Płaczące dziecko to smutek i zmartwienie dla rodziców. Z pewnością i Tobie czasami trudno jest odgadnąć, czego w danej chwili potrzebuje niemowlę i jak je uspokoić. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie mogą być przyczyny płaczu maluszka, zwłaszcza gdy nie minął jeszcze pierwszy miesiąc życia dziecka.
Dlaczego maluch płacze i krzyczy? Niemowlę, które nie potrafi jeszcze powiedzieć ani pokazać czego potrzebuje, używa płaczu jako sposobu komunikowania swoich potrzeb, a zadaniem rodziców jest je rozszyfrować. Oto kilka powodów, dla których pierwszy miesiąc życia dziecka może obfitować w płacz:
1. Głód
To jedna z najczęstszych przyczyn płaczu, szczególnie kiedy jest to pierwszy miesiąc życia dziecka. To dlatego, że jego żołądek jest mały i nie mieści wiele pokarmu. Nie mija więc dużo czasu od ostatniego karmienia, gdy znów domaga się mleka. Rozwiązaniem może być podawanie mu mniejszych porcji, ale częściej.
2. Kolka
Jeżeli twój maluch jest zdrowy, ale często płacze, problemem może być kolka niemowlęca. Pozostałymi objawami, które mogą na nią wskazywać, są: podkurczanie nóżek, wzdęty brzuszek, zaczerwieniona twarz. Lek na kolkę niestety nie istnieje. Jeżeli jednak dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, można sięgnąć po specjalistyczne mleko dla dzieci z lekkimi zaburzeniami trawienia, gdyż czasami za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają kłopoty z trawieniem białka lub tolerancją laktozy. Jako pomoc w złagodzeniu kolki zaleca się też delikatny masaż brzuszka lub ciepły okład. U większości dzieci kolki mijają samoistnie około 4-5. miesiąca życia.
3. Potrzeba bliskości
Kiedy rodzice muszą chwilowo oddalić się od dziecka, żeby zająć się innymi obowiązkami, niemowlę zwyczajnie może się za nimi stęsknić. Bliski kontakt, przytulanie, głaskanie i kołysanie są mu potrzebne dla zachowania spokoju. Czasami wystarczy wziąć płaczące dziecko na ręce i zaśpiewać kołysankę, żeby je ukoić.
4. Zmęczenie
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas pełen wrażeń. Kolejni goście przychodzą się z nim przywitać, pobawić, obdarować zabawkami. Wszystko to jest bardzo miłe, jednak maluch potrzebuje równowagi między życiem towarzyskim a czasem dla siebie. Nadmiar wrażeń może zaburzyć jego sen, przez co jest zmęczony i niespokojny. Czasami sygnalizuje to płaczem, czasami milczeniem i apatią. W takim momencie warto zabrać dziecko do innego pokoju i utulić do snu.
5. Przegrzanie lub wychłodzenie
Aby sprawdzić, czy maluszek jest odpowiednio ubrany, połóż dłoń na jego brzuszku, plecach lub karku. Skóra powinna być ciepła, ale nie spocona. Jeśli jest inaczej, może wymagać zmiany ubranka. W pokoju dziecka powinna panować temperatura 20-22 stopni C, dlatego najlepiej wyposaż go w termometr.
6. Mokra pielucha
Każde dziecko jest inne: niektóre maluszki wymagają częstej wymiany pieluszek, inne niepokoją się dopiero wówczas, gdy wilgoć podrażnia ich skórę. Jeżeli nie masz pomysłu, dlaczego dziecko płacze, na wszelki wypadek sprawdź, czy nie należy go przewinąć.
7. Złe samopoczucie
Obawiasz się, że Twoje dziecko jest chore? Wskazówką może być płacz inny niż zazwyczaj: słabszy, piskliwy, gwałtowny albo nieustający pomimo licznych prób uspokojenia malca. Jeżeli oprócz płaczu dziecko ma inne niepokojące objawy, zgłoś się z nim do lekarza.
Świeżo upieczeni rodzice mogą czuć się zagubieni w kwestii opieki nad maluchem i każdy płacz budzi ich zmartwienie. Warto więc dowiedzieć się jak uspokoić płaczące dziecko i zapewnić mu komfort. Pamiętaj, że w opiece nad dzieckiem ważne są spokój i opanowanie, gdyż nerwy rodziców także mogą udzielić się maluchowi.
Bibliografia:
- Seven reasons babies cry and how to soothe them. https://www.babycentre.co.uk/a536698/seven-reasons-babies-cry-and-how-to-soothe-them Data dostępu: 22.08.2018
- Szymański H., Pejcz J. Kolka u niemowląt (niepokój i płacz). https://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz Data dostępu: 22.08.2018
- Iannelli V. What Is the Ideal Home Temperature for a Newborn? https://www.verywellfamily.com/home-temperature-for-a-new-baby-2633913 Data dostępu: 22.08.2018