od 11.10.13
godz. 18.00
Marionetki, obiekty i inne
Odwiedzający wystawę „Marionetki, obiekty, inne – inaczej" zagłębią się w świat wyjątkowych scenografii i postaci stworzonych przez Marię Kostrzewską i Andrzeja Raaba.
Świat ten zamieszkują między innymi figury z ceramiki i porcelany zaprojektowane i wykonane przez Marię Kostrzewską, której inspiracją stały się jej własne projekty scenograficzne dla teatrów lalkowych. Wybrane prace są rezultatem poszukiwań innego zastosowania dla lalki teatralnej, która w zmienionej formie staje się elementem dekoracyjnym. Z kolei prace Andrzeja Raaba to marionetki, obiekty przestrzenne i obrazy które zaskakują oryginalnym środkami wyrazu. Mimo że na pierwszy rzut wydają się dość obce – już po chwili – stają się znajome, bliskie i oswojone.
Maria Kostrzewska, jest scenografem, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, stypendystką Jimmi Hanson Studio. Pracowała jako scenograf w teatrze lalek „Pinokio" w Łodzi, ale też współpracowała z teatrami w Nowym Yorku. Od blisko trzydziestu lat projektuje dla produkcji filmowych i teatralnych. Ma swój udział w takich realizacjach jak: „Miodowe Lata", „Żurek", czy „Dzień Świra". Od 2009 roku projektuje i wykonuje ceramikę dekoracyjną. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w Polsce, na Węgrzech, czy w Szwecji.
Andrzej Raab studiował malarstwo i rzeźbę na Akademii Sztuk Plastycznych w Norymberdze i Wyższej Szkole Artystycznej w Brunszwiku. W latach 1989-1991 związany z Akademią Sztuk Pięknych w Santa Cruz na Teneryfie. Tworzył i współtworzył scenografie teatralne dla „Teatru Małego" w Łodzi, Teatru w Tarnowie. Prace Raaba zostały docenione na licznych wystawach indywidualnych (Niemcy, Hiszpania, Polska), zdobią też kolekcje wielu miłośników sztuki. Od kilku lat ściśle współpracuje z „Teatrem Piccolo" w Łodzi, współpracując właśnie z Marią Kostrzewską.
Wystawę „Marionetki, obiekty, inne – inaczej" będzie można oglądać do końca listopada z biletem wstępu do Muzeum Fabryki, który kosztuje 5 zł.
Muzeum Fabryki
Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę …
Manufaktura
91-002 Łódź
42 664 92 93
muzeumfabryki@manufaktura.com
http://www.muzeumfabryki.pl/
facebook