Trasa spaceru rozpocznie się przed gmachem Muzeum na placu Sobieskiego, skąd uczestnicy przejdą na plac Grunwaldzki, gdzie znajdowała się spalona podczas nocy kryształowej synagoga. Kolejny przystanek wyznaczy postój w miejscu Bramy Krakowskiej przy której znajdował się szpital bożogrobców. W trakcie spaceru zostanie zaprezentowany krótki rys historyczny tego obiektu.
Spacerowicze zatrzymają się także na Rynku, gdzie pod płytą centralnego placu Bytomia znajdują się XIV piwnice i fundamenty średniowiecznego ratusza. W tym miejscu będzie także okazja wspomnieć o gmachu istniejącego do 1945 roku Ratusza – obiektu z wieżyczką często przedstawianego na starych fotografiach Bytomia. Ratusz został spalony przez sowietów w 1945 roku.
Po przejściu ulicy Dworcowej, spacer zakończy się na Wzgórzu św. Małgorzaty, które jest miejscem bardzo ważnym dla historii miasta. Przypomnijmy, że tutaj zlokalizowany był otoczony potężnymi wałami wczesnośredniowieczny gród kasztelański, z którego zarządzano i broniono okolicy słynącej z wydobycia cennego srebra. Tam także znajdował się ufundowany przez księcia Bolesława Kędzierzawego romański kościół, którego śladów wciąż poszukują archeolodzy.
Prace w wykopie archeologicznym założonym pod podłogą kościoła ujawniły średniowieczne pochówki szkieletowe, podobnie było w wykopach ulokowanych na zewnątrz, przy murze świątyni, po północnej i wschodniej stronie, w których znaleziono bryłki ołowiu, monety i inne przedmioty wykonane z metalu i ceramiki. Jakie przedmioty znaleziono podczas prac archeologicznych i co to takiego karawaka – tego będzie można się dowiedzieć podczas niedzielnego spaceru.
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Spacer archeologiczny śladem średniowiecznej historii Bytomia odbędzie się w niedzielę 10 października o godzinie 12.30. Zbiórka przed głównym gmachem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na placu Sobieskiego. Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum.