Zielona Sowa
Zielona Sowa

In vitro – jaka szansa na dziecko?

📅 poniedziałek 24.06.2019 do czwartek 04.07.2019
In vitro – jaka szansa na dziecko?

Już od dawna marzycie o dziecku, jednak nadal macie problem z zajściem w ciążę? Czasami jedynym, skutecznym wyjściem, z tej sytuacji jest skorzystanie z metody in vitro. Na pewno jesteście ciekawi jakie są wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego i jaka jest jego skuteczność?

In vitro to nadal najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności

Decyzja o skorzystaniu z in vitro na pewno nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto już wcześniej dokładnie zapoznać się z tym, na czym ona polega i jaka jest jej skuteczność. Kolejną ważną sprawą są również kwestie finansowe, jak i to, czy poradzicie sobie ze stresem i oczekiwaniami, które towarzyszą całej procedurze. Tyle wprowadzenia, a sama metoda polega na zapłodnieniu komórki jajowej, poza układem rozrodczym kobiety, w warunkach laboratoryjnych. In vitro z dużym powodzeniem stosowane jest na całym świecie już od 1978 roku, natomiast w Polsce od 1987 roku. Dzięki niej, w ciągu ostatnich 40 lat urodziło się już przeszło 8 milionów dzieci, a jeden z twórców tej metody – Robert Edwards uhonorowany został Nagrodą Nobla.

Sama procedura związana z zapłodnieniem pozaustrojowym rozpoczyna się od przyjmowania przez kobietę leków stymulujących jajniki i indukujących owulację. Następnie, gdy pęcherzyki z komórkami jajowymi już dojrzeją, zostają pobrane przez lekarza w znieczuleniu miejscowym. Później, po oczyszczeniu z komórek ziarnistych, poddane są zapłodnieniu pobranymi wcześniej od partnera plemnikami, a kolejnym krokiem jest transfer zarodków do macicy kobiety (następuje to kilka dni po ich zapłodnieniu). Dalej ciąża rozwija się już w sposób naturalny, jednak kobieta musi nadal znajdować się pod czujną kontrolą lekarską.

In vitro – jakie są wskazania?

Problem niepłodności dotyczy na świecie już co szóstej pary w wieku reprodukcyjnym i cały czas rośnie. Sytuacja jest na tyle poważna, że w 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę społeczną. Jak dotąd, najskuteczniejszą metodą jej leczenia jest in vitro. Według danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), z zapłodnienia pozaustrojowego korzysta w Polsce kilkanaście tysięcy par rocznie. Przy czym, in vitro można skutecznie stosować w leczeniu niepłodności każdego typu, oprócz tej spowodowanej przez anatomiczne problemy macicy (takie jak np. wewnątrzmaciczne zrosty).

Zapłodnienie pozaustrojowe zaleca się parom, które przynajmniej od roku starają się o dziecko i wystąpiła u nich jedna z następujących przyczyn niepłodności:

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców
  • zablokowane jajowody lub zrosty w macicy;
  • zaburzenia hormonalne;
  • wcześniejsze, nieudane próby inseminacji domacicznej;
  • obniżona rezerwa i przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajnika;
  • nieprawidłowe parametry nasienia;
  • zaawansowany wiek kobiety (ponad 38 lat);
  • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnione jej pochodzenie);
  • endometrioza.

In vitro – jaka szansa na dziecko?

Największy wpływ na skuteczność przeprowadzonego in vitro mają indywidualne uwarunkowania partnerów. Czyli ważny jest przede wszystkim ich aktualny stan zdrowia i przebyte choroby. Kolejną istotną kwestią jest wiek kobiety, im jest ona starsza, tym skuteczność in vitro jest niższa. Spada ona drastycznie już po 35. roku życia, a po 40-stce szansę na zajście w ciążę mogą wynosić już tylko 10 procent. Przy czym należy pamiętać o tym, że czas niekorzystnie wpływa również na parametry nasienia mężczyzny.

Skuteczność procedury in vitro zależna jest także od liczby ewentualnych, wcześniejszych podejść do zabiegu. Również na to, czy cała procedura in vitro się powiedzie, ogromny wpływ ma wybór odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności. Jedną z najlepszych w Polsce jest Klinika INVICTA, w której co roku leczy się ponad 10 tysięcy pacjentów, a skuteczność przeprowadzanego tam in vitro wynosi aż 40 procent (średnia skuteczność zabiegów in vitro w naszym kraju wynosi około 35 procent). Wpływ na tak wysoki wskaźnik urodzeń w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA, ma doświadczenie lekarzy, najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku, praca laboratorium embriologicznego oraz odpowiednie procedury jakościowe. Więcej o procedurze in vitro: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/zaplodnienie-in-vitro/.

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z in vitro to jedynie połowa sukcesu, a za resztę odpowiedzialnych jest wiele innych czynników, w tym wybór odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności. Tylko zdecydowanie się na usługi tej najlepszej zapewni Wam duże szanse na to, że już w niedługim czasie, będziecie cieszyć się z upragnionego macierzyństwa.

808 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent