Zielona Sowa
Zielona Sowa

Sigmund Lipinsky – Grudziądz

📅 piątek 18.10.2013 do wtorek 03.12.2013
Sigmund Lipinsky – Grudziądz

Mecenasem wystawy jest Grupa ENERGA.  
 
Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.

Sigmund Lipinsky (1873–1940), artysta urodzony w Grudziądzu, wykształcony w Królewskiej Akademickiej Wyższej Szkole Sztuki w Berlinie, niemal całe życie spędził w Rzymie i w tamtejszym środowisku artystycznym zyskał znaczącą pozycję nie tylko jako twórca, ale także założyciel i ceniony nauczyciel cieszącej się uznaniem oraz sporym powodzeniem szkoły malarstwa, grafiki i rysunku. W Polsce do lat 90. XX w. jego nazwisko znane było jedynie wąskiemu gronu konserwatorów, którzy z urzędu sprawowali pieczę nad zabytkowym pałacem rodziny von Moltke w Krzyżowej na Śląsku i freskami znajdującymi się we wnętrzu tego obiektu.
W 2000 roku, w wyniku donacji Donatelli Episcopo-Lipinsky, spełniającej życzenie swojej matki Evy – córki Sigmunda Lipinsky′ego – zbiory grudziądzkiego Muzeum powiększyły się o 133 nigdzie wcześniej nieprezentowane młodzieńcze prace z okresu studiów artysty w Berlinie. Pierwsza wystawa tych wczesnych dzieł została przygotowana w 2003 roku z okazji 130. rocznicy urodzin artysty. Ekspozycja „Sigmund Lipinsky. Rysunki i szkice malarskie ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu” była eksponowana w Gmachu Głównym od 13 czerwca do 3 grudnia 2003 roku. Do wystawy wydano dwujęzyczny katalog zawierający biogram, omówienie jego studenckich dokonań w Berlinie uwieńczonych realizacją fresku „Wkroczenie wojsk francuskich do Lubeki w 1806 roku” oraz reprodukcje wszystkich prac.
 
W 2003 roku, podczas prac związanych z przygotowaniem jubileuszowej wystawy Sigmunda Lipinsky′ego, Donatella Episcopo-Lipinsky poinformo-wała nas, że w zbiorach rodziny zachowało się znacznie więcej rysunków oraz szkiców, którymi zamierza sukcesywnie wzbogacać grudziądzką kolekcję. W 2003 roku obdarowała Muzeum 48 pracami. Podczas konserwacji kilku z nich pozyskano dodatkowo dwa szkice, odkryte pod jednym z rysunków poddanych renowacji. Kolejnym gestem donatorki było przekazanie w 2005 roku ogółem 35 obiektów, w tym teki do rysunków. W 2010 roku ofiarodawczyni uzupełniła zbiór 29 pracami artysty, a w 2012 wzbogaciła go o 111 pozycji. Hojność wnuczki artysty sprawiła, że kolekcja prac Sigmunda Lipinsky′ego w zbiorach grudziądzkiego Muzeum powiększyła się o 225 rysunków, szkiców malarskich oraz grafik, a ponadto o 7 obiektów związanych z realizacją fresku w Krzyżowej, 5 fotografii artysty wykonanych przez jego syna Lino Sigismondo Lipinsky′ego i Evę Barrett z Rzymu oraz katalogi wystaw.
 
W tym roku minęła 140. rocznica urodzin Sigmunda Lipinsky′ego. Jest to znakomita okazja do zaprezentowania na kolejnej wystawie rysunków i szkiców pozyskanych do naszych zbiorów w ciągu minionego dziesięciolecia i w ten sposób przypomnienia znakomitego artysty urodzonego w Grudziądzu. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona też do bliższego zainteresowania jego dziełami, zachęci do poznania fresku znajdującego się w pałacu rodziny von Moltke w Krzyżowej na Śląsku, a towarzyszący wystawie drugi tom katalogu prac artysty będzie pomocny w odkrywaniu jego twórczości.

456 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent