INDUSTRIADA 2022: Akcja REKREACJA, czyli FAJRANT po gliwicku – HARMONOGRAM
„Po szychcie. Czas na fajrant!” – Oddział Odlewnictwa Artystycznego
W oparciu o hasło „Po szychcie. Czas na fajrant!”, celem tegorocznej Industriady stanie się wspólne spędzenie czasu wolnego na Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Zwiedzający wystawę stałą zostaną zaznajomieni z arkanami pracy odlewnika gliwickiej huty, a następnie zaproszeni do wspólnego, aktywnego uczestnictwa w zajęciach warsztatowych, ukazujących w jaki sposób hutnik organizował sobie czas wolny po pracy.
3 września 2022, godz. 12:00-18:00, wstęp bezpłatny
PROGRAM
12:00-13:30, 14:00-15:30 i 16:00-17:30
Śląsk na talerzu, malowana porcelana – warsztaty plastyczne
Warsztaty prawdziwie artystyczne, pozwalające użyć wyobraźni. Uczestnicy będą mogli wykonać i wziąć ze sobą własny ozdobny talerz, zdobiony malunkiem w tradycyjnym stylu śląsko-robotniczym. Malunki zostaną wykonane za pomocą specjalnych farb do ceramiki nie wymagających wypalania.
Uwaga: liczba miejsc ograniczona – w warsztatach może wziąć udział maksymalnie 20 osób, decyduje kolejność przybycia.
12:00-18:00
Polowa drukarnia – makaty – warsztaty drukarskie
Uczestnicy będą mieli możliwość wykonania zdobionej/drukowanej (a docelowo też wyszywanej) makaty w śląskim stylu, którą przygotują za pomocą modułowych stempli, przygotowanych specjalnie na Industriadę.
Warsztaty odbywają się w godzinach otwarcia wystawy, aż do wyczerpania zapasów.
12:00-18:00
Sztuka widziana oczami odlewnika – warsztaty plastyczne
Przez cały czas trwania Industriady, każdy „mały” i „duży” artysta, któremu sztuka w duszy gra, będzie miał okazję malować odlewy gipsowe powstałe na podstawie modeli znajdujących się na wystawie. Każdy znajdzie coś dla siebie bo wybór jest ogromny: poczynając od medalionów z wizerunkami pruskich księżniczek, poprzez elementy dekoracyjne, po plakiety okolicznościowe z wizerunkiem górnika.
Warsztaty odbywają się w godzinach otwarcia wystawy, aż do wyczerpania zapasów.
12:00-18:00
Być jak hutnik! – zwiedzanie bez przewodnika
Podczas trwania święta Szlaku Zabytków Techniki, uczestnicy będą mogli skorzystać z okazji zwiedzenia wystawy stałej indywidualnie. Dzieciom proponujemy zwiedzanie i poznanie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach w oparciu o przewodnik – książeczkę „Świat Misia Odlewisia” oraz „Super Olo”.
Zwiedzanie indywidualne jest możliwe poza godzinami zwiedzania z przewodnikiem. Ostatnie wejście na wystawę o godzinie 17:00.
14:00-15:00 i 16:00-17:00
Najpierw praca, potem relaks – zwiedzanie z przewodnikiem
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…”, ze szczególnym uwzględnieniem historii Królewskiej Odlewni Żelaza, tradycji odlewniczych w Gliwicach oraz omówieniem efektów pracy odlewnika.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Radiostacja
3 września 2022, godz. 13:00-19:00, wstęp bezpłatny
PROGRAM
10:00-16:00
Gliwicka Gra Rodzinna pn. Akcja REKREACJA czyli FAJRANT po gliwicku – gra terenowa
Gliwicka Gra Rodzinna to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymują mapy z zaznaczonymi punktami, które będą muszą odnaleźć i wykonać tam różne zaskakujące zadania sprawnościowe, zręcznościowe, łamigłówki itp. Zadania przygotowane dla uczestników będą oczywiście związane ze spędzaniem czasu wolnego! W grach rodzinnych nie jest prowadzona klasyfikacja drużyn. Głównym założeniem jest dobra zabawa, aktywne spędzenie czasu i poznawanie Gliwic. Drużyny, które postanowią zaliczyć wszystkie punkty i zadania, będą musiały pokonać pieszo trasę mierząca ok. 10 km. Limit czasu to 6 godzin.
Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedna osoba poniżej 18 roku życia.
Baza, start i meta:
Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129
Program:
9:00-9:45 – rejestracja drużyn
10:00 – start
16:00 – zakończenie
Zapisy będą prowadzone od 29 sierpnia br. poprzez formularz na stronie gryrodzinne.gliwice.eu
13:00-19:00
Akcja REKREACJA czyli FAJRANT po gliwicku – piknik
Hobby, zajęcia rekreacyjne, kontakt z naturą to od zawsze ważne elementy spędzania czasu wolnego po pracy. Podczas gliwickiego pikniku pod Radiostacją doświadczymy różnorodnych sposobów wykorzystania czasu wolnego.
W programie między innymi:
– warsztaty plastyczne
– warsztaty ekologiczne
– wielkoformatowe gry i zabawy dla całej rodziny
– wystawy zabawek oraz dawnych przedmiotów użytkowych.
13:00-19:00
Fajrant w Radiostacji – zwiedzanie bez przewodnika
Po tygodniu pełnym wyczerpujących zajęć zapraszamy na chwilę odpoczynku w budynku nadajnika. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe podczas trwania Industriady od godziny 13:00 do 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 18:00).
14:00-15:00 i 18:00-19:00
Dla jednych praca, dla innych rozrywka – jak się pracowało w Radiostacji – zwiedzanie z przewodnikiem
Pracownicy Radiostacji mieszkali i odpoczywali blisko swojego miejsca zatrudnienia – ich mieszkania i ogrody przylegały bezpośrednio do budynku nadajnika. O tym na czym polegała praca w stacji nadawczej opowiemy podczas oprowadzania z przewodnikiem.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
16:00-17:00
Od ogródków Schrebera do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ogrodnictwo miejskie na Górnym Śląsku w XX wieku – wykład
Pracownicy Radiostacji mogli spędzać czas wolny od pracy w ogródkach działkowych położonych na terenie otaczającym nadajnik. O tym jak rozwijało się ogrodnictwo miejskie na Górnym Śląsku opowie dr Bogusław Tracz.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.