Rusza 6. edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art

📅 poniedziałek 07.07.2014
Rusza 6. edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art

http://muralegdanskzaspa.pl/mapa/.

 

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego można zwiedzać w trakcie trwania festiwalu z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami: 1.07 – godz. 17.30; 2.07, 3.07, 4.07, 5.07 – godz. 13.00; 8.07 – godz. 17.30; 10.07 – godz. 13.00, a 11 lipca o godz. 18.00 spod ul. Skarżyńskiego 10a ruszy wernisaż Festiwalu Monumental Art. Spacery szlakiem murali są bezpłatne, obowiązują zapisy.

 

Tegoroczne realizacje nawiązują do hasła „Droga jest szczęściem". Artyści zaproszeni przez Piotra Szwabe (kuratora Monumental Art) na festiwal tak komentują hasło i inspirowane nim projekty: – Kolory spadające kaskadą ze szczytu budynku mają stać się symbolem radości i szczęścia, jakie sztuka ma wprowadzać na ulice – mówi włoski artysta Opiemme. Zosen Bandido z Hiszpanii dodaje: – Traktuję „drogę" jak moje życie, drogę którą dzielę z ludźmi. Droga jest szczęściem, tak jak życie jest cudem. Dla artysty z Argentyny, Gualicho mural zatytułowany „Eternia" pokazuje świat w świecie, mikro i makrokosmosu, odwieczny cykl dnia i nocy, narodzin i śmierci, powstania i upadku. – Mój mural przedstawia konstrukcje, za pomocą której możemy wyruszyć w podróż ponad codzienność. Zapomnieć o celu i skupić się na tym, że sama droga może być ciekawsza od tego co czeka nas na końcu – komentuje Maciej Salamon.

 

– Chciałem pokazać pomysły artystów, których realizacje są barwne, pokazujące energię i siłę do tworzenia i działania, takie które tę energię wpisują w całość otoczenia, tworzą pozytywne wrażenie na blokach. Tegoroczne realizacje mają skłaniać do pokornego spojrzenia na to, czego doświadczamy, pokazać że nasza droga – mimo przeszkód – jest szczęściem – mówi Piotr Szwabe, kurator Monumental Art.

 

Gdzie można znaleźć artystów? Zapraszamy do następujących lokalizacji:

ul. Skarżyńskiego 10a – Gualicho – Argentyna,

ul. Dywizjonu 303 9d – Opiemme – Włochy,

ul. Nagórskiego 5c – Maciej Salamon – Polska,

ul. Pilotów 18e – Zosen Bandido – Hiszpania i Mina Hamada – Japonia.

O kolekcji

Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 45 murali, o różnorodnej tematyce oraz 10 wiatrołapów (wejść do klatek schodowych). Realizacje przedstawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys oraz w tym roku – drogę do szczęścia. Po zakończeniu 6. edycji festiwalu na Zaspie znajdować się będzie 49 murali.

Największą w Polsce Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie, docenił amerykański portal The Huffington Post wśród 26 miast na świecie wartych zobaczenia ze względu na ich murale. Kolekcję codziennie można zwiedzić samodzielnie za pomocą mapek dostępnych w Instytucie Kultury Miejskiej i Plamie GAK na Zaspie, oraz z pomocą interaktywnej mapy: http://muralegdanskzaspa.p lub z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, którzy opowiadają o historii i architekturze osiedla oraz artystach i ich wielkoformatowych realizacjach podczas bezpłatnych spacerów. Szczegółowy plan spacerów znajduje się na stronie: http://muralegdanskzaspa.pl/jak-zwiedzac/.

6. edycja Festiwalu Monumental Art „Droga jest szczęściem"

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Koordynatorka Festiwalu Monumental Art, Lokalnych Przewodników i Przewodniczek i Gdańskiej Szkoły Murali: Barbara Sroka

Kurator: Piotr Szwabe

Polub kolekcję murali na Zaspie: www.facebook.com/MuraleGdanskZaspa.

www.muralegdanskzaspa.pl, 

376 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent