Święto ulicy Mariackiej

📅 sobota 30.08.2014
Święto ulicy Mariackiej

Święto Ulicy Mariackiej "Mariacka Unplugged"

30 sierpnia od godz. 17.00 Filia Gdańska WiMBP zaprasza szereg wydarzeń w ramach Święta Ulicy Mariackiej "Mariacka Unplugged"

Harmonogram:
– Od godziny 17.00 do końca imprezy będzie można oglądać wystawę fotografii "Pinhole camera – ulicami Starego Gdańska autorstwa Jacka Ożóga.
– O 17.15 rozpocznie się spotkanie autorskie z Emmą Popik – "Złota ćma". Dodatkowo czeka nas scenka w wykonaniu Janka Orszulaka.
– Od 18.00 do 20.00 będą trwały warsztaty „Gdańskie fasady 2.0 – plastyczny krużganek" prowadzone przez grupę Prefabrycut (Aleksandrę Sawik i Kamilę Kosiorowską)
– O godzinie 20.30 rozpocznie się projekcja filmu "Mariacka" Łukasza Dziatkowiaka

Szczegółowy program 

O WYSTĘPUJĄCYCH:

Emma Popik – znana gdańska autorka, ceniona za książki s-f, należące do klasyki gatunku: "Tylko Ziemia", "Bramy strachu", "Plan".  Pisze również dla dzieci: "Wejście do baśni" i niektóre opowiadania przetłumaczono na japoński.
"Złota ćma" – osadzona w gdańskich realiach książka sensacyjna, w której urzekająco lśni drogocenny bursztyn ze złotą ćmą.

Warsztaty dla dzieci „Gdańskie fasady 2.0 – plastyczny krużganek"
Warsztaty przewidziane są dla dzieci i ich rodziców, opiekunów. W trakcie zajęć uczestnicy podejmą zadanie zaprojektowania własnej elewacji gdańskiej kamieniczki. Motywy ozdobne, które się na niej znajdą będą zależne od inwencji i wyobraźni autorów. Warsztaty są próbą poszerzenia wiedzy na temat architektury, projektowania i rozwoju świadomości estetycznej.

PREFABRYCUT – „Błahość przepychu, dramaty na scenie, trzody owiec i bydła, walki szermiercze, kość psom rzucona, okruszyna ciśnięta w cysterny ryb pełne, mrówczy trud i praca, biegi przerażonych myszy, skaczące na sznurach marionetki. Wśród tego trzeba stać pełnym życzliwości, bez pogardy. A mieć to przekonanie, że każdy przedstawia wartość, jaką maja przedmioty jego starań."
„Rozmyslania" Marek Aureliusz

Uważnie słuchamy co mówią ludzie, żyjemy w żwawej tkance miasta. Kieruje nami chęć wprowadzenia w życie potencjału twórczego i podzielenia się nim. Tak powstał PREFABRYCUT – grupa tworząca projekty edukacyjne, warsztaty, działania w przestrzeni.

Aleksandra Sawik – grafik tekstylny i projektant odzieży od lat związana z markami odzieżowymi jak Diverse, Reserved, Cropp, w których realizuje swoje zawodowe zainteresowania. Absolwentka Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki i Malarstwa obecnie mieszkająca i pracująca w Gdańsku. Angażowała się w projekty w różnych polach artystycznych, od grafiki, tkaninę czy performace zawsze jednak zainteresowana, tym jak przełamywać panujące schematy myślowe, bez względu na formę czy dziedzinę wyrazu jaką obiera do tworzenia projektów. Ostatni realizacja pt. „Letarg" to przewodnik po miejscach zakrytych płotami, za którymi odbywa się od wielu lat budowa dawno już zapomnianych inwestycji na terenie Starówki Gdańskiej, jest projektem społecznym mającym na celu wyrwania nas z letargu przyzwyczajeń. Ma zmusić do zadania sobie własnych pytań o przestrzeń, w której żyje współczesny człowiek.
Głęboko wierzy, że dobre projektowanie podnosi jakość harmonijnego funkcjonowania jednostki w świecie.

Kamila Kosiorowska Absolwentka Wzornictwa Przemysłowego. Od kilku lat zajmująca się projektowaniem produktu, mebla i wnętrz. Z zamiłowania nauczycielka języka włoskiego i propagatorka sztuki i kultury Włoch.
Brała udział w projektach edukacyjnych i artystycznych takich jak „Fabryka Talentów" projekt przeznaczony dla młodych odbiorców z dzielnicy Dolne Miasto.
„Zobaczyć na nowo" projekt mający na celu propagowanie estetyzacji miasta poprzez świadome ingerencje architektoniczne. Działania, w które się angażuje mają na celu wspieranie rozwoju lokalnych społeczności, propagowanie sztuki i estetyki w różnych środowiskach. Świadome zarządzanie przestrzenią miejską i propagowanie dialogu między projektantem i odbiorcą.

Jacek Ożóg – „Fotografia to moja pasja to mój sposób na widzenie świata i postrzeganie go kadrami, których inni nie zauważają". Tak mówi o sobie Jacek Ożóg fotograf, absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii WFH.
Jeden z ostatnio zrealizowanych projektów jest wyróżniona praca dyplomowa ulicami Starego Gdańska (Pinhole Camera) zbudowanym do tego projektu aparatem otworkowym. Efekty można oglądać na 12 fotografiach. Dwie z tych niezwykłych fotografii będą do obejrzenia w Filii Gdańskiej.

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Robi-zdjecia-Gdanska-starozytna-technika-n80164.html
http://szkolafotografii.pl/GALERIA2014/OZOG/index.html

MARIACKA
To jedna z najmniejszych ulic w Gdańsku, będąca jednocześnie najbardziej malowniczą i urokliwą z uliczek Głównego Miasta. Wspaniałe przedproża, wąskie i wysokie fasady domów, pokryte bogatą dekoracją rzeźbiarską, to wszystko tworzy harmonijną całość i dodaje ulicy Mariackiej wyjątkowości i magii.
Ten 33 minutowy film to spojrzenia na ulicę Mariacką przez pryzmat ludzi. Artystów, rzemieślników, pracowników instytucji kultury związanych z tą ulicą oraz mieszkańców tworzących jej niespotykaną atmosferę i klimat.
Łukasz Dziatkowiak zabiera nas w podróż przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki ulicy Mariackiej. Od strzelistych dachów Bazyliki Mariackiej po figuralny teatr na przedprożach ulicy. Od XIX wiecznych zdjęć Frauengasse poprzez zniszczenia wojenne i odbudowę ulicy aż po czasy współczesne. Starannie dobrane ujęcia wraz z przepiękną muzyką Noisia Ensamble i Bena Beine′go tworzą wyjątkowy portret Mariackiej jakiej na pewno nie znacie.

Zwiastun filmu "MARIACKA" Łukasza Dziatkowiaka

Miejsce:
Filia Gdańska WiMBP
ul. Mariacka 42
Gdańsk-Śródmieście
tel. 58 301 03 62

Termin:
30 sierpnia 2014 roku, godz. 17.00 – 22.00

288 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent