Akademia tańca

1 grudnia – godz. 10:00-18:00

Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź, ul. Piotrkowska 282

Już za niecałe dwa tygodnie w Łodzi odbędzie się kolejna edycja Salonu Ciekawej Książki – najważniejszej imprezy branży wydawniczej w regionie łódzkim. Ponad 50 firm zaprezentuje swoją ofertę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Znaczącą grupę wystawców stanowić będą wydawnictwa z ofertą dla dzieci, a wśród imprez towarzyszących znajdzie się wiele warsztatów dla dzieci poświęconych książce artystycznej oraz spotkania i panele dyskusyjne dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców.

Targi zagoszczą w nowym miejscu – Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ulicy Piotrkowskiej 282, w samym centrum miasta, w pięknych i klimatycznych wnętrzach. Duża część targów – zarówno pod względem wystawienniczym jak i programowym – poświęcona będzie dzieciom – pracy z dziećmi i wykorzystaniu książek w kształtowaniu osobowości młodego człowieka.

Ekspozycja wydawnictw dla dzieci znajdzie się na I piętrze muzeum. Na dzieci czeka wiele atrakcji: zarówno warsztatów, jak i przedstawień oraz występów artystycznych. Na wielu stoiskach będą mogły spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami i dostać ich autograf.

WARSZTATY DLA DZIECI

Podczas III Salonu Ciekawej Książki odbędzie się wiele zdarzeń skierowanych do dzieci. Będą to warsztaty książki artystycznej, bloki poświęcone czytaniu i tworzeniu, a także warsztaty przeznaczone dla starszej młodzieży.

Na wiele warsztatów obowiązują zapisy – wszystkie szczegóły znajdziecie w opisach:

1.  Gry i zabawy z wierszem "Na straganie" – J Brzechwa – zajęcia z edukacji zdrowotnej –  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi
Gry i zabawy związane ze zdrowiem i zdrowymi nawykami żywieniowymi. Zajęcia przeznaczone dla dzieci ze szkół podstawowych. Na warsztaty obowiązują zapisy.

2.  Dzieciaki z piekła rodem – Wydawnictwo Akapit
Wydawnictwo Akapit Press zaprasza najmłodszych czytelników w wieku 6-10 lat wraz z rodzicami, nauczycielami i opiekunami na spotkanie z bohaterami książki "Penny z Piekła Rodem". W programie czytanie fragmentów oraz tworzenie własnych historii inspirowanych przygodami bohaterów.
Na spotkanie obowiązują zapisy

3.  Indywidualne zajęcia dla dzieci – "Zdobądź odznakę Młodego Kucharza – zaprojektuj zdrowy talerz"

4. Społeczny savoir vivre czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk – zaprasza wydawnictwo Mind&Dream

5. Bajkopisarstwo czyli retoryka młodego człowieka – zaprasza wydawnictwo Mind&Dream

6. Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury – pompowanie wyobraźni – zaprasza wydawnictwo Mind&Dream

7. "Maluśkiewicz po co Ci wieloryb" – przedstawienie Krzysztofa Cwynara i Studum Integracji

8. Spotkanie z książką "Dokąd iść? Mapy mówią do nas" (tekst: Heekyoung Kim, ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło. Wydawnictwo Entliczek, 2012) – zaprasza Stowarzyszenie KAMIENICA 56
Co może oznaczać pytanie "Dokąd iść?", czym jest mapa i po co towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna? Jak zapisać naszą wiedzę o świecie, gdzie szukać rozwiązania tajemnic i jakie wskazówki może kryć wyklejka książki? Tak intrygującą tematykę poruszy podczas warsztatów dla dzieci Stowarzyszenie KAMIENICA 56.

terminy:
30.11.2013 (sobota), godz. 11.00, 13.00, 15.00;
1.12.2013 (niedziela), godz. 11.00, 13.00, 15.00
Więcej o książce „Dokąd iść? Mapy mówią do nas": http://pozarozkladem.blogspot.com/2011/09/mapy-mowia.html
Na warsztaty obowiązują zapisy.

SPOTKANIA I WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI, BIBLIOTEKARZY i RODZICÓW

Inspirujące spotkania: "WIDZIEĆ WIĘCEJ. O MOŻLIWOŚCIACH KSIĄŻKI OBRAZOWEJ"

29 listopada (piątek), godz. 15.00 – 16.00 Anna Mrozińska
:: Widzieć więcej. Książka obrazowa metodą na radosne obcowanie z kulturą w szkole? ::
Czy książka obrazowa – najbardziej dostępny tekst kultury – może być lekturą szkolną? Co zyskuje szkoła otwarta na wartość współczesnej książki, którą można mierzyć się nie tylko w słowach, ale i obrazie? Jak wykorzystywać to narzędzie wychowania aktywnego uczestnika kultury: zadającego pytania i myślącego, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka?

30 listopada (sobota), godz. 10.30 – 13.00
10.30 – 11.30 Krystyna Lipka-Sztarbałło
:: O partnerstwie,  edukacji i książkach obrazkowych ::
Jak myśleć o dziecko jako pełnoprawnym odbiorcy i wspierać je w byciu nabywaniu kompetencji wizualnych? Na ilu poziomach znaczeń funkcjonuje obrazkowa książka edukacyjna? Jak może uczyć krytycznego funkcjonowania we współczesnej kulturze mediów i co może oferować dorosłemu?

11.40 – 13.00 Paweł Pawlak
:: „Tu w ogóle nie ma treści!" czyli o dolach i niedolach książki bez słów ::
Próba spojrzenia na książkę, w której przekaz niesiony jest przez obraz i formę. Geneza, koncepcja, realizacja i recepcja „Czarostatków i parodziejów" (tekst i ilustracje: Paweł Pawlak, wydawnictwo Tatarak, 2012), książki, która chciała wyzwolić się od tekstu.

Wystawa niemieckojęzycznych książek dla dzieci i młodzieży,
przygotowana przy współpracy Goethe-Institut Warschau. Prezentowana kolekcja to wybór ponad pięćdziesięciu najnowszych tytułów z piętnastu renomowanych wydawnictw niemieckich, zgromadzonych po ostatnich, październikowych Targach Książki we Frankfurcie.

Ceny biletów:

Normalny jednodniowy – 5 pln
Ulgowy jednodniowy – 3 pln
Dzieci do lat 10 bezpłatnie

Zorganizowane grupy ze szkół wchodzą bezpłatnie na podstawie list (podpisanej i podstemplowanej przez szkołę).

Bilet targowy upoważnia również do zwiedzania ekspozycji Muzeum Włókiennictwa !!!

Odwiedź Salon na Facebooku

Więcej o Salonie na stronie MTŁ: http://www.targi.lodz.pl/targi/250-iii-salon-ciekawej-ksiazki