Festiwal Sztuka Malucha

📅 wtorek 08.07.2014 do środa 09.07.2014
Festiwal Sztuka Malucha

Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o możliwościach percepcyjnych najnajmłodszych odbiorców sztuki, a więc dzieci od 0 do 5 lat.

W Miniaturze będzie można obejrzeć trzy spektakle: „Casa/Dom" włoskiego teatru La Baracca – Testoni Ragazzi, który jako pierwszy na świecie zaczął tworzyć spektakle dla najnajów, wielokrotnie nagradzanego „Pana Satie" Teatru Atofri z Poznania oraz najnowszy spektakl Teatru Miniatura „Tam i tu".

La Baracca – Testoni Ragazzi powstał w 1976 roku, a 10 lat później stał się prekursorem teatru dla najnajów. Słynie na całym świecie z oryginalnego, wypracowanego konsekwentnie przez lata stylu oraz nowatorskich działań na polu sztuki dla najnajmłodszych. Jego spektakl „Casa/Dom" – podróż po codziennym życiu w domu widzianym oczami dziecka – zobaczymy 8 lipca o 17.00.

Poznański Teatr Atofri to niezależna grupa teatralna, która od 6 lat tworzy wyłącznie spektakle dla najnajmłodszych. Prezentował przedstawienia na wielu prestiżowych festiwalach i przeglądach teatrów dla dzieci w Polsce i na świecie (m.in. w Japonii, Rumunii, Turcji, Finlandii, Słowacji, Niemczech i Francji). „Pan Satie" to spektakl muzyczny w piękny sposób wykorzystujący twórczą zabawę rytmem, dźwiękiem i obrazem. Będzie go można obejrzeć 9 lipca o 12.00.

Miejscowy teatr podczas festiwalu będzie reprezentować Teatr Miniatura ze spektaklem „Tam i tu", w którym do krainy zamieszkanej przez proste linie przybywa nagle kula. Tą ciepłą opowieść o wielkiej tęsknocie i pięknej przyjaźni dwóch światów realizowaną w formie teatr tańca będzie można zobaczyć 8 lipca o 12.00.

W ramach festiwalu 8 lipca o 17.15 odbędą się również warsztaty kołysankowe dla niemowląt i ich rodziców „Lulanki, przytulanki", które poprowadzą artyści Teatru Atofri.

Festiwal realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce, pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha oraz Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku.

Bilety w cenie 15 zł od osoby do nabycia w kasie Teatru Miniatura, przy ul. Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku Wrzeszczu.

Rezerwacja biletów. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura

www.sztukaszukamalucha.pl | www.facebook.com/SztukaSzukaMalucha

Sztuka Szuka Malucha | Miejski Teatr Miniatura

8 lipca 2014, godz. 12.00, Scena Kameralna

„Tam i tu" Miejski Teatr Miniatura (Gdańsk)

Dla dzieci od 1 do 4 lat, czas trwania: 40 minut

8 lipca 2014, godz. 17.00, Sala Prób

„Casa/Dom" La Baracca – Testoni Ragazzi (Bolonia)

Dla dzieci od 1 do 4 lat, czas trwania: 45 minut

8 lipca 2014, godz. 17.15, Scena Kameralna

„Lulanki, przytulanki" Teatr Atofri (Poznań) – warsztaty kołysankowe

Dla dzieci do 12 miesięcy, czas trwania: 60 minut

9 lipca 2014, godz. 12.00, Scena Kameralna

„Pan Satie" Teatr Atofri (Poznań)

Dla dzieci od 1 do 4 lat, czas trwania: 45 minut

Idea festiwalu

Wierzymy, że dla rodziny wzajemna twórcza wymiana doświadczeń oraz kreatywne formy spędzania wspólnego czasu są istotnym elementem nie tylko w procesie wychowania dziecka, ale przede wszystkim są sposobem na budowanie i zacieśnianie relacji między dzieckiem a opiekunami. Każde wydarzenie festiwalowe to czas spotkania dzieci i dorosłych, czas wspólny – ważny i inspirujący. Czas, w którym pokolenia mogą poznać się na nowo, odnaleźć płaszczyzny porozumienia, na których kiełkować może twórczość, tak istotna dla harmonijnego rozwoju dziecka. W tegorocznym programie znajdą się, jak zawsze, spektakle teatralne i wydarzenia artystyczne eksplorujące różnorodne ścieżki komunikacji z maleńkim odbiorcą. Istotną częścią będą także wydarzenia interaktywne – warsztaty i instalacja, których zadaniem będzie pobudzanie kreatywności dzieci i rodziców.

Barbara Małecka

Kuratorka projektu

Program

Pan Satie

Teatr Atofri (Poznań, Polska)

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska

Współpraca artystyczna: Bogdan Żyłkowski

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Cios

Muzyka: Erik Satie

Występują: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska

Obsługa techniczna/światła: Agnieszka Nowacka

 

Kim Jest Pan Satie? Dźwiękiem, Rytmem. 

