Noc Perseidów w Ogrodzie Botanicznym – obserwacje spadających gwiazd

Ogród Botaniczny w Łodzi
🗺 mapa
📅 piątek 12.08.2016
bilet wstępu
Spadająca gwiazda - nocne niebo
12.08.2016
godz. 20:00-00:00

Od 17 lipca do 24 sierpnia można podziwiać rój Perseidów, pozostałości po komecie 109P/Swift-Tuttle, wpadających w ziemską atmosferę. „Spadającą gwiazdę” powinniśmy nazywać meteorem – to zjawisko świetlne powstałe w wyniku przedzierania się przez ziemską atmosferę drobiny materii, często nie większej od ziarnka piasku. Taki „okruszek” przelatując z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę (59km/s), z olbrzymią siłą trze o górne partie atmosfery. Tarcie wytwarza ciepło, które następnie jonizuje gazy na trasie przelotu takiej drobiny. I choć wydaje się, że meteor był „króciutki i poleciał tuż za drzewem”, to w rzeczywistości ślady takiego przelotu mają długość od kilku do kilkudziesięciu kilometrów i widzimy je często z odległości setek kilometrów. A to wszystko za sprawą „ziarnka piasku”!

Krótki i szybki błysk przecinający nocne niebo – zupełnie jakby jedna z gwiazd oderwała się od sklepienia niebieskiego i poszybowała w dół. A gdy takich zjawisk w ciągu godziny obserwujemy kilkadziesiąt, to niezbyt poprawne merytorycznie pojęcie deszczu spadających gwiazd zaczyna się usprawiedliwiać.

Radiant, czyli miejsce „pozornego rozbiegania się” meteorów rozciąga się na obszarze trzech konstelacji: Kasjopei, Perseusza oraz Żyrafy. Najciekawsze obserwacje są wówczas, kiedy maksimum roju wchodzi w atmosferę ziemską. Wtedy to konstelacja Perseusza staje się dominującym radiantem rozbłysków (do 100 na godzinę – w przypadku ciemnego nieba). Stąd też nazwa roju – Perseidy. Przewidywane maksimum zjawiska przypada w piątek 12 sierpnia, w ciągu dnia w godz. 15:00-17:30. Dlatego też wszystkich zainteresowanych do wspólnego wypatrywania meteorów zapraszamy po godz. 20:00. do Ogrodu Botanicznego. Od 20.00 do 24.00 czynne będą kasy od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul.Retkińskiej.

Obserwacje meteorów należą do najprostszych w astronomii. Wystarczy nieuzbrojone oko. Dla wygody i uniknięcia bólu karku należy położyć się na ziemi, kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać w niebo. Wzrok skierujmy na wschód – to właśnie tam w pierwszej połowie nocy wznosić się będzie gwiazdozbiór Perseusza. Nie musimy go jednak znać. W zasadzie nie powinniśmy nawet na niego patrzeć.

Najlepiej omiatać wzrokiem jak największy obszar nieba od północy, przez wschód, aż po południe oraz dodatkowo nad naszymi głowami. To właśnie tam po zaadaptowaniu wzroku do ciemności powinniśmy dostrzec pierwsze sypiące się z nieba meteory.

Do obserwacji warto znaleźć właściwe miejsce. Bezksiężycowa noc będzie sporym ułatwieniem, ale trzeba zadbać o wyeliminowanie z pola widzenia innych sztucznych źródeł światła. Dlatego najlepiej na obserwację udać się za miasto (z dużych miast wyjeżdżamy na wschód!), gdzie niebo naturalnie będzie ciemniejsze. Jeśli obserwację przyjdzie nam prowadzić w dużym mieście, znajdźmy miejsce zacienione, w którym nie będziemy mieli w zasięgu wzroku żadnych silnych źródeł światła – ich blask zawęzi nam źrenice w oku i uniemożliwi obserwacje gwiazd, również tych spadających. Organizatorzy zapewniają profesjonalne prowadzenie obserwacji perseidów. Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi swoimi opowieściami i fachowymi komentarzami stworzą atmosferę tajemniczości i fascynacji gwiazdami. I tylko wtedy spełnią się wszystkim życzenia i te małe i te duże. Trzeba tylko w to mocno wierzyć.

Oprócz meteorów, kolejną atrakcją będzie obserwacja przez teleskopy – Księżyca , który jest w pierwszej kwadrze, jego oświetlenie będzie wynosiło 62% oraz poniżej niego, w kierunku zachodnim Saturna i Marsa.

Telefon: (+48) 42 688 44 20
sekretariat@botaniczny.lodz.pl
www.botaniczny.lodz.pl

www.zielonalodz.info

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent