UEBT ( Porozumienie na Rzecz Etycznego handlu Bio) powstało 10 lat temu przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zaangażować biznes w proces Bio Handlu. Weleda jest pionierem we współpracy z UEBT, przenosząc surowe wymogi certyfikatu na własne standardy produkcji i współpracy z dostawcami. Proces dostosowania wszystkich surowców, aby uzyskać certyfikat UEBT, zajął pięć lat!
Co kryje się za certyfikatem UEBT?
UEBT wspiera i kontroluje sposób, w jaki firmy wykorzystują składniki pozyskane od natury, z naciskiem na poszanowanie i zachowanie bioróżnorodności gatunków w regionach, w których pozyskuje się surowce. Organizacja stoi na stanowisku, że bioróżnorodność jest synonimem bogactwa życia, nie tylko na poziomie mikroorganizmów, zwierząt i roślin, ale również ludzi. Celem podejmowanych przez nią wysiłków jest zachowanie jak największego zróżnicowania gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt. To warunek niezbędny do przetrwania naszej planety.
Bioróżnorodność ma kluczowe znaczenie w produkcji wyrobów Weledy, wykorzystującej około 1000 rożnych roślin z całego świata w swoich produktach, z czego około 650 w kosmetykach. Zbierając je z poszanowaniem środowiska naturalnego, Weleda przyczynia się do przetrwania tych gatunków, a także wspiera społeczności lokalne, których los zależy od dobrostanu natury.
Istnieje już wiele certyfikatów takich, jak Ecocert czy NATRUE. Po co nam kolejny?
UEBT uzupełnia już istniejące certyfikaty. Na przykład, dla certyfikatu NATRUE ważne jest naturalne pochodzenie surowców. UEBT opiera się na tych wytycznych, stawiając dodatkowe wymagania pozyskiwania składników z poszanowaniem ludzi i natury. Kolejny przykład: jeśli dany składnik posiada już certyfikat Ecocert potwierdzający jego organiczną jakość, UEBT sprawdzi inne aspekty, jak na przykład problemy społeczne, ponieważ Ecocert nie zajmuje się tymi zagadnieniami. To nie wszystko: UEBT weryfikuje czy dana firma przestrzega standardów wymaganych do otrzymania certyfikatu, związanymi z pozyskiwaniem naturalnych komponentów.
Co zyskują osoby kupując produkty certyfikowane UEBT?
Ludzie, którzy kupują produkty firm certyfikowanych UEBT otrzymują gwarancję, że producent dba o środowisko i podlega regularnym kontrolom sposobu pozyskiwania surowców naturalnych. Konsumenci zyskują świadomość, że ich zakupy nie tylko polepszają ich własne samopoczucie, ale przyczyniają się do budowy lepszego świata.
Jaka jest rola konsumenta jeśli chodzi o etyczne standardy pozyskiwania surowców?
Od ponad 10 lat UEBT prowadzi badania konsumenckie dotyczące bioróżnorodności oraz zwyczajów zakupowych. Z badań wynika, iż zdaniem większości konsumentów, obowiązkiem moralnym każdej firmy jest poszanowanie człowieka i różnorodności w naturze. Wyrażają oni również chęć zakupu produktów wyprodukowanych w sposób etyczny. Istnieje jednak pewien rozdźwięk między tym, co ludzie mówią, a tym, co robią. Konsumenci czasem zapominają jak wielką dysponują siłą, oraz, że to ich decyzje zakupowe mogą realnie wpływać na poprawę jakości życia na świecie przez zmianę nawyków konsumenckich. Mogą przecież „ głosować przy pomocy portfeli“. Niezbędna jest zmiana zachowań nas wszystkich, ponieważ bez zaangażowania w odpowiedzialną konsumpcję, nasza planeta nie przetrwa. Na szczęście coraz więcej firm wkracza na drogę etycznych działań biznesowych: dla nich samych, dla konsumentów i dla świata, w którym żyjemy.