Weleda
Weleda Baby

Oferta edukacyjna Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

📅 wtorek 17.09.2013 do piątek 31.01.2014
Oferta-edukacyjna-Muzeum-Historycznego-Miasta-Gdańska

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na spotkania muzealne organizowane w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47), Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43/44), Domu Uphagena (ul. Długa 12), Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26) oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku (ul. Obrońców Poczty Polskiej 1-2).
W roku szkolnym 2013/2014 lekcje prowadzone będą od 17 września 2013 do końca czerwca 2014 roku przez cztery dni w tygodniu: od wtorku do piątku o godzinie 9:30.
Koszt przeprowadzenia lekcji wynosi 8 zł od dziecka. Opłata edukacyjna dotyczy udziału w zajęciach dydaktycznych i jest pobierana niezależnie od wieku uczestników, a także w dzień wolnego wstępu.
W zajęciach może brać udział tylko jedna klasa (max 25 osób). Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia – grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta. W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną lub elektroniczną.
Rezerwacje prosimy zgłaszać najpóźniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, nazwą szkoły, klasą, a także nazwiskiem nauczyciela i jego numerem telefonu.

!!! UWAGA !!! Zamówioną lekcję należy potwierdzić na trzy dni przed uzgodnionym terminem.

Rezerwacja on-line na stronie www.mhmg.pl
Zgłoszenia telefoniczne na lekcje:
Dział Edukacji, Promocji i PR-u.
tel: 58 76 79 150, 58 76 79 172, 58 76 79 135
e-mail: edukacja@mhmg.pl;
lub z odpowiednim pracownikiem, jeśli podano numer telefonu.

Kontakt telefoniczny z Działem Edukacji, Promocji i PR-u wyłącznie w:
poniedziałki 8.00-16.00
wtorki – piątki 12.00-16.00
Do godziny 12.00 oraz w weekendy pracownicy prowadzą zajęcia edukacyjne.

 

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
WYKŁADY – istnieje możliwość zamówienia wykładu historycznego na dowolnie wybrany temat. Zagadnienia uzależnione są wyłącznie od zainteresowań dzieci i młodzieży. Wykład ma charakter dyskusji na wybrany temat i połączony jest z prezentacją multimedialną przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wykłady mogą dotyczyć np. patronów szkół, wydarzeń historycznych, tradycji, kultury etc…

[Dział Edukacji, Promocji i PR-u, tel. 58 76 79 150, 76 79 172, 76 79 135]

PRZEDSZKOLA
W KRÓLESTWIE – rodzaj interaktywnego "przedstawienia" pokazującego ceremoniał koronacyjny, obyczaje, orszak królewski, urzędy dworskie. Dzieci tworzą własne królestwo, ustanawiają własne prawa, malują portret króla, a także budują warownie.

MIESZKAŃCY DAWNEGO GDAŃSKA – przygotowana z myślą o najmłodszych podróż po wnętrzach Ratusza Głównego Miasta, w czasie której dzieci poznają mieszkańców dawnego Gdańska, dowiadują się, jak wyglądało życie miejskie oraz jakie skarby znajdowały się w Ratuszu. Całość lekcji prowadzona w formie zabawy.

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I – III
POSZUKIWACZE SKARBÓW – lekcja przeznaczona dla starszych dzieci potrafiących czytać i pisać. W czasie zajęć dzieci odbywają podroż wzdłuż szlaku zaznaczonego na mapie i szukają skarbu ukrytego w Ratuszu Głównego Miasta. Pomogą im w tym liczne wskazówki, podpowiedzi oraz zadania, które muszą rozwiązać.

U MNIE JAK W BANKU – lekcja, podczas której dzieci poprzez zabawę poznają zagadnienia związane z pieniędzmi. Poruszając się po Kasie Miejskiej, Mennicy oraz wystawie Wolne Miasto Gdańsk, poznają historię pieniądza, rozwiązują rebusy, układają puzzle ukazujące wizerunki pierwszych gdańskich monet. Na lekcji uczniowie mają również niepowtarzalną okazję wybić własne monety.

CO MOŻE GDAŃSKOWI DAĆ MORZE? lekcja ma na celu pokazanie dzieciom, jak ważny wpływ miało morze na kształtowanie się miasta oraz gdańskiego społeczeństwa kupieckiego, wprowadzenie zagadnienia "Hanza".

HERB GDAŃSKA – Co to jest herb? Czemu służy? Z czego się składa? Dzieci poznają historię herbów, które posiadał Gdańsk. Odszukują je w pomieszczeniach Ratusza, przy okazji poznając dawne legendy i opowieści. Lekcja połączona z komponowaniem własnego herbu.

POTWORNY RATUSZ – opowieść o stworach mieszkających w ratuszowych wnętrzach, które opisywane są w mitologiach greckiej i rzymskiej. Odpowiemy na pytania: skąd się wzięły w Gdańsku, co robiły, jak żyły i jaka była ich rola.

WSTĘP DO ARCHEOLOGII GDAŃSKA – lekcja ma na celu wyjaśnienie, czym jest archeologia, czym się charakteryzuje, jakich używa metod i jakie są jej konsekwencje dla dziedzictwa kulturowego oraz jaką ma wartość dla poczucia tożsamości historycznej każdego gdańszczanina. Dzieci w czasie zajęć oglądają zdjęcia i filmy oraz bawią się poznając pracę archeologa. [prowadzący: Aleksandra Pudło, Dział Archeologii, tel. 58 30 57 661]

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV – VI
ŚLADAMI STASIA I NEL. ARCHEOLOGIA SUDANU – lekcja ma na celu przybliżenie kultury sudańskiej. Kultura starożytnego Sudanu rozwijała się w cieniu jednej z najbardziej znaczących kultur świata – kultury starożytnego Egiptu. Jednakże jej historia i bogactwo są równie, a może jeszcze bardziej bogate i niezgłębione. Lekcja ta jest opowieścią o dziedzictwie kulturowym innego kontynentu, tolerancji i konieczności jego ochrony, na co mieszkańcy Gdańska, przez wielowiekową tradycję kontaktów handlowych z całym światem, są bardziej otwarci niż inni mieszkańcy Europy. Odniesieniem do omawianego tematu są losy bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy".

[prowadzący: Aleksandra Pudło, Dział Archeologii, tel. 58 30 57 661]

ALEGORIE I SYMBOLE – KRAINA IKONOGRAFII DLA NAJMŁODSZYCH – zapoznanie się z pojęciami alegorii i symbolu, poznanie najbardziej popularnych (prezentacja multimedialna), zabawa ruchowa utrwalającą nowo poznaną wiedzę, zabawa w malarza alegorystę. Zwiedzanie Ratusza i Dworu Artusa w poszukiwaniu poznanych alegorii

opcjonalne. Początek zajęć w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta.

[prowadzący: Izabela Jastrzembska-Olkowska, Dział Sztuki, tel. 58 76 79 163]

BÓSTWA I BOGINIE… – mitologia grecka w Gdańsku. Motywy mitologiczne, alegorie, rozpoznawanie bogów po ich atrybutach, slajdy i łamigłówki. Zajęcia stanowią doskonałe uzupełnienie materiału omawianego podczas lekcji.

[prowadzący: Izabela Jastrzembska-Olkowska, Dział Sztuki, tel. 58 76 79 163]

NA KRÓLEWSKIEJ DRODZE… O ARCHITEKTURZE ŚWIECKIEJ GDAŃSKA ZŁOTEGO WIEKU – lokalizacja i dzieje tzw. Drogi Królewskiej, poznanie najważniejszych zabytków znajdujących się przy ul. Długiej i Długim Targu, historia i architektura budynków. Sławni goście i posesorzy. Zajęcia obejmują prezentację multimedialną oraz zwiedzanie pierwszej kondygnacji Ratusza Głównego Miasta lub Dworu Artusa. Początek zajęć w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta. Lekcja prowadzona także dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. [prowadzący: Katarzyna Piotrowska, Dział Sztuki, tel. 58 76 79 169]

 

DWÓR ARTUSA

PRZEDSZKOLA
SPOTKANIE Z PANIENKĄ Z OKIENKA – dzieci poznają Panienkę z okienka i jej historię. Dowiadują się, jakie ubiory były modne w XVIII wieku, projektują strój dla Panienki, następnie dobierają jej części garderoby. Naśladują też zabawy ówczesnych Gdańszczan. Podczas pogawędki o kolorach poznają nowy odcień – karmazyn. Zabawa odbywa się w Sieni Gdańskiej oraz w Wielkiej Hali Dworu Artusa

GDAŃSK OCZYMA DYLA SOWIZDRZAŁA – przygotowane z myślą o najmłodszych spotkanie ze sławnym wesołkiem, który poprzez gry i zabawy ukazuje bogactwo dawnego Dworu Artusa jako miejsca spotkań kupców oraz wielkość gdańskiego portu i życie żeglarskiej braci.

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I – III
RYCERZE NA WAKACJACH – co robi rycerz, kiedy akurat nie znajduje się na polu bitwy? Spędza czas na heraldycznych rozważaniach, bierze udział w turniejach, odpoczywa w pięknych komnatach i stroi się w barwne szaty. Zajęcia mają na celu przybliżenie kultury materialnej średniowiecza. Na uczestników czekają liczne atrakcje: przymierzanie dawnych strojów, wizyta w średniowiecznym namiocie, niesamowite opowieści i rycerskie szranki.

ŚLADAMI KRÓLA ARTURA – porywająca podróż w czasy legendarnego króla Artura. Uczestnicy poznają arturiańskie legendy, wcielają się w postacie rycerzy Okrągłego Stołu, biorą udział w średniowiecznej bitwie oraz na własnej skórze odczuwają ciężar rycerskiego rynsztunku. Wszystko w dawnych wnętrzach Dworu Artusa.

CO MA WISIEĆ NIE UTONIE, CZYLI LATAJĄCE ŻAGLOWCE Z DWORU

ARTUSA – lekcja o tym, co unosi się na wodzie, od pnia drzewa do okrętów, których modele znajdują się w Dworze Artusa. Dzieci uczą się rozpoznawać elementy okrętów żaglowych, sprawdzają, co unosi się na wodzie, dowiadują się, co wskazywało drogę żeglarzom. Zajęcia zaczynają się w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta, potem uczniowie idą do Dworu Artusa.

OD PAZIA DO RYCERZA NOWOŚĆ – jak wyglądało rycerskie wychowanie? Kim był paź a kim giermek? Lekcja pozwoli poznać odpowiedzi na te pytania. Uczestnicy poznają rycerskie opowieści, będą uczyć się etykiety jak średniowieczni paziowie, a także poznawać sztukę wojenną jak dawni giermkowie. Ostatecznie dostąpią zaszczytu pasowania na rycerza.

NIEWIDZIALNE MUZEUM NOWOŚĆ – podczas zajęć, uczestnicy mają możliwość zwiedzić muzeum w taki sposób, jak osoby niewidome. Dzięki temu uczą się empatii i tolerancji dla osób niepełnosprawnych. Dzieci poznają Dwór Artusa w niecodzienny sposób, za pomocą trzech zmysłów: dotyku, słuchu, węchu. W ten sposób mogą w nowej sytuacji, bez użycia zmysłu wzroku, poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi, ale również odkryć, że nawet w ciemności świat może być piękny. Zajęcia zaczynają się w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta, potem nie widząc drogi uczniowie idą do Dworu Artusa.

ZAWÓD KAPER. W ŚWIECIE MORSKICH ROZBÓJNIKÓW NOWOŚĆ zajęcia mają na celu przybliżyć uczniom gdańskie i polskie tradycje morskie. Uczestnicy zapoznają się z historią kaprów, konstrukcja okrętów, sposobami walki na morzu, życiem codziennym na okręcie i w porcie, znaczeniem floty w czasach I RP. Dowiedzą się również jak wyglądał strój kapra, jak na morzu dbano o higienę co robiono gdy któryś z marynarzy rozchorował się.
Lekcja prowadzona wyłącznie w środy i czwartki w godzinach 9.30-11.00 i 11.00-12.30.

ZAJĘCIA PROWADZI GDAŃSKI KAPER!!!

 

DOM UPHAGENA
zapisy pod numerem telefonu: 58 32 60 710

PRZEDSZKOLA
LEGENDY GDAŃSKIE – wybór najciekawszych legend ukazujących dzieje Gdańska i życie jego mieszkańców. Niezwykłej wędrówce po Domu Uphagena towarzyszą gry, zabawy i kolorowanki. Dzieci poznają zapachy przypraw oraz orientalnych herbat, a także mieszkańców Domu Uphagena m.in. niezwykłą kucharkę. Lekcja przygotowana dla grup przedszkolnych i klas najmłodszych.

[Dział Edukacji, Promocji i PR-u, tel. 58 76 79 150, 76 79 172, 76 79 135]

SZKOŁY PODSTAWOWE
DOM GDAŃSKIEGO MIESZCZANINA – w czasie lekcji dzieci poznają Dom Uphagena i osobę jego właściciela. Przenoszą się, jak w wehikule czasu, w odległą epokę. W każdym z pomieszczeń omawiana jest funkcja, umeblowanie i przedmioty codziennego użytku (ze zwróceniem uwagi na te które wyszły z użycia i te które nadal są obecne w naszym życiu codziennym). Uczniowie, w sposób dostosowany do wieku, zapoznani zostają z terminologią fachową (np. pojęcia: kamienica, sztukateria). Po zakończeniu zwiedzania uczniowie uczestniczą w pierwszym etapie Konkursu dla dzieci i młodzieży (edycja XV).