Pan Satie jest Muzyką.

W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie.

Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.

Pan Satie" to spektakl muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, realizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań.
Premiera odbyła się w grudniu 2010 roku. Spektakl zdobył prestiżowe nagrody: m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2011″ oraz Super BEBE Award na 100,1.000,1.000.000 Stories International Theatre Festival for Children w Bukareszcie. Prezentowany był na wielu festiwalach w Polsce i na świecie (m.in. odbył tournée po Japonii).

 

Teatr Atofri 

Niezależna grupa teatralna Atofri powstała w 2008 roku w ramach Poznańskiej Fundacji Artystycznej. Swój repertuar kieruje do najmłodszych widzów w wieku od 1 do 5 lat. Przez ostatnie sześć lat Teatr Atofri zrealizował dziesięć spektakli. Prezentował przedstawienia na wielu prestiżowych festiwalach i przeglądach teatrów dla dzieci w Polsce i na świecie (m.in. w Japonii, Rumunii, Turcji, Finlandii, Słowacji, Niemczech i Francji).

Jeden z najciekawszych i najbardziej doświadczonych teatrów, grających wyłącznie dla najnajmłodszych widzów, w Polsce.

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 1 do 4 lat

Czas: 45 minut

Język: bez słów

Data: 9.07.2014

Godzina: 12:00

Tam i tu

Miejski Teatr MINIATURA (Gdańsk, Polska)

Choreografia: Ula Zerek

Scenariusz, inscenizacja i opieka reżyserska: Romuald Wicza-Pokojski

Muzyka: Patryk Zakrocki (z albumu „Krajobrazy marsjańskie")

Scenografia: Katarzyna Wołowska

Konsultacja merytoryczna i produkcja: Barbara Małecka

Występują: Hanna Miśkiewicz, Joanna Tomasik-Gierczak, Ula Zerek

Wysoko nad nami, tam gdzie migoczą gwiazdy, kryje się wiele tajemnic. Jest możliwość nieskończonej ilości światów zupełnie różnych od naszego. Punktem wyjścia do spektaklu „Tam i tu" jest opowieść o miejscu, w którym istnieją tylko proste linie, a do którego nagle z Kosmosu przybywa kula. Wybierzcie się z nami w podróż pełną niezwykłych obrazów i dźwięków. Zobaczcie, co się stanie, kiedy Proste spotkają Kulę. Zapraszamy na historię o wielkiej tęsknocie i pięknej przyjaźni dwóch światów.

Spektakl teatralny dla dzieci od 1 do 4 lat

Czas: 40 minut

Język: polski

Data: 8.07.2014

Godzina: 12:00

Casa / Dom

La Baracca – Testoni Ragazzi (Włochy)

Reżyseria: Bruno Cappagli

Koncepcja: Andrea Buzzetti, Bruno Cappagli i Carlotta Zini

Występują: Andrea Buzzetti i Carlotta Zini

Czym jest dla mnie dom? Miejscem, w którym jestem tym, kim jestem. Miejscem, w którym jem, kąpię się i śpię. Miejscem, w którym poznaję i tworzę. Gdzie indziej mogę znaleźć pod łóżkiem za każdym razem inne światy i gdzie zawsze mogę się schować? Mój dom, to dom z wielkimi drzwiami, sekretami ukrytymi w każdym kącie i z wieloma rożnymi „domami" w środku. Mój dom zmienia się wtedy, kiedy ja się zmieniam, maleje, gdy ja rosnę. Mój dom zbudowany jest jak chce i wracam do niego wtedy, gdy chce. To z niego wyruszam by poznawać świat.

Spektakl „Dom" to podróż  po codziennym życiu widziany wielkimi oczami dziecka.

La Baracca – Testoni Ragazzi

Legendarny teatr założony w 1976 roku w Bolonii. To właśnie tam, w 1986 roku narodził się teatr dla najnamłodszych. Słynie na całym świecie z oryginalnego, wypracowanego konsekwentnie przez lata stylu oraz niezmiennie prekursorskich działań na polu sztuki dla najnajmłodszych.

Spektakl teatralny dla dzieci od 1 do 4 lat

Czas: 45 minut

Język: bez słów

Data: 8.07.2014

Godzina: 17:00

Lulanki, przytulanki

Teatr Atofri (Poznań, Polska)

prowadzenie: Beata Bąblińska i Monika Kabacińska (teatr Atofri)

Wyjątkowe warsztaty kołysankowe dla rodziców z maleńkimi dziećmi. Starodawne i nowe pieśni do kołyski z muzyką graną na żywo, przeplatane opowiadaniami, zabawami ruchowymi i wspólnym graniem na instrumentach. To czas zacieśniania niezwykłej więzi między rodzicami a
dzieckiem – warsztaty pełne spokoju, muzyki i wspólnego ruchu.
 
Czas:               60 minut
Język:              polski
Data:                8.07.2014
Godzina:         17:15

Organizatorzy

Festiwal realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha, a także Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku.

Fundacja Art Fraction w partnerstwie z Centrum Badawczym Humanistyka/Sztuka/Technologia prowadzi badania nad najnowszą kulturą technologiczną. Technologia jest dziś zasadniczym polem, w którym budowane jest doświadczenie i sfera emocjonalna współczesnego człowieka. Świadczą o tym nie tylko dyskursy naukowe, które definiują najmłodsze pokolenia jako Digital Natives (cyfrowych tubylców), dla których kontakt z technologicznymi interfejsami jest już naturalną formą komunikacji, ale i obserwowany na świecie w sferze kultury wzrastający trend upowszechnienia edukacji cyfrowej na poziomie najmłodszych dzieci. Ostatnie lata to eksplozja systemów pozwalającym najmłodszym dzieciom zrozumieć podstawy programowania, działania systemów cyfrowych i interaktywnych. Za pomocą bardzo prostych rozwiązań i z pomocą rodziców dzieci tworzą podstawowe gry wideo, samodzielnie składają elektroniczne zabawki, a nawet proste komputery – dzięki temu już we wczesnych latach potrafią odnosić się do technologicznej rzeczywistości, w której żyją; potrafią rozróżniać aspekty świata realnego i wirtualnego, poznając konsekwencje wykonywanych w nich działań. Realizowanie tego typu działań ma także ważne konsekwencje rozwojowe – poprawia rozwój dzieci dostarczając bardzo wielu nowych bodźców, za pomocą systemów interaktywnych uczy koordynacji, reagowania na innych uczestników, pozwala identyfikować bardzo różne sensoryczne bodźce.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu jest inicjatorem teatru dla najnajmłodszego widza w Polsce. Od 2006 roku promuje i współprodukuje wydarzenia tego nurtu. Od 2007 cyklicznie organizuje prezentacje spektakli i innych wydarzeń artystycznych dla dzieci – najpierw w ramach projektu „Teatr dla najnajmłodszych", później w ramach Sztuka Szuka Malucha. Termin „teatr dla najnajmłodszych" wprowadzony został przez Centrum Sztuki Dziecka i utrwalił się w całej Polsce jako nazwa nurtu teatralnego.
Dotychczas nurt ten najbardziej dynamicznie rozwijany był przez niezależne zespoły teatralne, stopniowo jednak także teatry repertuarowe poszerzają swoją ofertę o realizacje dla najmłodszej grupy wiekowej. Sztuka Szuka Malucha ma na celu prezentacje i konfrontacje produkcji różnych zespołów artystycznych (również powołanych do realizacji pojedynczego projektu), a więc wychwytywanie tych zjawisk artystycznych, które, chociaż często stojące na marginesie głównego nurtu, proponują nową jakość i wyznaczają nowe kierunki rozwoju. Niektóre polskie zespoły prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny, a ich nowatorstwo jest doceniane na całym świecie – np. Teatr Atofri z Poznania zdobył uznanie w Japonii, Niemczech, we Włoszech i na Słowacji. Niezwykle ważne jest także eksplorowanie nowych form artystycznych, a co za tym idzie tworzenie nowych płaszczyzn komunikacji artysty z dzieckiem.

Miejski Teatr MINIATURA w Gdańsku to jeden z najstarszych teatrów w Polsce. Realizuje repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza i całego kraju. Co roku wystawia około 250 spektakli, które ogląda ponad 50 tysięcy widzów. Powstają tu przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Miniatura podejmuje także działania nietypowe, jak np. produkcja detektywistycznego serialu teatralnego oraz działania mające na celu wyjście w przestrzeń publiczną miasta, m.in. spektakle plenerowe. Repertuar teatru dopełniają liczne wydarzenia towarzyszące premierom oraz powstające we współpracy z innymi instytucjami kultury, wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi. Są to m.in. warsztaty rodzinne, spotkania otwarte, panele i debaty, kiermasze z książkami, festiwale lub przeglądy.

Mecenat:

Miasto Poznań

MKiDN – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współpraca:

maltafestiwal

Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren

Księgarnia Bookowski

Wydawnictwo ZAKAMARKI

Termy Maltańskie

Kawiarnia Świetlica

Księgarnia Bookafka

Patronat medialny:

TVP Poznań

Radio Merkury

MC Radio

Gazeta Wyborcza

Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS

Miesięcznik GaGa

Pismo DZIECKO

Pismo Fika

Kulturapoznan.pl

MiastoDzieci.pl

Qlturka.pl

Dziecipoznan.pl

814 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent