Sprawdzone i udowodnione! Fakty i mity o kosmetykach dla dzieci. Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Hotel Ambasador w Łodzi
🗺 mapa
📅 wtorek 15.05.2018
hotelu Ambasador w Łodzi
W jaki sposób odczytywać składy kosmetyków na etykietach? Czym są micele i w jaki sposób oczyszczają skórę? Czy produkty pielęgnacyjne bez konserwantów są bezpieczne?

Na te pytania przytłoczeni wieloma sprzecznymi informacjami rodzice będą mogli znaleźć odpowiedź w ramach warsztatów „Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci”, które odbędą się 15 maja w hotelu Ambasador w Łodzi. W specjalnie stworzonym na tę okazję laboratorium swoim doświadczeniem podzielą się ekspertki: dziennikarka Katarzyna Bosacka, specjalistka w zakresie surowców i produktów półproduktów kosmetycznych dr inż. Magdalena Sikora i wieloletnia ekspertka marki JOHNSON’S® Agnieszka Machnio. W trakcie wydarzenia każdy z uczestników będzie miał okazję samodzielnie stworzyć łagodny płyn do mycia.

 Czy parabeny rzeczywiście są szkodliwe? Czy to prawda, że oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą skutecznie zastąpić krem? Czy obawa przed syntetycznymi składnikami w kosmetykach jest uzasadniona? Czy produkt hipoalergiczny rzeczywiście gwarantuje brak podrażnienia skóry? Odpowiedzi na te pytania są naukowo uzasadnione,  jednak wiele teorii na rynku powoduje chaos komunikacyjny i często możemy spotkać się z fałszywymi odpowiedziami. Przykładowo mające ostatnio złą reputację  składniki SLS i SLES są bardzo niechętnie wybierane przez konsumentów z powodu domniemanej szkodliwości – jednak to jeden z wielu kosmetycznych mitów. SLS i SLES są całkowicie bezpieczne i zaakceptowane do stosowania w produktach myjących. Znajdziemy je przede wszystkim w kosmetykach spłukiwanych, takich jak żele pod prysznic, szampony, płyny do kąpieli, ale również np. w pastach do zębów. Oczywiście, SLS może mieć działanie drażniące, ale tylko wtedy, gdy jest stosowany jako pojedyncza substancja w wysokich stężeniach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą. W kosmetykach pielęgnacyjnych i myjących nigdy nie stosuje się takich układów – jest to niedopuszczalne.

Rodzice małych dzieci często są zagubieni w mnogości rad i ofert, które proponują im producenci. Internet przepełniony jest błędnymi informacjami i często powielanymi mitami, dlatego trudno jest odnaleźć rzetelne i pozbawione marketingu eksperckie rady. Nie pomagają również przemijające mody i medialne obawy o zasadność stosowania niektórych składników – różnego rodzaju konserwantów, emolientów czy parabenów. Należy zwrócić również uwagę na to, że nawet produkty naturalne, takie jak warzywa czy owoce mają w sobie składniki chemiczne. Konserwanty (w tym parabeny) znajdziemy m.in. w marchewce, mango, gruszce.

Obawy rodziców o wybór odpowiedniej pielęgnacji są jednak uzasadnione – skóra niemowląt zdecydowanie różni się od skóry dorosłego. Jest nawet o 30% cieńsza, ma mniejszą zawartość czynnika nawilżającego, a naskórek zdecydowanie szybciej traci wodę. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia dziecka wymaga ona szczególnej ochrony.  W odpowiedzi na te problemy powstał cykl warsztatów „Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci” mający na celu pomoc w uzyskaniu wiedzy na temat składów kosmetyków dla niemowląt i wyjaśnienie mitów. Do współpracy przy akcji społeczno-edukacyjnej marka JOHNSON’S®  zaprosiła trzech ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą w ramach bezpłatnych szkoleń w  7 polskich miastach:  Łodzi (15.05), Katowicach (6.06),  Krakowie (16.06), Gdańsku (18.09), Szczecinie (26.09), Wrocławiu (3.10), Rzeszowie (10.10). Inauguracja akcji odbyła się 12 kwietnia w Warszawie.

Fakty i mity o składach produktów

Kosmetyki dla dzieci powinny charakteryzować się przede wszystkim dwoma cechami – bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Obecna moda na kosmetyki naturalne neguje m. in. istnienie w nich konserwantów. A przecież są one substancjami przeznaczonymi głównie do hamowania rozwoju drobnoustrojów w produkcie kosmetycznym, zapobiegają psuciu produktu przez mikroorganizmy i zapewniają trwałość produktu. Wiedzę o ich znaczeniu i tajnikach przekaże dr inż. Magdalena Sikora – pracownik naukowy na Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jest specjalistką w zakresie surowców i półproduktów kosmetycznych, od lat popularyzującą wiedzą na temat bezpieczeństwa kosmetyków i ich działania. Przeprowadzi interdyscyplinarny warsztat w formie laboratorium pt. „Konserwanty bezpieczniejsze niż bakterie? Fakty i mity o składach produktów”, podczas którego  każdy z uczestników, w oparciu o wiedzę z części wykładowej, będzie mógł również samodzielnie stworzyć łagodny płyn do mycia.

Choć według przepisów obowiązujących w UE skład kosmetyków INCI (Nomenclature of Cosmetic Ingedriens) jest przedstawiany po łacinie, nawet zwykły użytkownik przy pomocy podstawowej wiedzy może bez problemu przeanalizować produkt, który zamierza kupić. Przepis na to przedstawi Katarzyna Bosacka – dziennikarka, współautorka książek poradnikowych „Cena urody” i „Jestem mamą” i prowadząca programy telewizyjne, która  przybliży temat etykiet produktów kosmetycznych. Podczas wykładu  „Jak mądrze kupować i nie zwariować, czyli cała prawda na temat kosmetyków” wyjaśni uczestnikom w jaki sposób odnaleźć się w informacyjnym chaosie i samodzielnie poradzić sobie z wyborem kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji skóry dziecka.

Agnieszka Machnio, wieloletnia ekspertka marki JOHNSON’S®  odpowiedzialna za trzy edycje kampanii społeczno-edukacyjnej w formie case study „Historia jednego produktu – tradycja czy innowacja” przedstawi perspektywę producenta kosmetyków. Pokaże pięciostopniowy proces oceny bezpieczeństwa produktów i wymogi, które są brane pod uwagę podczas tworzenia produktów przeznaczonych dla najmłodszej grupy wiekowej w firmie Johnson & Johnson.

To już trzecia edycja akcji JOHNSON’S ®

Bezpłatne warsztaty „Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci” to już trzecia edycja działań społeczno-edukacyjnych JOHNSON’S®  skierowanych do rodziców i położnych. Warsztaty z niezależnymi ekspertami i poruszanie tematów związanych z odpowiednią pielęgnacją noworodków ma na celu zwiększenie świadomości opiekunów najmłodszych, przedstawienie najnowszej wiedzy i integracja środowiska praktyków.  W przygotowaniu kampanii marka od początku stawiała na silne autorytety w poszczególnych dziedzinach. W poprzednich edycjach byli to  m.in. senselierka Marta Siembab, ceniony fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski czy psycholożka Marta Żysko-Pałuba. W ciągu dwóch lat udało się przeszkolić ponad 2 000 pracowników ochrony zdrowia oraz rodziców i przeprowadzić ponad 140 autorskich warsztatów, na których eksperci dzielili się swoim doświadczeniem.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Więcej informacji:

Joanna Hała

mail: joanna.hala@spoldzielniapr.com

tel. 609 958 217

 

Aneta Grzegorzewska-Półtorak

mail: aneta.grzegorzewska-poltorak@spoldzielniapr.com

tel. 607 720 351

832 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent