Miejska wyprawka
Z takiej możliwości dofinansowania zakupu podręczników skorzystają dzieci rozpoczynające naukę w klasach I-III szkoły podstawowej oraz III klasach gimnazjów. Pomoc ta dotyczy także uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy słabo widzą, nie słyszą, są upośledzeni umysłowo w stopniu lekkim, posiadają orzeczenie
o potrzebie kształcenia specjalnego.
Ostateczny termin składania wniosków w szkołach upływa 6 września.
O dofinansowanie mogą starać się uczniowie:
– pochodzący z rodzin, w których dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 351 zł netto miesięcznie,
– pochodzący z rodzin, w których dochód przekracza ww. kwotę, ale w rodzinie występuje szczególna sytuacja życiowa, np. bezrobocie, sieroctwo, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc, alkoholizm, itp.,
– posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Wniosek o dofinansowanie do dyrektora szkoły składają rodzice ucznia, prawni opiekunowie lub rodzice zastępczy. Mogą to też zrobić nauczyciele, pracownicy socjalni albo inne osoby. Do składanego wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów za poprzedni rok). W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć oświadczenie o wysokości dochodów.
Pieniądze na zakup podręczników będą wypłacać rodzicom dyrektorzy szkół po przedłożeniu m.in. imiennych faktur VAT, itp.
www.uml.lodz.pl
Jak będzie wyglądał rok szkolny 2011/2012?
Nowy rok szkolny potrwa do 29 czerwca 2011 r. Pierwsza dłuższa świąteczna przerwa w nauce, na Boże Narodzenie potrwa od 23 grudnia do 1 stycznia, natomiast wiosenna – wielkanocna – przypadnie na 5-10 kwietnia.
Dwutygodniowe ferie zimowe w województwie łódzkim przewidziane są na okres 28 stycznia-12 lutego. Pozostałe regiony będą wypoczywać w czterech terminach:
– od 14 do 29 stycznia – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.
– od 21 stycznia do 5 lutego – podlaskie i warmińsko-mazurskie,
– od 28 stycznia do 12 lutego – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
– od 11 do 26 lutego – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.
Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się 3 kwietnia.
Egzamin gimnazjalny przeprowadzony będzie w dniach 24-26 kwietnia.
24 kwietnia uczniowie będą rozwiązywać test z wiedzy humanistycznej,
25 kwietnia – z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 26 kwietnia – z języka obcego nowożytnego.
Dodatkowy termin sprawdzianu dla szóstoklasistów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do niego w kwietniu, wyznaczono na 5 czerwca. Dodatkowy egzamin gimnazjalny odbędzie się 4-6 czerwca.
Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja. Zarówno sesja egzaminów pisemnych, jak i sesja egzaminów ustnych potrwają do 25 maja. Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectw do szkół nastąpi 29 czerwca.
Dodatkowe terminy pisemnych egzaminów maturalnych wyznaczono na dni: 5-21 czerwca.
Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 21 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 20-24 sierpnia.
Rok szkolny zakończy się 29 czerwca. Maturzyści zakończą rok szkolny 27 kwietnia.