16 listopada 2013,
godz. 19:00
wstęp wolny
AOIA
„MaMa Perform” – akcja artystyczna Matek!
MaMa Perform – praca zbiorowa, liderka/choreografka Marysia Stokłosa.
Projekt miał na celu utworzenie performatywno-tanecznej grupy matek o nazwie: MaMa Perform, która przy udziale liderki performerki/choreografki Marii Stokłosy, w trakcie siedmiomiesięcznego procesu twórczego stworzyła performance. Efekt końcowy grupy, składającej się z wyłącznie z matek zostanie zaprezentowany na terenie kraju w wybranych miastach, pierwszy pokaz odbędzie się już 16 listopada w Łodzi.
– Chciałybyśmy, aby dzięki tego typu akcjom artystycznym, kobiety – matki zobaczyły, iż będąc mamą nadal można być osobą twórczą, kreatywną i aktywną. Ponadto, aby utworzona grupa MamaPerform była motywacją dla kolejnych kreatywnych i twórczych kobiet/matek, które widząc, że możliwe jest godzenie życia rodzinnego z własną ścieżką artystyczną zdecydują się na zaprezentowanie swoich umiejętności – mówi Wilejka Zagórowska, koordynatorka projektu, członkini zespołu Fundacji MaMa.
Celem MaMa Perform jest zarówno aktywizacja grupy kobiet- matek zaangażowanych w taniec i inne działania artystyczne, jak również aktywizacja odbiorców oraz skłonienie ich do refleksji na temat stereotypów dotyczących matek.
Marysia Stokłosa – ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jest autorką spektakli – „Intercontinental”, „Prawa Półkula”, „Vacuum”, „Fall in D” oraz prac multidyscyplinarnych we współpracy z artystką wizualną Julią Staniszewską (projekt „X Apartments” oraz wideo-performens „Spotkanie 1”). Zrealizowała film tańca „Burdąg”, pokazywany m.in. podczas prezentacji młodej sztuki Nova Polska, Lille 2001. Spektakl „Zatańczmy Chopina“ w jej choreografii, stworzony na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, miał swoją premierę podczas polskiego dnia na Expo 2010 w Szanghaju.W latach 2006–2008 była związana z choreografem Jeremym Wade’em, występując w „Glory” oraz „And pulled out their hair…” m.in. w Berlinie, Brukseli, Nowym Jorku, Buenos Aires i Montevideo. Tańczyła także w „This Universe” Maiji Reety Raumanni, „Project Zero Point” Sary Shelton Mann, „Die Zauberflote” Mina Tanaki, „B.O.B. The Final Cut” Dicka Wonga; „sex me not” Aitany Cordero. Prowadzi Fundację Burdąg i współtworzy Centrumw Ruchu.
Kontakt i informacja: wilejka@fundacjamama.pl
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.fundacjamama.pl
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Projektu jest Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Stary Browar Nowy Taniec.
Informacje o Fundacji MaMa:
Fundacja MaMa to organizacja pozarządowa założona w czerwcu 2006 roku w Warszawie.
Działa na rzecz praw matek w Polsce organizując:
kampanie społeczne,
akcje na rzecz praw pracowniczych,
warsztaty i szkolenia,
porady prawne, psychologiczne i obywatelskie,
projekty artystyczno-edukacyjne dla rodziców i dzieci,
wydawnictw
Dotychczasowe osiągnięcia:
ogólnopolskie kampanie społeczne „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę”(bariery architektoniczne, brak podjazdów, krzywe chodniki, nieprzystosowane urzędy i sklepy, spacerownik i lista miejsc przyjaznych dzieciom), „Opowieści Grozy” (przykłady łamania praw pracowniczych matek), „I wszyscy się dowiedzą”, „Chłopaki nie płacą” (o dłużnikach alimentacyjnych), „Odmienny stan – odmienne traktowanie” (kobiety w ciąży w przestrzeni miejskiej), „Świąteczna paczka dla samotnych matek” (pomoc dla domów samotnej matki),
działania na rzecz praw kobiet niepracujących zawodowo „Koło Gospodyń Miejskich” (spotkania dla kobiet), „Lista Czynności Domowych” (badanie pracy gospodyń domowych i przekazanie rekomendacji rządowi w sprawie ich praw)
warsztaty i szkolenia „Wracam do pracy”, „Życie i praca” (dla matek powracających na rynek pracy po porodzie), „Skuteczne dokształcanie- skuteczne działanie” (dla matek działających na rzecz innych matek),
projekty kulturalne „Z dzieckiem w kinie” (realizowane w kinach studyjnych na terenie kraju), „Sztuka matek” (wystawa współczesnej sztuki tworzonej przez artystki – matki), „Warszawa kobiet” (spacery po mieście dla rodziców i dzieci), wydawanie książek (bajki dla dzieci „O mamie, która połknęła budzik”, antologia „Co to znaczy być matką w Polsce”),
projekty artystyczno-edukacyjne „Dziecięce Muzeum Sztuki” (w Muzeum Sztuki Nowoczesnej), „Warszawskie historie” (w Domu Spotkań z Historią), „Wakacyjna Animacja centrum miasta” (plenerowe zajęcia dla dzieci),
porady prawne i psychologiczne (on-line, bezpośrednie, mailowe i telefoniczne, interwencje),
pomoc uchodźczyniom w postaci warsztatów i szkoleń,
pomoc matkom po doświadczeniach przemocy.
Szczegółowe informacje: www.fundacjamama.pl
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych to miejska instytucja kultury powstała w 2005 r. z połączenia Akademickiego Ośrodka Kultury i legendarnego Teatru 77. Działalność Ośrodka koncentruje się na aktywizacji społeczności akademickiej w przestrzeni związanej z kulturą i …
Łódź
42 633 26 41; 605 297887
sekretariat@aoia.pl
http://www.aoia.pl
facebook