Tego dnia wraz z Kluboksięgarnią za Rogiem w Nowej Iwicznej pragniemy oferować rodzicom czas przy stoliku, gdzie będą mogli podzielić się swoimi rodzicielskim wyzwaniami.
Naszym pomysłem nie jest dawanie „dobrych rad”. Chcemy wspólnie szukać możliwych rozwiązań, które w efekcie pozwolą budować dobre relacje z dzieckiem. A szukamy ich przez empatyczne słuchanie, czyli wsłuchanie się w uczucia i potrzeby drugiej osoby. W ten sposób pragniemy przekazać rodzicom jak można się komunikować z dziećmi (i nie tylko), aby szacunek i zrozumienie były podstawą każdej więzi. Poniżej proponujemy kilkanaście zagadnień. Każdy rodzic zapewne odnajdzie się się w kilku z nich:
Wyrażanie emocji – strach, złość – „niegrzeczne” zachowania
Radzenie sobie z emocjami – nieśmiałość, złość, lęk
Skąd się bierze wiarę we własne możliwości
Budowanie poczucia własnej wartości
Tolerancja wobec innych
Rywalizacja rodzeństwa
Stereotypy zachowań: dziewczynki / chłopcy
Współpraca i współdziałanie w grupie rówieśniczej
Twórcze myślenie i kreatywna zabawa
Tworzenie warunków do nauki przez zabawę
Zabawa fizyczna i z poczuciem humoru
Zaniechanie nagród i kar
Jak rozmawiać o trudnych sprawach – rozstanie, śmierć, choroba
Rytuały w życiu rodzinnym
Osoby prowadzące:
Maria Bremer: „Jestem pedagogiem i trenerką, doradcą rodzinnym. Od kilkunastu lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od trzech lat poznaję Porozumienie Bez Przemocy – metodę komunikacji, która wspiera relacje z innymi ludźmi i pozwala pełniej wykorzystać potencjał każdego rodzica. Prywatnie jestem mamą czwórki dzieci w wieku 9 – 19 lat, żoną, miłośniczką gór i aktywności sportowych. Pragnę dzielić się swoimi doświadczeniami i inspirować rodziców do poszukiwania nowych rozwiązań.”
Magdalena Sendor: „W 2006 r założyłam stronę internetową dla rodziców o alternatywnych sposobach bycia z dzieckiem – Ekodzieciak.pl. Jestem absolwentką rocznego studium Porozumienie Bez Przemocy oraz kursu dla trenerów Treningu Skutecznego Rodzica. Jestem również instruktorką masażu niemowlęcego Shantala oraz współzałożycielką Akademii Noszenia Dzieci promującą noszenie dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Od trzech lat prowadzę zajęcia dla rodziców. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci – 4 lata i 1 rok, które są dla mnie motorem do rozwoju osobistego, uważnego bycia i zabawy. Uwielbiam jazz i tango, szczególnie w tańcu.”
* O Porozumieniu bez Przemocy Metoda Porozumienia Bez Przemocy (Nonviolent Communication) została stworzona przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga w 1963 roku. Od tamtej pory jest stale rozwijana a szkolenia i warsztaty PBP są oferowane na całym świecie. Pomagają one zapobiegać przemocy w szkołach, w biznesie, w więzieniach, w społecznościach lokalnych i rodzinach.
Porozumienie Bez Przemocy jest procesem, który zapewnia przepływ komunikacji potrzebny dla wymiany informacji i rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy. Skupia się na wartościach i potrzebach wspólnych dla wszystkich i zachęca do korzystania z języka, który wspiera dobrą wolę.
Jest jednym ze sposobów świadomej pracy nad strachem, złością i agresywnością. Stosowane techniki pozwalają na zmianę nawykowych zachowań poprzez uczenie się wyrażania siebie szczerze i jasno, przy jednoczesnym zachowaniu wobec innych postawy uwagi, szacunku oraz empatii.
Metoda PBP jest efektywne, nawet jeśli druga osoba nie zna tego procesu, co czyni ją bardzo przydatną w kontaktach z dziećmi.
Osoby, które chcą pogłębić naukę empatii według metody Porozumienie bez Przemocy* zapraszamy na warsztaty Ekodzieciaka 9-10 października również w Kluboksięgarni za Rogiem. Więcej informacji wkrótce na www.ekodzieciak.pl.
Informacje o MDDE w innych miastach Polski można znaleźć na stronie Fundacji Świadomego Rozwoju
I na świecie World Empathy
www.ekodzieciak.pl