 

MUZEUM POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU
zapisy pod numerem telefonu: 58 301 76 11

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VI
PODRÓŻ PO GDAŃSKU NA FOTOGRAFII Z 1943 I 2012 ROKU – w nawiązaniu do wystawy „Spacer po Gdańsku" uczniowie porównują fotografie Gdańska z 1943 i 2012 omawiając różnice w architekturze przedwojennej jak i powojennej, a także poznają ciekawostki związane z obiektami uwieńczonymi na zdjęciach. Wśród uwiecznionych obiektów znajduje się między innymi Dawny Teatr Miejski, który zostaje porównany z obecnym budynkiem. Uczniowie dowiadują się jak dawniej, żartobliwie teatr był nazywany przez mieszkańców. Poznają hotel Danziger Hoff oraz dowiadują się jak wyglądał i po co powstał pawilon LOT. Przyglądamy się dawnym pomnikom i zastanawiamy dla kogo były ważne i czy są dla wszystkich tak samo istotne? Odbędziemy podróż po Nowym Porcie, dzielnicy która przez lata była poza szlakiem gdańskich atrakcji, a to właśnie tam zachowała się architektura dawnego Gdańska. Porównując dawne fotografie zwracamy ponadto uwagę na estetykę miast dawniej i dziś.

 

MUZEUM BURSZTYNU
zapisy pod numerem telefonu: 58 326 21 53

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY 0-III
BURSZTYNOWE LEGENDY – zbiór legend związanych z bursztynem: (o Faetonie, o Juracie, o Ambrelli, o kaczeńcach, o Aniele z Kaszub i Gryfie, o chciwym przeorze, o królewskich zaślubinach, o żywcem zamurowanym, o Okrutniku z Gradowej Góry itd.). Wykorzystanie obiektów znajdujących w Muzeum Bursztynu w celu zilustrowania opowieści. Wyjaśnienie, czym naprawdę jest bursztyn i jaka jest różnica między legendami a stanem faktycznym. Kształcenie umiejętności twórczych poprzez przeniesienie wybranej legendy na papier dowolną metodą (rysunek, wycinanki, plasteliny).

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-VI
ŚREDNIOWIECZNY WARSZTAT BURSZTYNNICZY – wyjaśnienie pojęcia osady rzemieślniczej, omówienie etapów kariery rzemieślniczej, podanie rodzajów współczesnych rzemiosł, odnajdywanie na mapie nazw ulic pochodzących od nazw rzemiosł, rozwiązywanie krzyżówki oraz zaprojektowanie mistrzowskiego wyrobu za pomocą kredek i papieru.

BURSZTYN DAR ERIDANU – czym jest bursztyn, jak powstał, jego chemiczne i fizyczne właściwości, przedstawienie różnych form (krople, sople, nadziaki, formy barwne), co to jest inkluzja, jak powstaje, inkluzje zwierzęce i roślinne.

 

HISTORYCZNE URODZINY
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z przyjaciółmi, do przeżycia niezwykłych urodzin w zabytkowych wnętrzach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Czekają tu na Was postacie opowiadające ciekawe historie i zapraszające do wspólnej zabawy. Każde z Was może zostać rycerzem, marynarzem, piratem, a nawet królem czy księżniczką. Całkowity koszt zajęć „Historyczne Urodziny" wynosi 300 złotych dla grup do 10 osób, 400 złotych dla grup do 15 osób, 500 złotych dla grup do 20 dzieci. Grupy 21-25 osób 500 złotych plus 10 zł za każde dziecko powyżej liczy 20.

Chętnych zapraszamy do rezerwacji miejsc pod numerami:
Dział Edukacji, Promocji i PR-u tel:
58 76 79 150, 76 79 172, 76 79 135
Rezerwacja on-line na stronie www.mhmg.pl

Do wyboru jest kilka scenariuszy, które dopasowane zostaną do upodobań dziecka:
Urodziny Rycerskie: dzieci słuchają legend o rycerzach, sami również stają się rycerzami, których czekają różne przygody. Okazja do zapoznania się z rycerskimi cnotami i zajęciami wojowników poza polem walki.(Dwór Artusa)

Urodziny Morskie: dzieci stają się młodymi marynarzami/piratami. Poznają legendy związane z morzem i okrętami znajdującymi się w Dworze Artusa, budują łodzie z papieru i biorą udział w "regatach". (Dwór Artusa)

Urodziny Magiczne: wiedźma we własnej osobie przedstawi dzieciom zagadnienia z zakresu magii i czarów. Ukazane zostaną prawdziwe oblicza niewyjaśnianych zjawisk uznawanych w przeszłości za magiczne. (Sala Rycerska – Dwór Artusa)

Urodziny Podróżnicze: dzieci zamieniają się z młodych podróżników. Dowiadują się, jak rozpoznawać kierunki świata, jak obsługiwać mapy, poznają różnorodność fauny i flory, wykonują spódniczki z trawy i uczą się tańca z dalekiego kraju. (Ratusz Głównego Miasta)

Urodziny Dworskie: wybór pary królewskiej, nawiązania do tradycji koronacyjnych, wybór funkcji nadwornych. Tak przygotowany orszak rusza na wycieczkę po Ratuszu Głównego Miasta, gdzie napotyka różne zadania. (Ratusz Głównego Miasta)
Urodziny Potworne – opowieść o potworach mitologicznych (i nie tylko) ukrytych w Ratuszu Głównego Miasta. Kreatywne zabawy ruchowe i plastyczne. (Ratusz Głównego Miasta)

 

PROGRAM EDUKACJI MUZEALNEJ SOWA

Zapraszamy na interaktywne zajęcia dla rodzin, które odbywają się podczas weekendów w Oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi w ciekawy sposób, któremu towarzyszy poznanie niezwykłej historii Gdańska. Dzieci mogą pobawić się wraz ze swoimi rówieśnikami, a także wysłuchać legend i opowieści związanych z miastem i morzem. Opłata za zajęcia wynosi 10 zł od każdego uczestnika. Chętnych zapraszamy do rezerwacji miejsc pod numerami:
Dział Edukacji, Promocji i PR-u.
tel:
58 76 79 150, 76 79 172, 76 79 135
Na zajęcia prosimy zapisywać się nie wcześniej niż dwa tygodnie przez terminem

Rezerwacja on-line na stronie www.mhmg.pl
UWAGA!!! W przypadku zorganizowanych grup przedszkolnych, szkolnych prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia dodatkowych terminów zajęć.

12.10.2013 godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00 – Dwór Artusa – WIELKI TURNIEJ
Wzywamy do udziału w Wielkim Turnieju w Dworze Artusa! Uczestniczący w nim rodzice i dzieci poprzez zabawę poznają historię średniowiecznych turniejów. Wezmą udział w licznych konkurencjach, które sprawdzą ich sprawność fizyczną i umysłową! Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Wielkim Turnieju wszystkich tych, którzy chcą zakosztować magii średniowiecza i wielowiekowego fenomenu turniejów.

16.11.2013 godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00 – Ratusz Głównego Miasta – DAŁ NAM PRZYKŁAD BONAPARTE…
W związku z wystawą, która trwa w Ratuszu Głównego Miasta pt. „Życie miasta w cieniu wojny i wielkiej polityki czyli Wolne Miasto Gdańsk 1807 – 1813/14" zorganizowane zostaną zajęcia, które przedstawią najmłodszym wszystko to co działo się w Gdańsku w czasach kiedy żył Napoleon Bonaparte. Uczestnicy poznają umundurowanie polskie, francuskie i pruską, dawną broń, zwyczaje i kulturę początku XIX wieku. Całość prowadzona w formie zabawy połączonej z wieloma grami ruchowymi.

07.12.2013 godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00 – Ratusz Głównego Miasta – SOWIE ŚWIĘTA
Kiedy spada pierwszy śnieg, a na kalendarzowych kartkach widnieje juz „grudzień", każdy coraz intensywniej myśli o Świętach Bożego Narodzenia… Również Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wprowadza w tym czasie w swoich obiektach coraz to bardziej świąteczną atmosferę. Ale nasza kochana Sówka przygotowała dla wszystkich dzieci i ich rodzin szczególną , „choinkową" niespodziankę! Wspólne robienie ozdób świątecznych oraz poszukiwanie symboli Świąt Bożego Narodzenia w Ratuszu Głównego podczas „Świątecznego wyścigu" to jedne z głównych atrakcji zimowej SOWOTY pt. „Sowie święta", lecz nie jedyne! Masa dobrej zabawy, otulającej zimową aurę, która zaczyna nam doskwierać w tym czasie oraz prawdziwie „sowia" przygoda pozostanie w Waszej pamięci z pewnością na długo..

769 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent