Międzypokoleniowy most twórczej tradycji – Włocławek

📅 wtorek 29.10.2013 do wtorek 12.11.2013
Międzypokoleniowy most twórczej tradycji – Włocławek

Ekspozycja podsumowuje  zadanie pod tym samym tytułem,  realizowane od czerwca do października br.,  z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe – Priorytet Kultura Ludowa. Z projektu zakupiono do zbiorów muzealnych (Działu Etnografii) 56 prac z zakresu rzeźby, malarstwa, zdobnictwa, haftu i koronki z elementami stroju, bednarstwa, kowalstwa, plecionkarstwa, a także lutnictwa wiejskiego. Wystawa prezentuje dzieła 29 artystów i rękodzielników, reprezentujących różne pokolenia, tworzących głównie na Kujawach.  

Prace,  które dołączyły do już istniejących w muzeum kolekcji, odzwierciedlają kondycję współczesnej sztuki ludowej i rzemiosła w obu wymienionych regionach. Pośród nich uwagę zwracają unikatowe skrzypce wykonane przez Zygmunta Pawłowskiego ze Świątkowic, samorodnego lutnika, muzykanta, a także plecionkarza. Tytułowy,  „Międzypokoleniowy most twórczej tradycji” obrazują zgromadzone  na wystawie prace wykonane przez twórców reprezentujących kilka pokoleń. Są w tym gronie  zasłużone nestorki kujawskiego haftu, jak: Zofia Mierzwicka, Irena Najdek, Regina Majchrzak, czy rzeźbiarz Krystian Brzozowski, wszyscy z Włocławka.  Wielką wartością kontynuowanej sztuki i rękodzieła jest zachowany w kilku rodzinach międzypokoleniowy przekaz umiejętności.  W zakresie rzeźbiarstwa będzie to przykład Zbigniewa Kiszki (ojca) i Ewy Rynarzewskiej (córki), w dziedzinie haftu Zofii Mierzwickiwej i jej córki Róży Polewskiej.  Cieszą działające nadal kuźnie.  W Osięcinach  Andrzeja Jędrzejewskiego, kontynuującego dziedzictwo dziadka (Teodora) i ojca ( Zbigniewa).   W Piotrkowie Kujawskim Andrzeja Schmidta, pod którego okiem swój kunszt doskonali bratanek Tomasz. Najliczniej prezentowane prace to dzieła twórców średniego pokolenia, zwłaszcza w zakresie rzeźby, wśród nich, nie brakuje też utalentowanych kobiet (Ewa Rynarzewska i Bogumiła Stańczak-Kamyszek).  
 
Projekt realizowany był przez pracowników Działu Etnografii, Dorotę Kalinowską, Michała Kwiatkowskiego, Krystynę Pawłowską.  
 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

513 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Słowackiego 1a
87-800 Włocławek
Kontakt:

(0*54) 232 36 25
http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/index.php