Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Warsztaty dla Dzieci w Poznaniu

📅 czwartek 01.03.2012 do poniedziałek 30.04.2012
Warsztaty dla Dzieci w Poznaniu

 

Szczególne znaczenie ma edukacja artystyczna u dzieci i młodzieży, bowiem w ich przypadku jest największa możliwość „otwierania umysłu" i kształtowania postaw twórczych, które zgodnie z teorią kompozytora Leonarda Bernsteina (Artful Learning Model) mają przełożenie na inne dziedziny aktywności człowieka: naukowe, techniczne, społeczne.

Chcemy dać możliwość osobistych doświadczeń związanych ze sztuką nie po to, aby z każdego ucznia ASP uczynić artystę, ale po to, aby poszerzać horyzonty, wzmacniać procesy twórczego myślenia, uczyć rozumieć muzykę, malarstwo, literaturę oraz przedstawić wachlarz różnych środków wyrazu. Chcemy stanowić alternatywną formę edukacji, która ponad osiągnięcie celu (np. dostanie się na uczelnie artystyczne) stawia na sam proces twórczy, dający radość i odkrywający nowe talenty i pasje.

Od uczestników nie wymagamy doświadczenia i specjalnych umiejętności – zapraszamy wszystkich otwartych, poszukujących, pytających oraz mających ochotę uprawiać w celach nieprofesjonalnych własną działalność artystyczną.

ASP będzie prowadzić zajęcia w weekendy dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

W ASP znajdziesz:
– warsztaty prowadzone przez artystów, którzy jak prawdziwi „mistrzowie" będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, inspirować, pobudzać wyobraźnię i tworzyć razem z uczestnikami,
– pracę z profesjonalnymi materiałami i narzędziami,
– prawo do indywidualności i szacunek dla każdej decyzji twórczej, także najmłodszych uczestników,
– atmosferę twórczej pracy, wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń w grupie.

Zajęcia będą rozpoczynać się od krótkiej części edukacyjnej w formie przykładów „na żywo" lub prezentacji multimedialnej dzieł, filmów, zdjęć, która będzie inspiracją do własnych poszukiwań i pracy twórczej w głównej części warsztatowej.

Rozpoczynamy od marca z trzema dziedzinami sztuki: muzyką, modą i teatrem.

Akademia Muzyki

soboty, godz. 10.00 – 10.45 (dzieci 0 – 2 lata z opiekunami)
soboty, godz. 12.15 – 13.00 (dzieci 3 – 5 lat z opiekunami)
soboty, godz. 11.15 – 12.00 (dzieci 6 – 8 lat z opiekunami)

Akademię Muzyki rozpoczynamy zajęciami umuzykalniającymi dla niemowląt i małych dzieci prowadzonymi przez Martynę Szymkiewicz na podstawie autorskiego programu wg. teorii Edwina E. Gordona.

Dziecko od chwili narodzin potrzebuje bogatego w bodźce środowiska muzycznego. Im więcej różnorodnej muzyki słyszy przed ukończeniem osiemnastego miesiąca życia, tym lepiej będzie później w stanie śpiewać, poruszać się czy audiować.

Na zajęciach śpiewamy do i dla dzieci. Materiał muzyczny wykonywany podczas zajęć jest bardzo bogaty i zróżnicowany tonalnie, rytmicznie oraz stylistycznie. Dzieci gromadzą w ten sposób muzyczny słownik słuchowy będący podstawą rozwoju słownika śpiewanego. Improwizując i „rozmawiając muzycznie" rozwijamy audiację, czyli zdolność myślenia muzycznego. Poprzez wspólną zabawę zachęcamy dzieci do swobodnych wypowiedzi muzycznych oraz reakcji ruchowych. Rozwijamy zdolności muzyczne dziecka uwzględniając rozwój ruchowy, emocjonalny oraz ekspresję muzyczną. Będziemy wspólnie słuchać i improwizować różnorodne melodie i rytmiczanki wykonywane głosem na żywo lub instrumentalnie w połączeniu z ruchem.

Na zajęciach dla najstarszych dzieci zajmiemy się poszerzaniem słownika słuchowego i wykonawczego dzieci, pobudzeniem ich wyobraźni muzycznej. Wspólna zabawa pozwoli rozwinąć poczucie rytmu i tonalności oraz swobodny ruch, uwzględniając przestrzeń, czas, ciężar i przepływ. Dzieci zapoznają się z podstawowymi pojęciami i symbolami muzycznymi i rozpoczną naukę gry na flecie prostym.

Prowadząca: Martyna Szymkiewicz – skrzypaczka, instrumentalistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona w Bydgoszczy.

Terminy: 3, 10, 17, 24, 31 marca, 14, 21, 28 kwietnia, 5, 12, 19, 26 maja, 2, 9, 16 czerwca.
Liczba zajęć w cyklu: 15.
Koszt: 20 zł/zajęcia, płatne z góry za miesiąc.
W przypadku dzieci w wieku 6 – 8 lat dodatkowo wymagany jest flet prosty (koszt ok. 60 zł).

Akademia Mody

soboty, godz. 14.00 – 15.30 (grupa 9 – 13 lat)
sobota, godz. 16.00 – 18.00 (grupa 14 – 19 lat)

Akademia Mody, prowadzona przez kostiumolog i projektantkę mody Agę Ostrowską, to zachęta do kreatywnego podejścia do różnorodnych materiałów i technik w celu tworzenia oryginalnych elementów garderoby i dodatków. Czerpiąc inspirację z trendów w historii, oglądając żurnale oraz analizując kolekcje znanych projektantów uczestnicy wykonają dodatki i kostiumy własnego pomysłu, ucząc się przy okazji niezbędnych technik: szydełkowania, szycia, aplikacji, haftu. Praktyczne podejście będzie przeplatać się z fantazją przy tworzeniu form użytkowych jak i niezwykłych nakryć głowy i kostiumów.

Każde spotkanie warsztatowe rozpocznie się teoretycznym wprowadzeniem. Nawiązując do historii mody w oparciu o fotografie, rysunki, żurnale, etc., poprzez przykłady konkretnych realizacji, które można pooglądać, dotknąć, przymierzyć, uczestnicy przejdą do wykonania konkretnych projektów.

Program kursu:
1. SZYDEŁKOWE PASKI.
Przyjrzymy się historii szydełka, obejrzymy różne projekty wykonane tą techniką, porozmawiamy o narzędziach i materiałach, dowiemy się co to oczko łańcuszka i czym się różni słupek od półsłupka, a później, bogatsi w wiedzę zrealizujemy swój pierwszy projekt: kolorowy, szydełkowy pasek z klamerką.
2. FASCYNUJĄCE FASCYNATORY.
Czym różni się fascynator od tradycyjnego kapelusza? W jakim kraju jest on najbardziej popularny? Z czego jest zrobiony? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas zajęć – zapoznamy się z przykładami najbardziej oryginalnych fascynatorów, obejrzymy gotowe projekty , a na koniec wykonamy samodzielnie swój projekt. Technika: szycie ręczne i klejenie.
3. APLIKACJE.
Ozdabianie garderoby to oddzielny rozdział w dziedzinie mody. Nauczymy się projektować aplikacje wykorzystując do tego celu resztki tkanin, tasiemki, koraliki, cekiny, etc. Na koniec przyszyjemy własnoręcznie aplikację do wybranej części garderoby (uczestnicy przynoszą ze sobą bluzkę , spódniczkę lub inny element garderoby, który będą ozdabiać).
4. TOREBKI.
Niezwykle ważny element kobiecej garderoby to jednocześnie w historii mody różnorodność form i materiałów. Uczestnicy wykonają torebkę, zapoznając się z różnymi ozdobnymi ściegami ręcznymi. Przy pomocy kolorowej muliny ozdobią prostokąty z tkaniny, które po zszyciu i dorobieniu rączek stanowić będą idealne uzupełnienie dziewczęcej garderoby.
5. ZMIANA FUNKCJI – czyli kreatywny recykling odzieżowy.
Czy ze swetra można zrobić gorset? Czy nogawka spodni może być woreczkiem na drobiazgi? Zobaczymy jak z męskiej koszuli zrobić sukienkę, ze starych jeansów – spódnicę, przyjrzymy się kolekcjom projektantów, którzy wykorzystują używane ubrania do tworzenia całkiem nowych wzorów, a na koniec uszyjemy i ozdobimy getry wykorzystując do tego celu rękawy swetra.
6. KOSTIUM – NIECH ŻYJE WYOBRAŹNIA!
Na ostatnim spotkaniu z cyklu zajmiemy się kostiumem teatralnym, zastanawiając się od czego zaczyna się praca nad kostiumem, jak powstaje, jakie funkcje musi spełniać. Obejrzymy różne kostiumy, a następnie podzieleni na grupy zaprojektujemy awangardowe kostiumy z niekonwencjonalnych materiałów.

Prowadząca: Agnieszka Ostrowska – ukończyła Wydział Wzornictwa w WSSS w specjalności projektowanie ubioru oraz specjalizację konesersko- antykwaryczną. W Instytucie Historii Sztuki UAM zajmuje się projektowaniem kostiumów, tkaniną unikatową oraz działalnością edukacyjną.

Terminy: 10, 17, 24, 31 marca, 14, 21 kwietnia.
Koszt: 210 zł/cykl.

Tematy warsztatów wspólne dla wszystkich grup, program zajęć dostosowany do wieku.
Planowana jest kontynuacja warsztatów (maj-czerwiec), z uwzględnieniem kroju i szycia maszynowego.


Akademia Teatru dla najmłodszych

niedziele, godz. 10.30 – 11.30 (dzieci 6 – 8 lat)
Akademia teatru dla najmłodszych połączy różne techniki teatralne, gry i zabawy potrzebne w rozwijaniu koncentracji, doskonaleniu myślenia i poszerzaniu świadomości ciała. Będzie to cykl praktycznych zajęć, przepleciony opowieścią o teatrze, pokazujący dzieciom wachlarz różnorodnych form wyrazu i specyfikę wybranych technik. Zabawy w teatr dadzą dzieciom możliwość rozwijania wyobraźni, przełamywania własnych barier i ćwiczenia umiejętności pracy w grupie.
Program:
1. Gry i zabawy w teatrze dozwolone.
2. Ruch widziany oczami Labana (formy treningu tradycyjnych teatrów Azji).
3. Maska, wachlarz i inne rekwizyty teatralne.
4. Głos i improwizacja
5. Musical (gra, śpiew, taniec).
6. Film – techniki małego aktora.

Prowadząca: Adrianna Koralewska – performer i reżyser, pedagog teatralny i performing arts, instruktor tańca i jogi (Alliance, Inspya). Ukończyła Theatre Training & Research Programme w PPAS (aktualnie ITI) w Singapurze oraz UAM w Poznaniu. Nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Georgette Chen TTRP Scholarship Fund. Od 2002 prowadzi interdyscyplinarne zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W latach 2006-2010 tworzyła i prowadziła programy (PYP, IB) teatralne, taneczne i performing arts w międzynarodowych szkołach (SSIS, BISS, SAS, JZ School) w Szanghaju. W pracy wykorzystuje elementy Kinezjologii Edukacyjnej (Edu-K), która jest metodą terapii i twórczej pracy opartej na znajomości wpływu wzorców ruchu na obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i zdolność uczenia się.
Terminy: 11, 18, 25 marca, 15, 22 kwietnia.
Koszt: 150 zł/cykl.


Akademia Teatru
niedziele, godz. 12.00 – 13.30 (grupa 9 – 13 lat)
niedziele, godz. 14.30 – 16.30 (grupa 14 – 19 lat)
niedziele, godz. 17.30 – 20.00 (doroś
li)

W ramach Akademii Teatru Adrianna Koralewska zapozna uczestników z różnorodnymi technikami scenicznymi po to, aby zainspirować i dać narzędzia do własnych prób z ciałem, głosem i wyobraźnią. Metody pracy będą oparte na interakcji uczestników i prowadzącej oraz improwizacji, przy wykorzystaniu gier teatralnych, prostych ćwiczeń fizycznych oraz elementów choreografii także tradycyjnych teatrów. Akademia Teatru to propozycja osobistego zanurzenia się w praktyce teatralnej pod okiem performera i pedagoga teatralnego, skierowana do dorosłych, młodzieży i starszych dzieci.

Program:
1. GRA AKTORSKA – wprowadzenie. Gry i zabawy w teatrze dozwolone. Zajęcia integrujące. Teatr fizyczny – widzialny i słyszalny.
2. RUCH. Przestrzenne poruszanie się. Podstawy teorii Labana i jej użyteczność w teatrze.
3. IMPROWIZACJA. Improwizacja w teatrze tańca. Energia i płynność w pracy solowej i z partnerem.
4. GŁOS. Emisja głosu, zabawy z dykcją, rytmem i tempem. Mowa i śpiew.
5. CIAŁO. jako środek wyrazu. Komunikowanie za pomocą ciała. Użycie ruchu jako tekstu i metafory.
6. METODA „DEVISING" czyli tworzenie „z powietrza". Techniki „obmyślania" scen przy użyciu elementów Physical Theatre.
7. SCENARIUSZ I REŻYSERIA. Tekst, scenariusz – gotowy, napisany, do odczytania podany.

Prowadząca: Adrianna Koralewska.

Terminy: 11, 18, 25 marca, 1, 15, 22, 29 kwietnia.
Koszt: 210 zł/cykl dla grupy 9 – 13 lat, 250 zł / cykl dla grupy 14 – 19 lat, 350 zł / cykl dla dorosłych.

Tematy warsztatów wspólne dla powyższych grup, program zajęć dostosowany do wieku.

 

 

Planowana jest kontynuacja warsztatów (maj-czerwiec). Kolejny cykl będzie rozwinięciem i pogłębieniem tematów, w programie m.in. komunikowanie za pomocą ciała wg systemu Michaiła Czechowa, fuzja Stanisławskiego i metody VCA, Teatr Epiczny Bertolda Brechta, burleska czyli parodia poważnych tematów, Bharathanatyam opowiedziana i odtańczona, techniki teatru azjatyckiego: japońskiego, opery pekińskiej, elementy teatru Noh oraz Wayang Wong.

Ilość miejsc ograniczona!
Zapisy i dodatkowe informacje:
info@sztukapuka.pl
oraz telefonicznie: 660 457 110
od pon. do pt. w godz. 13.00-19.00

Pracownia SztukaPuka
ul. Matejki 44/2

Poznań

549 ocen
4.96
dodaj ocenę
×