Weleda

Warsztat antydyskryminacyjny w metodologii anti-bias

📅 sobota 07.09.2013 do niedziela 08.09.2013
Warsztat antydyskryminacyjny w metodologii anti-bias

Zapraszamy na warsztat antydyskryminacyjny w metodologii Anti-bias.

Szkolenie odbędzie się:

7-8 września 2013 (sobota, niedziela), w godzinach 10.00 – 18.00

w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku).

Opis warsztatów:

Angielskie słowo „bias" oznacza stronniczość lub uprzedzenie. Metodologia Anti-bias dąży do zniwelowania nierównościowej sytuacji powstałej w wyniku stronniczości lub uprzedzenia i zlikwidowania dyskryminacji. Celem Anti-bias jest intensywna i bazująca na doświadczeniach konfrontacja z pojęciami władzy i dyskryminacji oraz zmiana pozycjonujących metod komunikacji i sposobów interakcji.

W ramach 16 godzin warsztatów omówimy kwestie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji oraz relacji władzy, które odgrywają istotną rolę w metodologii Anti-bias.

Osoby uczestniczące zostaną zaproszone do badania własnego podejścia do tych zagadnień.. Zaproponowane ćwiczenia pozwolą na doświadczenie mechanizmów dyskryminacji w kontrolowanych warunkach oraz refleksję nad możliwością zmiany stosunków społecznych. Będą punktem wyjścia do rozwijania nowych perspektyw codziennej pracy.

Więcej o metodologii Anti-Bias: http://www.anti-bias-werkstatt.de/sites/default/files/public/Downloads/ABW%2Bund%2BAB%2Bpolnisch.pdf

Informacja na podstawie materiałów fundacji Kreisau/Krzyżowa.

Osoby prowadzące:

Elżbieta Okroy – doktorantka w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego; badaczka i animatorka społeczno-kulturowa. Posiada doświadczenie w pracy akademickiej, ze społecznościami lokalnymi oraz grupami wykluczonymi. Główne obszary zainteresowań: różnorodność społeczno-kulturowa, tworzenie i obieg wiedzy, polityka kulturalna, pedagogika miejsca, edukacja równościowa. Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia", Stowarzyszeniem Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych, Europejskim Centrum Solidarności, Krytyka Polityczną. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Ewa Okroy – doktorantka w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego; badaczka i animatorka społeczno-kulturowa. Posiada doświadczenie w pracy akademickiej, ze społecznościami lokalnymi oraz grupami wykluczonymi. Główne obszary zainteresowań: różnorodność społeczno-kulturowa, tworzenie i obieg wiedzy, polityka kulturalna, pedagogika miejsca, edukacja równościowa. Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia", Stowarzyszeniem Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych, Europejskim Centrum Solidarności, Krytyka Polityczną. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Anna Urbańczyk – koordynatorka projektów społecznych, aktywistka praw człowieka i trenerka równościowa. Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Queer Studies, Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji. Pracuje w Instytucie Kultury Miejskiej jako główna specjalistka ds. spraw społecznych i edukacji, m.in. koordynuje projekt Aktywna Społeczność na Pomorzu. W latach 2010 – 2011 koordynowała polską koalicję Social Watch, która wydała kompleksowy raport o ubóstwie i wykluczeniu społecznym w Polsce. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jako trenerka zrealizowała kilkaset godzin szkoleń. Więcej informacji: www.warsztatyrownosciowe.pl

W czasie warsztatów przewidziane są przerwy kawowe.

Zapisy odbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.ikm.gda.pl. Formularz należy odesłać do 25 SIERPNIA 2013 na adres active.citizens@ikm.gda.pl lub w formie papierowej dostarczyć pod adres :

Anna Urbańczyk

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40

80-830 Gdańsk

Ilość miejsc jest ograniczona. Potwierdzenie udziału w warsztatach oraz ostateczną ich datę osoby zakwalifikowane otrzymają do dnia 30 sierpnia 2013 (włącznie).

Serdecznie zapraszamy!