię – nazwany przez ówczesnych dagerotypią, ludzie dużo wcześniej interesowali się techniką otrzymywania obrazu za pomocą naświetlania. Cofniemy się w czasie i poznamy stare techniki „malowania światłem".
W prosty sposób, z kartonu zbudujemy pierwowzór aparatu fotograficznego jakim była „camera obscura".
Oczywiście będziecie mogli zobaczyć również inny sprzęt do robienia zdjęć a także oryginalne XIX-wieczne szklane negatywy z rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza, o którym nie sposób nie wspomnieć mówiąc o dziejach fotografii.

Cena: 5 zł
Liczba osób: min 10, max 20
Wiek uczestników: 10 – 13 lat
Czas zajęć: ok. 60 min
Terminy zajęć: wtorek – piątek (sierpień 2012)
Prowadzący: Rafał Kocoł

Zostań szlachcicem/dla chłopców
Omówienie historii stroju szlacheckiego od XVI do pocz. XX w. Charakterystyczne elementy ubioru, biżuteria do stroju kontuszowego, broń biała. Specyfika kultury sarmackiej /polska obyczajowość, związki z kulturą wschodnią i potęgą dawnej Rzeczypospolitej/. Wizerunek szlachcica /portret sarmacki, kanon w sposobie przedstawiania postaci/.
Tradycja stroju szlacheckiego w XIX i pocz. XX w.
Prezentacja problemu na przykładach obiektów dawnego malarstwa, omówienie Rzeczypospolitej szlacheckiej na przykładzie mapy Królestwa Polskiego z 1733 r. /wydruk powiększony z oryginału/ i Szlachty w mundurach wojewódzkich /wydruk powiększony z oryginału/. Warsztaty plastyczne polegają na samodzielnym wykonaniu /wymyśleniu/ herbu na podstawie wzorców z planszy /w technice kredki woskowej/. Finałem zajęć będzie zdjęcie młodego człowieka jako szlachcica /z wykorzystaniem postaci szlachcica-wydruku z oryginału naturalnej wielkości/ z własnoręcznie wykonanym herbem. Fotografię będzie można wykonać samodzielnie /komórka, aparat/ lub przez pracownika muzeum.

Cena: 5 zł
Liczba osób: min 5, max 20
Wiek uczestników: od 10 lat
Czas zajęć:
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od 15 lipca)
Prowadzący: Maria Stopyra i Beata Kuman

Zostań damą/dla dziewczynek
Omówienie historii stroju damskiego od 2 poł. XIX w. do pocz. XX w. ze szczególnym uwzględnieniem roli wachlarza w kulturze tamtego czasu i innych charakterystycznych elementów ubioru.
Wachlarz jako ważny element savoir-vivru towarzyskiego i sekretnych relacji damsko -męskich.
Różnorodność form, rodzaju zdobnictwa oraz tematyki dekoracji wachlarzy.
Prezentacja problemu na przykładach obiektów dawnego rzemiosła /wydruki/. Warsztaty plastyczne polegają na samodzielnym wykonaniu dowolnej dekoracji gotowej formy wachlarza na podstawie wzorców /w technice kredki woskowej na papierze/. Finałem zajęć będzie zdjęcie dziewczynki jako damy/z wykorzystaniem postaci damy-wydruku z oryginału naturalnej wielkości/ z własnoręcznie ozdobionym wachlarzem. Fotografię będzie można wykonać samodzielnie /komórka, aparat/ lub przez pracownika muzeum.

Cena: 5 zł
Liczba osób: min 5, max 20
Wiek uczestników: od 10 lat
Czas zajęć:
Terminy zajęć: wtorek – piątek (od 15 lipca)
Prowadzący: Maria Stopyra i Beata Kuman

„Namaluj bunt, radość i gniew", na podstawie wystawy sztuki współczesnej „Pokolenie 80".
To zupełnie niestandardowy cykl warsztatów twórczych, na rysunek i malarstwo, które staną się językiem i platformą komunikacji ze sztuką współczesną. Nie są wymagane tzw. zdolności plastyczne, należy za to być otwartym na eksperymenty i ciekawe doznania.
"Namaluj bunt, radość i gniew" to cykl warsztatów, w których sztuka współczesna interpretowana jest przy pomocy wiedzy z różnych dziedzin: historii, sztuki, literatury. Kanwą tych zajęć jest wystawa sztuki współczesnej „Pokolenie 80". Zajęcia mają na celu rozwijanie w dziecku kreatywności, myślenia, przełamania wewnętrznych barier i zahamowań. Dziecko za pomocą działań abstrakcyjnych ma za zadania przelanie na dwuwymiarową płaszczyznę swoich doznań, przemyśleń i spostrzeżeń.
Zajęcia odbywają się na wirydarzu muzealnym (gdy świeci słońce) lub w sali konferencyjnej (gdy leje i wieje).

Cena: 5 zł
Liczba osób: max 15
Wiek uczestników: od 7 do 15 lat
Czas zajęć:
Terminy zajęć: wtorek – piątek
Prowadzący: Dorota Rucka-Marmaj


Zaprojektuj swój inicjał

Stare księgi pełne są oryginalnych ozdobników: inicjałów, akantów, floratur, meandrów. W trakcie warsztatów pokażemy średniowieczne druki i zaprosimy Cię do zaprojektowania i ozdobienia swojego inicjału.

Cena: 5 zł
Liczba osób: min 5 max 15
Wiek uczestników: od 7 do 15 lat
Czas zajęć: 60min
Terminy zajęć: wtorek – piątek
Prowadzący: pracownicy biblioteki naukowej muzeum

 

Wszystkie zajęcia przeznaczone są dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych i odbywają się
od wtorku do czwartku w godz. od 9:00 do 13:00 oraz w piątki w godz. od 10:00 do 13:00.

Chętni do uczestnictwa w zajęciach proszeni są o wcześniejsze umówienie terminu pod numerem tel. 17/ 853 52 78
Wyjątek stanowią zajęcia prowadzone w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, które należy zamawiać pod numerem tel. 17/ 875 41 98

Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 15:00

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
ul. 3 Maja 19
35-030 Rzeszów
tel. (0-17) 853-52-78, (0-17) 853-60-83
fax (0-17) 853-60-84  

243 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent